Minimalizmden Öncesi (M.Ö)

Ne kadar fazla eşyamızın olduğunu ve bizim bu eşyalara ne kadar fazla bağlandığımızı fark ettiniz mi hiç? Durup bir nefes aralığında düşünürseniz bu yoğunluğun kirliliğini fark etmemeniz mümkün değil. Minimalizm, işte bu farkındalıktan sonra açacak mutluluk kapınızı.

Bana göre özellikle son 15-20 yılda iletişim ve bilgi teknolojilerinin, önü alınamaz bir hızla ilerleyişinden sonra artan bilgi yoğunluğu -çoğu zaman kirliliğe dönüşen bir yoğunluk bu-, ürün çeşitliliği ve bolluğu, gibi sayılabilecek birçok gelişme ve değişim insanları sürekli bir tüketime boğdu.

Artık daha çok tüketir hale geldik. Yiyeceği, içeceği, eşyayı, bilgiyi, ve hatta sevgiyi doymak bilmez bir arzuyla tüketmek için yarışıyoruz adeta. Durup dinlenmeden, hayatın hızla dönen çarkına kapılmış gidiyoruz adeta…

Peki ya boğulmadınız mı bu kalabalıktan, bu fazlalıktan? Teknolojinin esir ettiği uzuvlarınızı aramıyor musunuz hiç? Her şeyi ama her şeyi daha fazla yapmak yormadı mı sizi? Bence bir durup düşünmek için tam vakti şimdi.

iyi21 - Minimalist yaşam
iyi21 – Minimalizm Size İyi Gelecek.

Minimalizmin Işığı Çalsa Kapınızı

Baştan söylemeliyim ki bu yaşam şeklini kabul etmek zorunda değilsiniz. İşte minimalizm burada gösteriyor o sade yüzünü. Bu noktada minimalizmi tanımlamayı görev bilirim:

Minimalizm, yaşamınızın her alanında, maddi manevi her ihtiyacınızı en aza indirgemeyi esas alan bir yaşam tarzıdır esasen. Daha az eşya, daha az tüketim, daha az yorgunluk da denilebilir kısacası.

Dillere pelesenk olmuş sade bir hayat cümlesinin iskeletinden bahsetmiyorum. Bu sadeliği basite indirgemeden yaşamak diyorum! Burada ‘sade’ ve ‘basit’ kelimelerini karıştırmamak gerekiyor. Basit, kullanımı ve içeriği özelliksiz olandır. Sade ise özellikleri üzerinde düşünülmüş, yalınlaştırılmış olandır. Fazla olanı atmış olandır sade. Bile isteye yapılmış bir devrimdir sadelik.

iyi21 - Minimal hayata dön.
iyi21 – Minimal Hayata Sarıl.

Var mısınız Minimal Yaşamaya?

Eğer bu yazı size bunu düşündürmediyse gündelik hayatınıza dönebilirsiniz tabii. Fakat aklınızın bir köşesinde ufak bir parıltı bile yeter bu  sadeliğe… Şimdiden hayatınızı bir sırt çantasına sığdırın demiyorum ama bir yerlerden de başlamak lazım değil mi?

 

Etrafınıza Bakmaya Ne Dersiniz?

Şöyle bir durup bakın etrafınıza. Gardırobunuza, mutfak eşyalarınıza, ayakkabılarınıza, yapmanız gereken işlerinize, e-postalarınıza, tokalarınıza, kravatlarınıza… Ne kadar çoklar değil mi? Eminim çoğu zaman tüm bunları ne kafanızda ne de çevrenizde koyacak yer bulmakta sıkıntı çekiyorsunuzdur.

Minimalizme Hayat Ver.
iyi21 – Minimalist Yaşama Dön.

Bir Yerden Başlamak Gerekiyor

Tüm saydıklarıma ve de sayamadıklarıma göz gezdirdiyseniz, minimalist yaşam tarzına nasıl başlayabileceğinize dair birkaç püf nokta verebilirim size.

Öncelikle tarzınızı ve ihtiyaçlarınızı belirleyin.

Mottonuz, daha az eşya daha çok anı olabilir.

Listesiz alışverişe çıkmayın.

Daha az ama daha kaliteli şeyler alın.

Odaklanmaya çalışın ve zamanınızı alacak şeylerden uzaklaşın.

Fazlalıklardan kurtulayım derken savurganlaşmayın. Fazlaysa eşyanız, ihtiyaç sahiplerine verin. Geri dönüşümü kullanın.

Ve en önemlisi kendinize zaman bırakın…

 Yaşamla İlgili Diğer Yazılarımıza da Bir Göz Atın

Kıvırcık Saçlı Kadınlar İçin Özel Bakım Tüyoları

İlişki Durumu Karmaşık: Poliamori

21 Mart Bahar Ekinoksu: Kesin Bilgi Bahar Geldi!

 

 

 

Önceki makaleEn İyi 21 Komedi Filmi
Sonraki makale37. İstanbul Film Festivali Başlıyooooooooooor!
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here