En Başarılı Türk Filmleri

İmdb sinema sektöründe oldukça önem taşıyan bir kavramdır. Bu denli olmasının nedeni ise o yıllarda ortaya çıkan filmlerin bir oylama sistemine sunularak, halk tarafından oylama yapılmasını sağlayan bir platform olmasıdır. Bu platform sayesinde halk o dönem çıkmış olan filmleri oylayarak imdb top 100 en başarılı Türk filmleri, imdb puanı en başarılı Türk filmleri gibi kategoriler oluşmaktadır ve bu kategoriler diğer izleyicilerin beğenisine sunulur.

Türkiye’deki filmler ve sanatseverler açısından önem taşıyan imdb, Türk sinemasının da doğru şekilde oluşmasını sağlamaktadır. Son zamanlarda imdb 100 listesinde Türk filmlerinin de adının geçiyor olması Türk sinemasının önemli ölçüde yol katettiğini gösterir. Bugünkü yazımızda ise imdb tarafından seçilmiş en iyi 10 Türk filmini derledik. Ayrıca 2022 yılında sinemada en çok izlenen Türk filmleri yazısını da okuyabilirsiniz. Hepinize iyi günler ve keyifli okumalar dileriz.

Sinema Dünyası İçin Oldukça Önemli Olan İmdb Nedir?

Sinema dünyasına yön veren imdb, ilk olarak 1990 yılında Col Needham tarafından orya atılan bir kavramdır. Bu kavramın ortaya çıkışı da oldukça şaşırtıcıdır. Col Needham, 1990 yılına güzel gözlü oyuncular adında bir oylama sistemi başlattı ve bu oylama sistemi sayesinde oyuncular oylandı. Bu oylamanın sonucunda, 1998 yılında Amazon fikir haklarını satın alarak İMDB adını verip tüm yapıtları ve oyuncuları oylamaya başladı.

İmdb genel olarak tüm dünyadaki film, dizi, animasyon, televizyon programları gibi tüm yapımların tek bir çatı altında toplayan bir sitedir. Birbirinden çeşitli yapımların bir araya geldiği bu sitenin açılımı Internet Movie Database (İnternet Film Veri tabanı) olarak bilinmektedir. Sitenin amacı, siteye üye olan üyelerin üye olduktan sonra sevdikleri film, oyuncu veya diziye oy vererek bir oylama sistemi oluştururlar. Bu oylama sistemine göre sitedeki tüm üyeler sevdikleri veya sevmedikleri yapımlara ve oyunculara puan verirler. Bu oylamaya göre yapıtlar kendi arasında kategorileşmeye başlarlar. Örneğin; imdb puanı en yüksek filmler, imdb top 100 film, imdb en iyi Türk filmleri tarzında kategorileşirler. Böylelikle top 100, top 50, top500 gibi sıralamalar oluşur. Oluşan sıralamalar tüm sinema ve dizi severlerin hoşuna gitmektedir. Çünkü bu sayede sinemaseverler imdb’si yüksek filmleri izleyebiliyorlar.

İmdb’si En Başarılı Türk Filmleri

Yolun Açık Olsun

İmdb ’nin en iyi filmlerinden biri olan Yolun Açık Olsun, izleyiciler tarafından beğenilen yapıtlar arasında yer almaktadır. İmdb en iyi Türk filmlerinin ilk sırasında yer alan filmin konusu, iki arkadaşın hayatında olan iç hesaplaşmaları ve olayları konu almaktadır. Olay örgüsü açısından oldukça akıcı olan film imdb 100 sıralamasında fazlaca oy almıştır. Filmin konusuna gelecek olursak, 1999 senesinde askerden dönen iki arkadaşın hayatını anlatmakladır. Askerden dönen bu 2 arkadaş uzun bir yolculuğa çıkarlar. Bu yolculuk süresince ikilinin iç hesaplaşmalar yaptığı gözlemlenmektedir. İsimleri Kerim ve Salih olan bu iki arkadaş 99 senesinde askere giderler ve askerlik sonucunda Salih, ayağını kaybetmiştir. Bu sebepten dolayı içsel bunalımlar yaşamaktadır. Kerim ise, ailesini kaybetmiştir. Sevdiği bir kız vardır oda evlenecektir. İşte bu iki yakın dost olan ikili, Kerem’in sevdiği kızı kaçırmak için, yola koyulurlar. Yol boyu başlarına gelen olaylar ve iç hesaplaşmalar detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Kurak Günler

