Metabolizma Hızı Nedir

Daha çok kadınların kendi aralarında yaptıkları diyet muhabbetlerinde genelde “ne kadar yesem de kilo alamıyorum ya da su içsem yarıyor” şeklinde konuşmalara şahit olmuşsunuzdur. Gerçekten de böyledir. bazı insanlar o kadar çok yemek yemelerine rağmen yine de vücutlarında sanki bir gram yağ yokmuş gibi görünürler. Bazıları da var ki, o kadar az yemek yerler ki nasıl hayatta kaldıklarına şaşarsınız ancak baktığınız zaman balık eti diye tabir ettiğimiz şekilde kiloludurlar. İşte bunların tek nedeni metabolizma hızıdır. Peki nedir metabolizma hızı? Bir insanın herhangi bir fiziksel aktivite de bulunmadan gün içinde harcamış olduğu enerji miktarıdır. Yani sadece organların ve sinir sindirim sistemimizin çalışmasıyla harcanan enerjidir. Metabolizması hızlı çalışan insanlar kolay kolay kilo alamazlar, ancak aksi durumda yani metabolizması yavaş çalışanlar ise kolay kolay kilo veremezler ne yazık ki.

Metabolizmayı Nasıl Hızlandırırız ?

Bu konu hakkında daha önceki yazılarımızda geniş bilgi vermiştik ancak takip etmeyenler için tekrardan bir hatırlatma yapmak istiyoruz.

  • Metabolizmayı hızlandırmak ya da ideal hızına kavuşturmak için öncelikle beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmek zorundayız.
  • Yemek öğünlerini 6’ya çıkarmak yani ara öğün alışkanlığı kazanmak. Bu şekilde azar azar ancak sık sık yemek yiyerek hem kilo problemi yaşamaz hem de enerji kaybederek metabolizmayı da hızlandırmış oluruz.
  • Bol su tüketmek; günlük olarak yeterli miktarda su alınmadığı takdirde metabolizmayı hızlandırmak adına ne yaparsanız yapın hiçbir şekilde başarıya ulaşamazsınız. Metabolizmayı en çok hızlandıran hiç şüphesiz sudur. Günlük en az 2 – 3 litre su tüketmeye özen gösterin.
  • Düzenli egzersiz yapmak, her gün belli zaman dilimlerinde spor yapmayı alışkanlık haline getirenler hatta bunu bir yaşam tarzına dönüştürenler belki de ömürleri boyunca fazla kilo almak ya da yavaş metabolizmayla savaşmak zorunda kalmayacaklardır.
  • Güne mutlaka kahvaltıyla başlamak; kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Sadece metabolizmayı canlandırmaya değil sağlık için daha pek çok yararı olan kahvaltıyı atlamamaya özen göstermeniz gerekmektedir.
  • Diyet programlarına dikkat! Eğer bir diyet programı uyguluyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım alarak yapınız. Hızlı kilo verdiren hiçbir kimyasal ürün kullanmayınız.

Önceki makaleKansızlığı Önleme Yöntemleri
Sonraki makaleDoğal Antibiyotikler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here