Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin en sık aradığı başlıklardan biri olduğunu tahmin ediyoruz. Bazen denk gelmişsinizdir kimi insanlar “ne kadar yesem de kilo alamıyorum” derler. Yalnız böyle bir durumunuz varsa size bir tavsiye “öyle ulu orta yerlerde söylemeyin böyle şeyler, olan var olmayan var :)”

İşte bunun sırrı metabolizmanın hızlı çalışmasındadır. Kimisi bunun için özel çaba sarf eder, kimisinde ise doğuştan gelen bir durum söz konusudur. Hiçbir şey yapmasalar bile oturdukları yerden metabolizmaları inanılmaz hızlı çalışır. Tabii herkesin böyle süper güçleri olmak zorunda değil. Bu nedenle de uzmanların bir kaç önerisi var metabolizmayı hızlandırmaya yönelik olarak. Şimdi bunları inceleyeceğiz.

Fazla kilolarınızın tek sorumlusunun metabolizmanızın yavaş çalışmasıdır diye düşünüyorsanız;

Öncelikle yeterince kaslarınızın olup olmadığını bir kontrol edin. Çünkü kaslı insanların metabolizması diğer insanlara göre iki kat daha hızlı çalışmaktadır. Kas yapmak için neler yapacağınızı biliyorsunuz, daha önce bununla ilgili bir kaç yazı paylaşmıştık. Ancak bilmeyenler için tek bir cümleyle özet geçersek; egzersiz yapın ve bunu yaparken de mutlaka disiplinli ve sabırlı olun. Ayrıca, metabolizmanın hızlanması için hafif egzersizler yerine vücudu daha çok yoran hareketleri tercih ederseniz gün boyu metabolizmanız hiçbir şey yapmasanız da çalışacaktır.

 

Bol bol su için, normalde yetişkin bir insanın günde 8 – 9 bardak su içmesi gerekirmiş. Hatta yapılan bir araştırmaya göre 8 bardak su içenlerin metabolizması 4 bardak su içenlere oranla neredeyse 10 kat daha hızlı çalıştığı tespit edilmiştir.

 

Daha çok yemek yemelisiniz. Evet yanlış okumadınız. Daha çok yemek metabolizmayı daha çok hızlandırır. Ancak, ana öğünlerde fazla fazla yemek değil de ara öğünlerde hafif atıştırmalardan bahsediyoruz. Vücut sürekli sindirim halinde olacağı için metabolizma da daha fazla efor sarf edecektir.

 

Protein tüketimine ağırlık verin. Önceki yazılarımızı takip ettiyseniz eğer bilirsiniz protein tüketimi ve bununla birlikte spor yapmak vücutta daha fazla kas gelişimine katkı sağlar. Dedik ya kaslı insanların metabolizması diğer insanlara oranla daha fazla çalışır. Dolayısıyla protein ağırlıklı beslenerek bunun yanında yine egzersizler yapmayı ihmal etmeyin.

Önceki İçerikNe Kadar Sebze ve Meyve Tüketmeli?
Sonraki İçerikStrese Karşı Dikkat
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz