Home Yaşam Mekanlarda Işık Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Kural

Mekanlarda Işık Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Kural

0
580
Ev Aydınlatma Yöntemleri

Işığı Akıllıca Kullanmanız İçin 6 İpucu

Işık, hayatın her alanında yaşamımızı etkileyen önemli bir etkendir. Evlerimizde kullandığımız aydınlatma ürünleri göz sağlığımızdan tutun da elektrik faturasına kadar birçok şeyi etkiler. Bu nedenle ışığı çok iyi bir şekilde değerlendirmek gerekiyor. Dekorasyon konusunda da çoğu insan ışık ile bir estetik yakalamaya çalışır.

Günümüzde sürdürülebilir enerji ve ışıklandırma çok önemlidir. Akıllıca tasarlanmış ışıklandırma çözümleri hem dış hem de iç aydınlatmada ekonomik olarak büyük fayda sağlayacaktır. Yeni tasarlanan yapılarda özellikle ışıklandırma konusuna büyük emek harcanır. Çünkü doğal aydınlatmayı doğru kullanarak, aydınlatma maliyetleri düşürülebilir. Işıklandırmada yapılan bazı hatalar ise çoğu zaman büyük maliyetlere neden olabilir. Işığı daha doğru kullanmak için  ‘Ev ışıklandırmasında en çok yapılan hatalar’ yazımıza bakabilirsiniz.

Akıllı aydınlatma yöntemleri

Ayrıca mekanların ışıklandırılma sistemleri de minimum enerjiyle maksimum verim düşüncesiyle geliştirilir.

Akıllıca tasarlanmış aydınlatma sistemleriyle hem maliyetler düşer hem de yaşam kalitesi artar.

Özellikle LED aydınlatma teknolojileri sayesinde, aydınlatma sistemleri günden güne daha verimli bir hal almaktadır.

Sürdürülebilirlik ilk defa Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu tarafından 1987 yılında yayımlanan “Ortak Geleceğimiz” raporunda bahsedilmiştir. Sürdürülebilirlikle daha temiz bir çevre ve verimli enerji gibi konular hedeflenmektedir.

Akıllı Aydınlatma için Yapılabilecek 6 Etkili Dokunuş

  1. Verimli Işık Kaynağı

Işıklandırma yapılırken tercih edilecek(iyi tasarlanmış ve kaliteli LEDli aydınlatma seçenekleri) LED gibi verimli aydınlatma seçenekleriyle, daha sürdürülebilir bir aydınlatma elde edilir. LED lambalar bilinen en verimli ışıklandırma çözümlerinden biridir.

  1. Doğru Armatür Seçimi

Işık kaynağınızı istediğini açıyla, dilediğiniz yöne çevirmeniz aydınlatma açısından önemlidir. Mekana göre düzenleyebileceğiniz ışık yönü daha az enerjiyle daha verimli bir aydınlatma sağlayacaktır.

Evi Doğru Aydınlatma Yöntemleri
  1. Gereksiz Işıklar

Daha sürdürülebilir aydınlatma için tasarruf şarttır. Bu yüzden kullanılmayan ışıkları kapatmaya özen gösterin.

  1. Akıllı Aydınlatma Çözümleri

Akıllı aydınlatma ve sensörler daha fazla enerji tasarrufu yapmak için kullanılmalıdır. Bu sayede kullanmadığınız ışıklar otomatik olarak kapanır.

  1. Daha Aydınlık Bir Ortam İçin Aydınlık Renkler

Mekanların aydınlatılmasına katkı sağlamak için özellikle mekanların boyası açık renkli tercih edilmelidir. Bu sayede içerideki ışık duvarlardan yansıyarak daha aydınlık bir ortam sağlayacaktır.

Ev Aydınlatma Seçimleri
  1. Mekan Düzeni

Oda düzeninizi daha verimli ışıklandırmaya göre düzenlemeniz büyük fayda sağlayacaktır. İlk önce odanızdaki işlevsel kısımları belirlemelisiniz. Daha sonra ışık kaynaklarını bu alana göre düzenleyebilirsiniz. Odanızdaki kullandığınız alanı pencereye yakın seçmek, ışıklandırma ihtiyacınızı da azaltacaktır. Son olarak mekanda kullanacağınız aydınlatma araçlarının açılarını ve yönlerini kendi düzeninize göre değiştirmelisiniz.

Tüm bu öneriler hayatınıza renk katacaktır. Küçük ve etkili dokunuşlar, doğru ışığı kolay bir şekilde bulmanıza yardımcı olacaktır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here