8 Mart Dünya Kadınlar Gününü yaşadığımız bugünlerde, kadınlara daha fazla değer vermeliyiz. Örneğin; Kimimiz sevdiği kadınlara güzel bir söz söyleyecek, kimimiz de onun için aldığı özel hediyeyi ve sevdiği kadın için yazdığı şiirleri verecektir. Kadınlar gününün güzel yanlarından bahsederken, Kadınlar gününün acı tarafları da vardır. Bu acı tarafında yer alan şiddetin, sembol isimlerinden birisi olan sahne ismi Bergen olarak bilinen Belgin Sarılmışer’in hayatı, Orchestra Content’in ve Mine Şengöz yapımcılığını üstlendiği, Farah Zeynep Abdullah’ın başrolde oynadığı Bergen filminin 4 Mart 2022 tarihinde yayına girmesiyle merak konusu oldu. Acıların Kadını Belgin Sarılmışer’in hayat hikayesinin detaylarını ve Bergen Kimdir? Bergen’in anne ve babası kimdir? Bergen’e kezzap atan kim? Bergen’i kim neden öldürdü? Bergen’i vuran adama ne oldu? diğer sorularla sizler için yazıyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladığımız bu günlerde kadınların ölmediği, şiddete uğramadığı günlerin gelmesini diliyoruz.

Belgin Sarılmışer (Bergen) Kimdir?

bergen_kimdir?

15 Temmuz 1959 yılında Sabahat ve M.S Sarılmışer çiftinin yedinci çocuğu olarak Mersin’de dünyaya geldi. Babası M.S ile ilgili bilgi bulunmamaktadır. 1965 yılında Belgin 6 yaşında iken anne ve babası şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmasından sonra annesi ile birlikte Mersin’den Ankara’nın Yenimahalle ilçesine taşındı. İlkokulunu Yunus Emre ilkokulunda okurken öğretmenleri Belgin’in müziğe yatkınlığını keşfedip annesi Sabahat Çakır’a ‘‘Kızını mutlaka konservatuvara göndermelisin’’ diye önerilerde bulundu. Belgin çocuk yaşta ailesinin dağılmasının verdiği acı ve hüznün izlerini mandolin çalıp, şarkı söyleyerek silmeye çalışıyordu. Öğretmenlerinin konservatuvara gönderilsin önerisinden dolayı mutlu olan Belgin, Annesi Sabahat Çakır da bu öneriye sıcak baktığı için kızı Belgin’in Ankara Devlet Konservatuvarı sınavlarına girmesine izin verdi. Sınavda Piyano bölümünü birincilikle tamamlayan Belgin, iki yıl piyano ve viyolonsel eğitimi aldı. Ailesinin maddi durumu nedeniyle eğitimi tamamlayamayan Belgin annesine verdiği ‘’seni saraylarda yaşatacağım’’ sözünü yerine getirebilmek için çalışmaya karar verdi. 17 yaşında PTT’ye giremediği için mahkemeye başvurarak yaşını 1 yıl büyüten Belgin, PTT’de çalışmaya başladı. 14 Ağustos 1989 yılında Adana’nın Pozantı ilçesin Halis Serbest tarafından öldürüldü.

Belgin Sarılmışer’in (Bergen) Sahne Hayatının Başlaması Nasıl Oldu?

bergen_kimdir?

Arkadaşları ile birlikte eğlenmek için gece kulübüne giden Belgin, burada önce arkadaşlarının ‘’Belgin sesin çok güzel sahneye çık şarkı söyle’’ ısrarlarını ‘’yok istemem’’ diyerek geri çevirir. Fakat arkadaşlarının gece kulübü sahibi İlhan Feyman’a ‘’sizler de rica etseniz belki kabul eder’’ demesi üzerine İlhan Feyman’da Belgin’i ikna etme çalışmaları sonuç verir. Belgin sahneye çıkıp Orhan Gencebay’ın Batsın Bu Dünya şarkısını söyler. Şarkının herkes tarafından beğenilmesinden sonra Feyman, Belgin’e ‘’bu sahne artık senin’’ diyerek iş teklifinde bulunur. Bu iş teklifini duyan Anne Sabahat Çakır kızının gece kulüplerinde sahne almasına karşı durur. Bu yüzden kızı Belgin’i yeğeni Göksel Çakır ile zorla evlendirir. Bu evliliğin mayasında sevgi olmamasından dolayı evlilik dördüncü yılında boşanma ile sonuçlanır. Ankara’da sahneler alan Belgin, ardından hayatının noktalanacağı Adana’ya taşındı.

Belgin Sarılmışer’e Neden Bergen Deniliyor?

