Modada “DO IT YOURSELF”

Merhaba, bu hafta modada “DIY”, ingilizce açılımıyla “do it yourself” (kendin yap!) çılgınlığını ele alıyoruz. Kıyafetlerinizi kişiselleştirerek, daha yaratıcı ve en önemlisi sizin hayal gücünüzü yansıtan bir hale getirebilirsiniz. Tişörtlerinizi keserek, ayakkabılarınıza boncuklar ve püsküller ekleyerek veya gömleklerinizden etek ve hatta tote çanta yaparak yaratıcılığınızı ortaya koyabilirsiniz. Tüm bunlar için bir makas, dikiş seti ve biraz süsleme malzemesi yeterli olacaktır. Rengarenk düğmeler ve ipler de kullanabilirsiniz.

Hadi başlayalım 🙂

kendin-yap-1

Bu görünüm için eski bir jean pantolonunuzu keserek şort haline getirebilirsiniz. Her iki yan dikişten üçgen bir dilim keserek çıkarın ve bir dantel kumaş parçasını iç kısımdan dikerek yamayın. Dantel yerine ekose, deri vb..de kullanabilirsiniz.

kendin-yap-2

 

Bu sevimli tişörtü yaratmak içinse, ön etek ucundan yukarı doğru belirli aralıklara delikler açın. Cetvelle hafif bir çizgi çekip soluna ve sağına eşit hizada yapabilirsiniz. Elinizdeki ince bir kurdeleyi veya bağcığı yukarıdaki deliklerden başlayarak aşağıya doğru geçirin ve fiyonk yapın. Bu kadar basit! 🙂

 

 

 

Bu tarz bir tişörtü erkek arkadaşınızın gardrobundan aşırıp kendiniz için yepyeni bir tişört kendin-yap-3haline getirmeye ne dersiniz? Öncelikle yaka kısmını dikkatlice kesiyoruz. Yakanın tişörte dikildiği kısımdan keserseniz düzgün olacaktır. Bel kısmını kendi boyunuza göre ayarladıktan sonra resimde gördüğünüz gibi kesin.Arka beli düz kesin, ön kısmı ise iki parça üçgen dilimli kesin. Bu uçları belinize bağlayacaksınız unutmayın. Son olarak kol kısımlarını da, koltuk altınızdan biraz daha aşağıda kalacak şekilde oyarak kesip çıkarın böylece bikini üzerinde de çok hoş görünecektir. Ve şimdi hem jeanlerle hem de şortla giyebileceğiniz harika bir tişörtünüz oldu. Erkek arkadaşınıza yeni bir tane almayı unutmayın. 🙂

kendin-yap-4

Bu rengarenk görünüm için tek ihtiyacınız olan yüzücü kesimli renkli bir tişört ve farklı renkte bir parça kumaş.Desenli olanları da tercih edebilirsiniz. Tişörtün sırtındaki boşluktan parça kumaşı geçirip kurdele yapabilir veya elinizde kurdele yaptığınız parçayı tişörtünüzün sırtına dikebilirsiniz.

 

kendin-yap-5

Biraz daha farklı bir sırt detayı isterseniz, tişörtünüzün arka kısmını kenarlarda pay kalacak şekilde kesip çıkarın. Kestiğiniz kısımların kıvrılmasını istemyorsanız yarım santim kadar içe kıvırarak elde dikebilirsiniz. Böylece temiz bir görünüm elde etmiş olursunuz. Veya bu kısımda annenizden yardım isteyin 🙂 Desenli veya çizgili herhangi başka bir parça kumaştan istediğiniz kalınlıkta şeritler kesin. Kestiğiniz parçayı bir kez orta kısmından bükerek yan kısımlara dikin.

 

kendin-yap-6Sadece kıyafet değil aksesuarlarda da yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Üstelik bunun gibi oldukça basit bir parmak arası terliği biraz süsleyerek şık bir hale getirebilirsiniz. Biraz parlak görünümlü saten bir kurdeleyi terliğin sap kısımlarına sarın. Sıcak silikon tabancasıyla sardığınız parçayı sıkıca tutturabilirsiniz. Üzerinde oluşan düz zemini de istediğiniz model renk ve kesimde farklı boncuklarla süsleyebilirsiniz. Boncukları da yine sıcak silikon tabancasıyla tutturabilirsiniz.

Keyifle kullanmanız dileğiyle… 😉

 

Önceki makaleBelsoğukluğu Nedir, Tedavisi Nasıldır?
Sonraki makaleKedi Tüyü İnsana Zarar Verir Mi?
Deniz Delice, Dokuz Eylül University, Faculty of Fine Arts'ta Fashion Apparel okudu. Beymen Business Koleksiyon Danışmanı, İzmir Tasarım Akademisi Kurucusu ve Moda Tasarım Eğitmeni.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here