Dünya nüfusunun neredeyse yarısının baş etmek durumunda olduğu bir sorun bu. Özellikle de Obezite ile savaş halindeki Amerika ülkeleri… Neden hızlı kilo alırız ? aslında cevabı kişiden kişiye değişkenlik gösterse de genel itibariyle sağlıksız ve dengesiz beslenmeden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Elbette ki sadece bu kadarla kalmıyor. Konuyu biraz daha ayrıntılı ele alabilmek için maddeler halinde sıraladık.Neden Hızlı Kilo Alırız?

  • Sağlıksız beslenme; hızlı kilo almamak yada ideal kilomuzu dengelemek için sağlıklı beslenmenin ne olduğunu iyi anlamamız gerekiyor. Daha önceki yazılarımızda da sık sık bahsettiğimiz gibi kahvaltı yapmayı ihmal etmemek ancak öyle ufak tefek atıştırmalıklarla değil de vitamin ve protein açısından zengin besinlerden oluşturulmuş bir kahvaltıdan bahsediyoruz. Azar azar, sık sık yemek yani ara öğün alışkanlığı kazanmak, fazla yağlı şekerli yada karbonhidrat içerikli ürünleri gereğinden fazla tüketmemek gibi …
  • Hareket kısıtlılığı; tükettiğimiz besinler nedeniyle vücudumuzda oluşan yağların bir şekilde enerjiye dönüştürülmesi gerekir. Bu yapılmadığı takdirde metabolizma da giderek yavaşlayacak ve bu da bize kilo olarak geri dönecektir. Bunu önlemek için de her gün düzenli olarak bir takım egzersizler yapmak veya bir spor programı uygulamak gerekir.
  • Stres; iki cümleyle özetleyecek olursak “başa beladır” insan vücudunun tüm kimyasını tek başına bozmaya yeterde artar bile. Stres bazı insanları aşırı zayıflatırken bazılarımıza ise fazlasıyla kilo aldırır. Çünkü stres altındaki kişinin istem dışı olarak iştahı artar ve kendini yemeye içmeye verir. Bundan kurtulmak için de öncelikle stresle baş etmenin yollarını aramakta fayda var.

Yukarıda yazdıklarımızın haricinde bir de elimizde olmayan nedenlerden ötürü kilo alırız, örneğin genetik yapı. Etrafınızda görmüşsünüzdür. Bazı ailelerin tüm üyeleri şişmandır. Bu kalıtsal bir özelliktir ancak kader değildir. Ayrıca gebelik, doğum sonrası, menapoz ya da çok başarılı bir şekilde verilen kiloların ardından gelen süreç sonrasında da yine hızlı kilo alınabilir. Bu durumda da en kestirme çözüm olarak bir uzmana başvurarak kişiye özel diyet programlarına ilişkin bilgiler almanızı öneriyoruz.

Önceki İçerikCevizin Yararları
Sonraki İçerikBöbrek Taşına Ne İyi Gelir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz