ÜNİVERSİTE: YENİ BİR YAŞAM IŞIĞI

Üniversite hayatı, neredeyse tüm öğrenciler için yeni bir yaşam tarzına geçişin ilk adımı olarak nitelendirilir. Baba ocağından, ana kucağından ilk ayrılışımız belki… Kendi başımıza yürüyeceğimiz uzun ve dönemeçli yolların başlangıcı.

Özellikle istediğimiz, hayalini kurduğumuz bir eğitim için çıkmışsak bu yola, sormayın heyecanımızı ve büyük ideallerimizi. Kurduğumuz hayallerin haddi hesabı olmaz geceleri baş yastığa değince.

Gel gör ki eğitim öğretim yıllarımız su gibi akıp gittikten sonra özenle, büyük ideallerle inşa ettiğimiz, belki biraz da ayakları yere basmayan hayallerimiz, temeline dinamit konulmuşçasına yerle bir oluveriyor. Biz daha ne olduğunu tam olarak kavrayamadan katı kuralların, kırmızı çizgilerin olduğu yetişkinler dünyası da diyebileceğimiz ‘gerçek’ hayatın içinde savrulurken buluyoruz kendimizi. Mezun olmanın verdiği heyecana, umarsız bir iş bulma çabası ekleniyor. Mutlu bir mezuniyetin yerini aceleci bir hayata atılabilme gayreti alıyor.

Kendi alanımızda iş bulabilmişsek ne mutlu… İş dünyasına hoş geldiniz diyor çevrenizdeki her şey. O kadar negatif düşünmüyoruz başlarda. Mezun oldum, iş buldum hem de istediğim sektörde derken aylar geçiyor. Bir şeyler yolunda değil mi sanki? Sorusu, ‘Ben böyle hayal etmemiştim’i getiriyor ardından.

İş Dünyasından Öncesi Sonrası

Çalışmaya başlamadan önce, iflah olmaz bir idealistlikle geçen öğrencilik yıllarımızda kurduğumuz çalışma yaşamı hayalleri ve gerçek çalışma yaşamı gerçeklerini öğrenmeye başladığımız zaman dilimlerine sert bir geçişi yaşadıktan sonra, realizm yolunun yolcusu olmaya ilk adımı atmış oluyoruz.

Özgür Çalışma Hayali Mobbing Karşısında Eziliyor

Hayal edilen özgür ve eğlenceli bir ortamda çalışma hülyaları iş yerindeki çeşitli şekillerde başa gelen mobbinge kurban gidiyor çoğu zaman.

Ben İstediğim Alanda Çalışacağım (Mı Acaba?)

Ee kaç yıl dirsek çürüttük, kendi alanımızda da yazıp çizemeyeceksek, çalışamayacaksak ne anlamı kaldı şimdi tüm bunların? değil mi? Ama yapmak zorunda olduğun işler var ve ev kiranı da ödemek zorundasın hatırla…

Benim Alanım Eğlenceli Zaten!

Girdiğin ofis ortamının eğlenceli olması tabii ki üretim kaliteni olumlu etkileyecek. Peki ya gün boyu masa başında olduğun bir ofis gerçeğine hazır mısın?

Her Gün Yeni Şeyler Katacağım Kendime

Okuduğum ve teorik eğitimini yalayıp yuttuğum mesleğimde asla rutine bağlamayacağım günlerimi, sürekli gelişime açık olacağım derken, günlük rutin işlerinden kalan zamanı azıcık dinlenmekle geçirmek istiyor insan.

İyi21 – Sıradan bir ofis yoğunluğu.

Yükseköğretim Bitirdiğime Göre Güzel Bir Konumla Başlarım

Bilmem kaç yıllık deneyim, bilgisayar programlarına hakim, esnek çalışma şartlarına uyum sağlayacak bir stajyer olmak için iş başvuruları yaparken buluyorsanız kendinizi, gerçek dünyaya hoş geldiniz…!

Yaşamla İlgili Diğer Yazılarımıza da Bir Göz Atın

Çekirdeğin Aşkla Karışımı: 3.Dalga Kahve Akımı

En İyi 21 Türk Yemeği

Önceki İçerikTürkiye’nin En Güzel Tatil Beldeleri Hangileridir?
Sonraki İçerikBir Çocuğun Gözünden Uefa Kupası: 17 Mayıs 2000 Zafere Giden Yol
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz