Salgın nedeniyle yasaklar gelmeye ve bu nedenle birçoğumuz sıkılmaya başladık. Ancak evde yapabilecekleriniz tükendi sanıyorsanız, yanılıyorsunuz! Evde yapılabilecek aktivitelerin sınırı olmadığı gibi; evde oynanabilecek oyunların da sınırı yok. Tabii bunların başında herkesin severek oynadığı Monopoly Türkiye geliyor. Günümüzde tahmini 750 milyon kişi tarafından oynanıldığı düşünülen bu oyun; hem bir o kadar eğlenceli, hem de bir o kadar stratejik ilerliyor. Evet, bu dönem hepimiz için zor geçiyor. Ancak bu dönemi hayatınızda bir farkındalık dönemi haline getirip ailenize, sevdiklerinize, arkadaşlarınıza daha iyi vakit ayırmaya ne dersiniz? Hadi, şimdi sevdiklerinizle değerlendirebileceğiniz bu güzel vakitlerde Monopoly oynarken sizi işin üstadı yapacak oyun tavsiyelerine bakalım! 

Şimdiki tavsiyelerimi elinizde gerçek bir monopoly boardı olduğunu düşünerek vereceğiz. Ancak elinde bir monopoly olmayanları da unutmadık tabii! ” Evde monopoly Türkiye nasıl yapılır, evde kartondan monopoly yapımı nasıl olmalıdır” diyorsanız da yazımızın sonunda sizi bekleyen küçük bir sürpriz olduğunu söyleyebiliriz. Monopoly Türkiye ile gününüzü keyifli geçirmeniz için müthiş bir aktivite olabilir. Ancak siz yine de çocuklarınızla, kardeşlerinizle onlara uygun daha eğitici aktivitelerde bulunmak istiyorsanız “Evde Çocuklarla Yapılabilecek 6 Yaratıcı Aktivite” yazımızı da göz atabilirsiniz!

Sizi Kazanmaya Götürecek Yol: Monopoly Dijital Banka Stratejileri

Monopolyde nereleri satın almalısınız?

Zarı atmaya başladığınız andan itibaren, monopoly dijital banka içerisinde yer alan paranız azalıncaya dek yerleri satın almalı ve mümkün olduğunca geniş bir bölgeye yayılmalısınız. Monopoly para dağıtımı nasıl olmalı sorusuna  açık mavi, pembe ve turuncu yerler daha ucuz olması nedeniyle de ilk tercihiniz olmalıdır diyebiliriz. Bu bölgeleri satın almanız, oyunun ilerleyen etaplarında size bir dizi avantajı da beraberinde getirecek. Neden mi? Çünkü siz ne kadar geniş bir alanda satın alma yaparsanız, rakiplerinizin attığı zarlarda da bölgenize düşmesi bir o kadar kolay olur. 

Monopoly'de ne zaman ev dikmelisiniz?
Monopoly’de ne zaman ev dikmelisiniz?

Monopolyde ne zaman ev dikmelisiniz?

Bölgelerinize uğradığınız her noktada da muhakkak ev dikmelisiniz. Böylece ev stoğunu yavaş yavaş bitirerek rakiplerinize para ödemekten kurtulabilirsiniz. Monopoly dijital banka ile biriktirdiğiniz paralarla otel dikmek de bir diğer yapılabilecek adım olabilir. Ancak ev dikmeniz çok daha avantajınıza olacaktır. Otellerin hepsini satın almanız pek mümkün olmayabilir. Ama küçük küçük, ucuz ucuz dikeceğiniz evler işinize çok daha yarayacaktır.

Monopolyde hapse girerseniz ne olur?

Monopoly’de sıkça yaşanan durumlardan biri de hapse düşme. Hapse düşme, tur bazında oynamanıza engel olduğu gibi, geride kalmanıza da sebep olabilir. Ancak bu durumu avantaja çevirmeniz de mümkün! Bu süre zarfında, rakiplerinizin hamlelerine daha iyi odaklanmalı ve sürdürdüğü taktikleri yakından incelemelisiniz. Hapisten çıkma şansı elde ettiğinizde ise gelecek duraklar son derece lehinize dizayn edilmiş. Henüz bu bölgeleri rakipleriniz almadıysa satın almalarınıza devam edebilirsiniz. Aynı zamanda hapisten sonra monopoly şans kartlarına gelmeniz de büyük bir olasılık. 

Evde Monopoly Oyunu Nasıl Yapılır?

Evde Monopoly nasıl yapılır?
Evde Monopoly nasıl yapılır?

Monopoly fiyatları yüksek geliyor, “ben evde daha iyisini yaparım “ diyorsanız, işte size evde kartondan monopoly yapımı için tavsiyeler…

Öncelikle harita işlemleriyle başlayalım. Monopoly haritasını oluşturmanız için 70cm’ye 70 cm boyutunda kare bir karton alın. Dört kenarada, 9.5 cm uzunluğunda iki köşeden çizgi atın. Kenardaki kareleri elde ettikten sonra kalan kenar kutularını; yüksekliği 7.5, eni 5.5 cm olacak şekilde cetvel yardımıyla çizin.

Evet, monopoly tahtamız hazır sayılır. Üstüne eklememiz gereken yazı ve kartonlarla işlemler tamamlanacak. Monopoly’yi gerçek haritasında oynamak için görsellerden yardım alabilirsiniz. Doğru sıralamayı bulduktan sonra, 7.5 ve 5.5 cm ölçülerindeki dikdörtgenlere kutucuklarda yer alan bölge ve açıklamaları yazın. Bu işlemle birlikte toplam 28 tane tapu senedinizin olması gerekiyor. 

Ardından şans için 15, kamu fonu için 15 tane 8.5’e 5.5 ölçülerinde toplam 30 tane dikdörtgen kesin. Ve geldik para kısmına! Monopoly dijital banka paraları için boyutu 9.5 cm ve 4.5 olarak belirleyebilirsiniz. Her renk için 60, toplamda 420 tane kesime ihtiyacınız var. Ancak sayı sizi korkutmasın. Arkadaşlarınızla birlikte kısa bir sürede halledebilirsiniz! Ardından kestiğiniz dikdörtgenlerin ortasın su kapağının yardımıyla bir daire oluşturun ve içine paranın miktarını yazın. Burada farklı karton renkleri kullanmanız daha iyi olabilir. 

Ve oyun zamanı! 

Umarız ki bu taktikler, sizi Monopolyde emlak zengini yapmaya yeter!

Önceki İçerikKorona Dönemine Uygun İzole Tatil Önerileri
Sonraki İçerikTabu Nasıl Oynanır? Kelimeleri Daha Kolay Anlatmanıza Yardımcı İpuçları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.