İmdb Türk filmleri arasında yerini alan Kurak Günler, oldukça popüler olmaya başladı. Hatta öyle ki, Cannes’da tanıtımı ve prömiyeri yapılan film izleyenlerden olumlu not ve yorum almıştır. İmdb filmleri arasında oldukça özel bir yere sahip olan Kurak Günler, her kesimden ve kitleden insanı kendisine çekmeyi başarmıştır. Milyonlarca kişi tarafından filmin konusu genel olarak siyasi olayları ele almaktadır. Akıcı bir dili ola film, baş savcı olan Emre’nin başından geçen trajik olayları anlatmaktadır. Emre’nin tayini Balkaya kasabasına çıkmıştır. Bu kasabaya yeni atanan savcımız, kasabada yaşanan olayları objektif bir  bakış açısıyla yaklaşmaktadır.

Kasabanın kaymakamı Selim Bey, yer altı sularını kasabaya bağlayacak birtakım projeler ile uğraşmaktadır. Bu projelerde hukuki olarak destek olan baş savcı Emre ve gazeteci Emre bu projede hiç beklemedikleri zorluklar ile karşılaşmaktadırlar. Bu zorluklar ile tek tek savaşan bu üç genç, siyasetin ne kadar zorlayıcı bir güç olduğunu gözler önüne sermektedir.

 Aşk Taktikleri

İmdb listesinde 3. sırada yer alan Aşk Taktikleri filmi izleyiciler tarafından oldukça beğenildiğini söyleyebiliriz. Romantik komedi tadındaki filmin konusu, kadınları çözdüğünü iddia eden, yakışıklı reklamcı Kerem ve özgüveni yüksek güzeller güzeli moda bloğu Aslı birbirlerini aşık etmek için yemin etmişlerdi. Bunun için taktikler geliştiren ikili ikisi de karşı cinsi çok iyi tanıdıklarını iddia etmektedirler. Bu süreçte başlarına komik ve akıl almaz olaylar gelen ikilinin başına bakalım film boyunca neler gelecek. İmdb’nin en iyi filmlerinden olan “Aşk Taktikleri” filmini mutlaka izleyin

Sen Yaşamaya Bak

İmdb 100 sıralamasında 4. Sırada olan film başarılı bir gişe hasılatı yapmıştır. İzleyiciler tarafından oldukça sevilen film, dram yüklü sahneleriyle izleyicilerini göz yaşlarına boğmuştur. Filmin yapımcılığı üstlenen Hakan Kırvavaç’tır. oyuncu kadrosuyla da izleyenleri kendine hayran bırakıyor. Büyük hayranlık bırakan bu filmin konusu, 5 aylık ömrü kalan ve bir anne olan Melisa’nın oğlunu emanet edeceği güvenilir insanı aramaktadır. Doğru ve güvenilir insanı ararken birçok olaylar silsilesi yaşan Melisa, sonunda aradığı ideal ve güvenilir baba profilini oğlu Can için bulabilecek mi? Filmin tüm sahnelerinde bu soruya cevap arayan seyirciyi bakalım filmin final sahnesinde hangi sürpriz gelişmeler bekliyor olacak. İmdb top 100 film içinde zirveyi oynayan film, izlenmesi gereken filmler arasında yer almaktadır.

En Başarılı Türk Filmleri Babamın Kemanı

İmdb top 100’ün şüphesiz ki kilit isimlerinden biri olan “Babamın Kemanı”, vizyona girdiği günden buna birçok izleyici kitlesi kazanmıştır. Duygusal bir temaya sahip olan film, genel hatları itibariyle oldukça başarılı ve sürükleyici bir konusu vardır. Konusuyla ve oyuncu kadrosuyla göz dolduran filmin konusu, Babasını kaybeden küçük bir kızın hayatını ele alıyordur. Babasını kaybeden bu minik yetim kız, yıllar sonra her şeyden habersiz amcasıyla bir araya gelirler. Onları bir araya getiren ve birbirine bağlayan güçlü ve sıkı bir bağ oluşmuştur. Bu bağın oluşmasına vesile olan şeyde müziktir. Müzik, ailevi olaylar ve saf sevgi unsurlarının yer yer işlendiği bu başarılı yapıtı mutlaka izleyin.

 

Önceki İçerik2022 – 2023 Yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Nedir
Sonraki İçerikErken Boşalma Sorunu Nedir? Erken Boşalma Çözümü Nasıldır?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.