Hepimizin severek oynadığı oyunların başında gelen Scrabble oyunu, kelime bilgisine ve kelime üretebilme yeteceğine bağlı olduğu kadar birçok stratejiyi de içinde barındırıyor. Size yüksek puan getiremeyecek harfler ile baş başa kaldığınızda ya da rakipleriniz sizin puanınızı üçe katladığında ne yapmalısınız? İşte, sizi oyunda birinciliğe götürecek beş farklı strateji…

1- Rakiplerinizin kelimeleri üzerinden ayrılmayın!

Bildiğiniz üzere Scrabble’de tüm oyun birbirine bağlı olarak ilerlemekte. İster rakibinizin kelimesinden ilerleyebilir, isterseniz de kendi kelimelerinizden bir harfi araya alabilirsiniz. Genellikle oyun bu şekilde oynanır. Çünkü bu, oyundaki en kolay ilerleme yöntemidir. Ancak hedefiniz birincilikse ve puanınız, tavan seviyelere çıksın istiyorsanız daha zor olanı; yani olan kelimelere ekleme yapmayı tercih etmelisiniz. Nasıl mı? Örneğin rakibiniz “tan” kelimesini yazdı. Elinizdeki harfleri iyice kontrol edin ve içerisinde tan olan bir kelime yazarak rakibinizin kelimeden aldığı puanları da hanenize ekleyin. İşte bu yüzden, elinizdeki harflerin kelime üretmek için yetersiz olduğunu düşündüğünüzde “pas” demeden önce bir daha düşünün!

2- Harflerinizi iyi değerlendirin!

Oyunun başlarında önceliğiniz, iyi harfleri elinizde tutmak olmalıdır. Çünkü oyunun sonuna doğru harflerin azalmasıyla beraber küçük bir çıkmaza girebilirsiniz. Bu da sizin kelime üretme olasılığınızı azaltabilir. Bu nedenle oyunun başlarında sadece harf biriktirmeye odaklanın. Asıl almak istediğiniz puanlar, rakibinizin sıkışması ve harf sayısının azalmasıyla birlikte sizin olacak!

Scrabble Stratejisi
Scrabble Stratejisi

3- Boş taşlar, en değerli ganimetiniz olmalı!

Scrabble boş taş ne işe yarar” diyorsanız, sizi fazla bekletmeden merakınızı giderelim. Boş taş, sıfır puan taşımakla birlikte oyunun kurallarına pek hakim olmayan kişiler tarafından değersiz görülür. Ancak bu durum kesinlikle doğru değildir. Boş taşları, doğru yerde ve doğru zamanda kullandığınızda size ciddi bir puan kazandırabilir. Bunun için boş taşlarınızı, değerli harfler yerine kullanmalısınız. Sayısı az olan harfler için kullanmanız hem rakibinizin boş taşı geri alabilme olasılığını azaltır, hem de sizin taşı daha değerli kullanmanızı sağlar.

4- Scrabble tahtası üzerinde sabit kalmayın!

Yaratıcılığınızın tıkandığını hissettiğinizde, önünüzde duran tahta üzerinde sürekli olarak harflerinizin yerini değiştirebilirsiniz. Bu taktik, aklınıza yeni kelimelerin gelmesi için bir uyarıcı olabilir. Ayrıca rakibinize çaktırmadan yaptığınız bu taktik, onu strese sokabilir. 

Scrabble Taktikleri
Scrabble Taktikleri

5- Kelimelerinizi, bonus karelere denk getirin!

Oyunda yüksek puan almanızı sağlayacak en önemli stratejilerden biri de, bonus kareleri! Harfin 2 katı, 3 katı gibi değerler katan bu kareler, özellikle yüksek puanlı harflerle birleştiğinde büyük puan avantajını da beraberinde getirir. Eğer ki kazanmak istiyorsanız, bonusları asla es geçmeyin!

En eğlenceli kelime oyunları arasında yer alan Scrabble’da kazanmak istiyorsanız; sizin için derlediğimiz bu taktikleri deneyebilirsiniz. 

Unutmayın, “Yarışı kazananlar, daima yavaş ve devamlı gidenlerdir.”

Önceki İçerikTabu Nasıl Oynanır? Kelimeleri Daha Kolay Anlatmanıza Yardımcı İpuçları
Sonraki İçerikVücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.