Mavi Dolunay Nedir? Ne Zaman Gerçekleşecek? 

Bir ayın rengi mavi olabilir mi? Evet, ancak mavi renkli bir ay görmek çok nadirdir. Fakat şanslıyız ki, bu sene çok nadir gerçekleşen Mavi Dolunay ‘ı   canlı canlı bütün bir gece boyunca izleyebileceğiz!

Peki ne zaman ve nerede?

 

Mavi Dolunay Nedir?

En bilinen ve en popüler tanımıyla, bir takvim ayında ikinci kez görülmesidir. 

Gök bilimciler tarafından nadir olarak değerlendirelen bu doğa olayının sebebi toz bulutları ve volkanik patlamalar sebebi ile ortaya çıkan toz bulutlarının ay üzerinde mavi bir toz örtüsü bırakmasıdır.

Bir dolunay ile diğeri arasındaki zaman , bir takvim ayının uzunluğuna yakındır . Yani, bir ayın iki dolunaya sahip olabileceği tek zaman, ilk dolunayın ayın ilk birkaç gününde gerçekleştiği zamandır. Dolunayın  takviminin ilk günlerinde görülmesinin ardından, ikinci kez dolunay görülmesi ile Mavi Ay yaşanır.

 

Ne Zaman Gerçekleşecek?

NASA, Mavi Ay’ın 31 Ekim 2020’ de hava koşullarının uygun olması durumunda çıplak gözle izlenebileceğini duyurdu. En son iki sene önce 31 Mart 2018’ gerçekleşen Mavi Ayı, görmek için zaman kısaldı! Meraklılar ise şimdiden alarmını kurdu!

 

Mavi Dolunay Gerçekten Mavi Mi?

Bir ayın gerçekten mavi olabilmesi için alışılmadık gökyüzü olaylarının gerçekleşmesi gerekir. Mavi bir gökyüzünü oluşturabilecek koşullar, ancak belirli boyutlardaki toz veya duman parçacıkları ile mümkün olabilir. Mavi Ay’ın mavi olarak görülmesinin asıl sebebi yangınların, volkanik patlamaların oluşturduğu toz bulutlarının mavimsi renkte olmasıdır. Ay’ın üzerine denk geldiğinde mavi gözükmesinden dolayı  Mavi Ay olarak adlandırılmıştır.

 

31 Ekim’den Sonraki Mavi Dolunay Ne Zaman?

31 Ekim 2020’ de görebileceğimiz Mavi Dolunay, bir daha 31 Ocak’ta aylık dolunayın düştüğü ve 23 Ağustos’ta mevsimsel Mavi Ay’ın düştüğü 2048 yılında gerçekleşecek.

19 yıl sonra, 2067 yılında, 30 Mart’ta aylık Mavi Ay ve 20 Kasım’da mevsimsel Mavi Ay olacak. Bu durumda, birbirini izleyen Aralık gün dönümleri arasında 13 dolunay var – ancak sadece 12 dolunay olacak. 2067’nin şubat ayında ise dolunay olmayacak!

 

Türkiye’den İzlenebilecek Mi?

NASA tarafından açıklanan bu gök olayı, Türkiye’den çıplak gözle izlenebilecek. Bütün bir gece boyunca görülecek Mavi Ay, 31 Ekim gecesi gökyüzünü süsleyecek!

Siz de bu eşsiz doğa olayına tanık olmak, semayı süsleyecek Mavi Ay’ ı görmek için 31 Ekim Cumartesi gecesini kaçırmayın!

Önceki makaleHayatınızı Yazsanız Senaryo Olur Mu?
Sonraki makaleEskişehir İçin Gezi Rehberi