Aynaya baktığınızda ‘daha zayıf bir siz’le karşılaşmak hayatınızdaki en büyük hayallerinizden biri olabilir. Hatta bu dileğiniz doğrultusunda bugüne dek doktorlara gitmiş, spor salonlarına yazılmış ve bir sürü diyet denemiş de olabilirsiniz. Fakat belki de hala zayıflayamamışsınızdır. Merak etmeyin yeryüzünde sizinle aynı durumda çok kişi var. Öncelikle zayıflamak için her yolu denemeye gönüllü olup da iş uygulamaya geldiğinde zorlanan ilk kişi olmadığınızı bilin. Sonrasında da tıp dünyasının sizinle aynı durumdaki kişilerin daha mutlu ve sağlıklı olması için durmadan yeni yöntemler geliştirdiğinin farkına varın.

Tıp dünyasının zayıflama alanında geliştirdiği yöntemlerden mide botoksunun popülaritesi her geçen gün artmaktadır. Bu operasyona ve detaylarına dair merak ettikleriniz varsa bu yazımız aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Dileriz keyifle okursunuz.

Mide Botoksunu Keşfedelim!

Midenin belirli bölgelerine toksin uygulanmasıyla midenin kasılma sayısının düşmesini sağlayarak iştahı dengelemeyi hedefleyen zayıflama yöntemine mide botoksu denir. Dünyada son 10-15 yıldır hayvanlar üzerinde denenen bu yöntemin insanları zayıflatmak için tercih edilmesi oldukça yeni bir olaydır. Yöntem çok yeni olduğu için henüz deneyen kişilerin sayısı çok fazla değildir. Fakat herkes operasyonun ne kadar işe yaradığını merak etmektedir.

Mide Botoksu Nasıl Uygulanır?

Mide botoksu işlemi, gastroskopi sonrasında mide botoksuna uygun olduğuna karar verilen mideye Botilinum toksinin yani botoksun enjekte edilmesiyle tamamlanan oldukça basit bir operasyondur. Sadece damar yolu açılması işlemin yapılması için yeterlidir. Bu damar yolundan verilen sakinleştiricilerle uyutulan hasta, operasyon sırasında hiçbir şey hissetmez. Midede gastroskopide bir sorun çıkmazsa bu damar yolundan ilerletilen iğneyle midenin belirlenen bölgesine botoks yavaş yavaş enjekte edilir ve işlem sona erer. Yaklaşık 20 dakika süren bu işlemi yaptırdıktan sonra hastanede kalmanız gerekmez. Ayrıca ertesi gün işinize gitmenizi de engellemeyen bu işlemle sosyal hayatınıza hiç ara vermeden hayalinizdeki görünüm ve sağlığınız için büyük bir adım atabilirsiniz.

Mide botoksu yaptıracaksanız; operasyon günü hastaneye aç gitmelisiniz.

Mide Botoksu Faydaları

Yeni bir tıp uygulaması çıktığında herkes bu uygulamanın ne kadar faydalı olduğunu merak etmektedir. Mide botoksunun faydaları da insanlar tarafından merak edilmektedir. Bu operasyonun faydası en kilo veremeyen insanın bile zayıflamasını sağlamasıdır. Çünkü uygulanan botoks sayesinde iştahı kapanan kişi operasyonu gerçekleştiren doktorunun önerilerini de dikkate alırsa kendini kilo verirken bulacaktır. Ayrıca bu operasyon büyük cerrahi müdahalelerden ürken insanlarla diyet listelerine uyum sağlayamayan insanların da zayıflamasını sağlamasıyla kilo veremeyenlere büyük fayda sağlayan bir uygulama olmuştur.

Mide Botoksu Riskleri

Mide botoksu aslında oldukça risksiz bir işlemdir. Fakat mide botoksu yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç unsur söz konusu. Bunlardan ilki; mide botoksu yaptıracaksınız botoksa alerjiniz olmadığınıza emin olmalısınız. Eğer botoks alerjiniz varsa bu operasyon sizin için bir kabusa dönüşebilir. Alerjiniz olmasına rağmen mide botoksu yaptırırsanız; kusma, uyuşukluk hissi, kas seğirmeleri ve halsizlik gibi birçok sorun yaşayabilirsiniz. Çünkü bu operasyon sırasında herhangi bir cilt işlemine harcanan botilinum toksininin yaklaşık 100 katı botoks midenize enjekte edilmektedir. Yani botoks alerjiniz varsa bu operasyondan göreceğiniz zararın etkileri çok büyük olabilir.   Risksiz bir operasyon geçirmek için dikkat etmeniz gereken diğer şey de; midenizde ülser, gastrit ve reflü gibi sorunlar olup olmadığıdır. Botoks direkt midenize uygulanacağı için bu operasyonu yaptıracağınız midenizde hastalık olması sizi rahatsız eder ve sonrasında sağlığınız zarar görebilir.