Adana’da sahne almaya başlayan Bergen, gece kulübüne her gece gelen Halis Serbest ile tanıştı. Halis’in her gece kendisine diğer hayranlarının yaptığı için çiçek göndermesinden etkilenmediği için ilk başlarda tanışmak istemedi. Emekler vererek aldığı arabası yakıldığında söndürme işlemlerinde Halis Serbest yardım edip, üzülme sana yenisini alırım diyerek teselli etmesinden etkilenerek, Halis ile tanışmaya başladı. Sonradan arabayı yakan kişinin aslında Halis Serbest olduğunu öğrenecekti. Bergen, Halis Serbest’e aşık olmuştu ve bu aşkı gün geçtikçe büyüyordu. Halis Serbest o dönemler resmi olarak evli ve iki çocuk sahibiydi. Bergen’i kandırmak için sahte nikah memuru ve şahitler ile nikah yaptı. Bunu Bergen’in öğrenmesinden sonra Halis Serbest eşinden boşanıp, Bergen ile resmen evlendi. Evlilik sonrasında Halis Serbest, Bergen’in sahne almasına karşı tavırlar aldı. Kıskançlık bahanesiyle Bergen’e şiddet uygulayan Halis Serbest’e rağmen Bergen sahne almaya devam etti.

Kezzap ile Bergen’e Saldıran Halis Serbest’e Ne Oldu?

bergen_kimdir?

Bergen kocası Halis Serbest’in şiddetinden kaçan Bergen İzmir’e yerleşti. İzmir’in Alsancak ilçesinde bulunan New York Gece Kulübü’nde çalışmaya başlayan Bergen annesiyle birlikte iken, Halis Serbest tarafında 31 Ekim 1982 günü yüzüne doğru bir kova kezzap atılarak yüzü yakıldı. Hastanede tedavi gören Bergen, bir gözünü kaybedip yüzünde yanıklar meydana geldi. Anne Sabahat Çakır’ında saldırı sonucunda kol ve göğsünde yanıklar meydana geldi. Saldırı sonrasında Halis Serbest tutuklanıp cezaevine girdi. Bergen, tutuklu olan Serbest ile yeniden ilişki yaşamaya başladı. Hapiste iken para göndererek yardımda bulundu. Serbest hapisten çıktıktan sonra yeniden birlikte olan Bergen şiddet görmeye devam etti. Birçok defa şiddet gören Bergen, annesiyle birlikte iken Halis Serbest tarafından silahlı saldırıya uğradı. Bergen, silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetti. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan anne Sabahat Çakır, tedavisinin ardından iyileşti. Kızı Belgin Sarılmışer’in ölümü haberini alan anne Sabahat Çakır, kızım karanlıktan korkar diyerek günlerce mezarlıkta sabahladı.

Bergen’in Müslüm Gürses’e Olan Hayranlığı

31 Ekim 1982 günü Halis Serbest’in kezzaplı saldırısı sonucu hastanede tedavi görürken rüyasında, Müslüm Gürses ile birlikte Tanrı İstemezse şarkısını seslendirdiklerini görmüştür. Rüyayı gören Bergen 1988 yılında çıkardığı Sevgimin Bedeli albümünde Müslüm Gürses’in seslendirdiği Talihsizler şarkısına da yer verdi.

Bergen’i Vuran Adama Ne Oldu?

bergen_kimdir?

Halis Serbest cinayet sonrasında tutuklanıp cezaevine konuldu. 7 ay hapis yattıktan sonra serbest bırakılan Halis Serbest, 2018 yılında 18 yaşından küçük 4 çocuğa cinsel istismar  etme suçlamasından dolayı ailelerin şikayeti üzerine tutuklandı. Hapis yattıktan sonra serbest kalan Serbest Kasım 2019’da işlediği cinayeti savunan ve cinayetten Bergen, Bergen’in annesi Sabahat Çakır’ı suçlayıcı açıklamalarıyla medyada yer aldı. Hapisten çıktıktan sonra Bergen’in mezarında bile rahat edemeyeceğine dair ailesine tehditlerde bulunmaya devam etti. Ailesi bu nedenle Bergen’in mezarını demir kafes ile kapattı.

Bergen’in Kaç Şarkısı Vardır?

Kısa süren yaşamında Bergen, 6 long play, 11 kaset, 129 şarkı ve 1 film sığdırmıştır. Bergen’i  ananlar Acıların Kadını şarkısını Bergen için çok kullanıyor.

Önceki İçerikFüsun Nalan Açın( Akrep Nalan) Kimdir?
Sonraki İçerikÇok Konuşulan Yepyeni Bir Dünya: Metaverse
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.