Etkileyici ve şık görünüme sahip olmak pek çok kadının arzularından biri. Yapılan kombinlerin dikkat çekici ve hoş görünüme sahip olması için elbise seçimi, pantolon seçimi t-shirt seçimi, ayakkabı seçimi, aksesuar seçimi kadar tercih edilen çanta modelleri de oldukça önemli. Yapılan kombinin tamamlayıcısı olan çantanın doğru seçilmesi şık bir görünüme sahip olmak için oldukça önemli. “Tarza Uygun Çanta Seçimi” başlıklı bu yazımızda doğru çanta seçiminin püf noktalarını ve dikkat etmeniz gerekenleri sizler için derledik. İyi okumalar!

Kombininin Tarzına Uygun Çanta Tercih Et!

Kombininiz için çanta seçimi yapmadan önce, bir araya getirdiğiniz parçaların nasıl bir görntü oluşturduğuna dikkat etmelisiniz. Spor bir kombin ile klasik bir pörtfoy çantayı kombinlemek ya da şık bir elbiseyi salaş bir sırt çantası ile kombinlemek çok da hoş gözükmeyen bir görüntü yaratacaktır. Asi ve sert bir görünüme sahip kombin yapacaksanız kumaş çanta modelleri doğru bir tercih olmayacaktır. Deri çanta ya da rugan çanta modellerini değerlendirebilirsiniz.

Kıyafetinin Renklerine Uygun Bir Seçim Yap!

Kombinizin bir parçası olan çantalar aynı zamanda etkileyici ve güçlü görünüme sahip bir aksesuardır. Peki yaptığınız kombine ne renk bir çanta tercih etmelisiniz? Doğru boyut, doğru renk ve doğru desenli çanta seçimi oldukça zordur. Konu çanta için renk seçimi olduğunda pek çok insan çanta rengi ile ayakkabının rengini eşitler. Çanta ve ayakkabı rengini aynı kullananlardansanız; çantanın boyutu ya da modeli ile çarpıcı bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Pastel tonlar, kırmızı, sarı, yeşil, mor, mavi gibi daha canlı ve hareketli renkler tercih ediyorsanız; çanta tercihiniz nötr renklerden yana olmalı. Dore, krem, bej, siyah, açık kahve rengi, taba gibi nude tonlara yönelebilirsiniz. Ayakkabı ile aynı tonda bir çanta tercihinde bulunmak istemiyorsanız kombininize hakim olan tonda bir çanta seçimi yapabilirsiniz. Siyah bir elbise giydiyseniz siyah bir çanta, açık renk bir üst tercih ettiyseniz açık renk bir çanta tercih edebilirsiniz.

Doğru Deseni Seç!

Çanta seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri diğeri de   gereken bir diğer nokta da desen- kombin uyumunu yakalamak! Desenli çanta modelleri tercih etmek istiyorsanız sade bir görünüme sahip elbise, gömlek, t-shirt tercihinde bulunmalısınız. Hem kıyafetinizin hem de çantanızın desenli olması karışık ve kaostik bir görünüme yol açacaktır. Göz yorucu görünmemek için desenli çantadan ya da desenli parçalardan fedakarlık yapmalısınız. Çiçekli ya da çizgili bir elbise tercih ettiğinizde düz renkli bir çanta tercih etmek daha hoş görünmenizi sağlayabilir. Çiçekli elbiseniz ile hareketli bir çanta kullanmak istiyorsanız hasır çanta modellerine göz atabilirsiniz.

Çanta Seçerken Vücut Tipinizi Göz Önünden Bulundurun!

Çanta seçimi yaparken doğru  çantaya karar  vermek için dikkat etmeniz gereken bir diğer faktör de  vücut tipiniz. Örneğin; kısa boylu ve minyon bir kadınsanız büyük çantalar sizi daha da kısa gösterebilir. Bu nedenle daha küçük forma sahip olan el çantaları modellerini tercih edebilirsiniz. Zayıf bir kadınsanız; geniş hacimli büyük boyutlu çantalar kullanmak kaba bir görünüme yol açabilir. Seçtiğiniz çantanın vücut yapınızla orantılı görünmesine özen göstermelisiniz.

Önceki İçerikGripten Hızlı Şekilde Kurtulmak İçin Neler Yapmalısınız?
Sonraki İçerikSpor Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.