Mide Botoksunun Zararları

Mide botoksunun uzmanlar tarafından saptanan bir zararı yoktur. Fakat yukarıdaki maddede belirttiğimiz gibi eğer botoks  alerjiniz ya da mide rahatsızlığınız varsa bu operasyonu yaptırmanız çeşitli rahatsızlıklar aracılığıyla sağlığınıza zarar verebilir.

Mide Botoksu İle Zayıflayanların Yorumları

Mide botoksu ile zayıflayanlar bu yöntem ile 6 aylık süre zarfında yaklaşık 5-20 kilogram aralığında ağırlık kaybettiklerini söylemişlerdir. Genel olarak bu yöntemden memnun kaldıklarını dile getiren bu kişiler; memnuniyetlerinin sebebinin doktorlarının önerilerine uymaları olduğunu da belirtmiştir. Doktorlarının yenmesini önerdiği yiyeceklere ağırlık vererek zayıflayan kişiler bu yolculukta verilen önerileri dikkate almayanların kendileri kadar zayıflayamayacaklarını düşündüklerini de söylemişlerdir.

Kısacası bu yöntem aracılığıyla iştahınız kapanacak olsa da; eğer doktorunuzun dediklerine uymazsanız ya da karnınız tok olsa dahi sırf yemek istediğiniz için yerseniz mide botoksundan aldığınız verim düşecektir.

Mide Botoksu Kalıcı Mıdır?

Mide botoksu da diğer zayıflama operasyonları gibi yüksek maliyetli bir işlemdir. Bu nedenle mide botoksu yaptırmak isteyen kişiler bu işlemin kalıcı olup olmadığını merak etmektedir. Bu işlemi yaptırdıktan sonra midenize enjekte edilen botoks maksimum 6 ay kalacaktır. Bu durumu yüzünüzün herhangi bir bölgesine estetik amaçlı uygulattığınız botoks işlemi gibi değerlendirebilirsiniz. Nasıl o botoks da bir süre sonra etkisini yitirecekse midenize enjekte edilen botoksun etkisi de aynı örnekteki gibi dönemsel olacaktır.

Not: Mide botoksundan verim alırsanız tekrardan yaptırabilirsiniz.

Mide Botoksu Devlet Hastanesinde Yapılıyor Mu?

Mide botoksu yaptırmak isteyenlerin aklındaki sorulardan biri de; bu operasyonun devlet hastanelerinde yapılıp yapılmadığıdır. Çünkü insanlar devlet hastanelerinde operasyonu daha düşük maliyetle yaptırabilecekleri için bu konuyu merak ederler. Fakat şu an mide botoksu yapan bir devlet hastanesi yoktur. Zaten bu yeni bir yöntem olduğu için şu an ülkemizde sadece birkaç özel hastanede mide botoksu yapılmaktadır.

Mide Botoksunu SGK Karşılıyor mu?

Mide botoksu ile fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanların merak ettiği bir diğer nokta da; bu operasyonun SGK tarafından karşılanıp karşılanmadığıdır. 2017 yılında aşırı terlemeye karşı botoks tedavisi olması gereken bir öğretmenin avukat kızının açtığı dava sayesinde mecburi botoksun sigorta tarafından karşılanacağı belirtilmiştir. Yani tedavi amaçlı botoksları devletin karşılayacağı fakat estetik botoksun ise sigorta kapsamında olmadığı bilinmektedir. Söz konusu mide botoksu olduğunda da bu operasyon sigorta tarafından karşılanmaz.

Mide Botoksu Yaptıran Ünlüler

Safiye Soyman

Yıllardır kilo problemi yaşayan Safiye Soyman; son zamanların popüler yöntemi mide botoksunu deneyen az sayıdaki ünlülerden biridir. Bu yöntem sayesinde 20 günde 5 kilo veren Safiye Soyman’ın son hali görenleri şaşırtmaktadır. Ayrıca Soyman’ın esprileriyle ünlü sevgilisi Faik Öztürk’ün sevgilisinin iştahının azaldığını gözlemlediği ve buna inanamadığını söylemesi de mide botoksunun gücünü kanıtlar niteliktedir.

Mide botoksunu denemek isteseniz de şu an bu operasyona ayıracak bütçeniz olmayabilir. Böyle bir durumdaysanız zayıflamak için neler yapabileceğinizi keşfetmek için “Zayıflama Yöntemleri ve En Etkili Diyet Yöntemleri !” yazımızı da okumanızı öneririz.

Önceki makaleYapıtına Aşık Olan Bir Adam: Kıbrıslı Pygmalion (Pigmilyın)
Sonraki makaleÇocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak