Sebze ve meyveler hayatta olmazsa olmazlarımız arasında bulunmaktadır. Her ne kadar bizler toplum olarak kırmızı ve beyaz ete daha düşkün olsak da sebzelerin de ayrı bir yeri vardır. Ancak bazen hangi gıdayı ne kadar tüketeceğimizi bilmiyoruz. Bu da vücudumuzda bir takım dengesizliklere yol açıyor ister istemez.

Halbuki vücudumuzun her gün yeterli miktarda tüm besin öğelerinden alması gerekmektedir. Daha önceki yazılarımızı takip etmeyenler için tekrar etmekte fayda görüyoruz; örneğin vücut yeterli oranda protein alamazsa vücutta enerji eksikliği nedeniyle yağlanma olur ve ardından da fazla kilolar, diyet listeleri vs.. Bunun tam tersini düşünürsek, vücut karbonhidratları yeterli oranda almazsa bu kez de karaciğer de yağlanma başlar ve gerçekten de çok ciddi bir sağlık problemidir. O halde önce ne kadar sebze ve meyve tüketeceğimizi öğrenmek zorundayız.

Peki Sebze ve Meyve Tüketiminde Miktar Ne Olmalı ?

Uzmanlar her gün 5 defa sebze ve meyve tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Çünkü günlük vitamin ihtiyacımızın neredeyse tamamını sebze ve meyvelerden alırız. Her sebze ve meyvenin kendine has rengi, kokusu, tadı olduğu gibi vitamin değeri de o derece farklılık göstermektedir. Sebze ve meyve tüketimindeki miktarı nasıl ayarlayacağız sorusuna gelince; günde 3 ana öğün olduğunu biliyoruz, buna ek olarak daha önceki yazılarımızda da sık sık bahsettiğimiz ara öğünleri de katarsak işin içine zaten günde 5 – 6 kez yiyip içiyoruz demektir. Bu arada taze sıkılmış bir meyve suyu, yada birkaç yararlı sebze suyu, bir tabak dilimlenmiş meyve tabağı, yada kuru meyvelerle beslenirsek yeterli vitamini de almış oluruz zaten.

Yukarıda vermiş olduğumuz örnek elbette ki sadece bir genellemedir. Ancak her insan bir olmadığı gibi her bünye de bir değildir. Dolayısıyla kendiniz için ne kadar vitamin almanız gerektiğini en iyi siz bilirsiniz. Bilmeyenler için de mutlaka birkaç testten geçerek vücudunun ihtiyacı olan besin öğelerini bir an önce öğrenmelerini tavsiye ediyoruz.

 

Önceki İçerikDağılmayan Eyeliner Sürme Yöntemi
Sonraki İçerikMetabolizmamızı Hızlandırmanın Yolları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz