Ödem Söktüren Gıdalar ve İçecekler !

Diğer adıyla vücutta su birikmesi olan ödem daha çok kadınların adet dönemlerinde karın bölgesindeki şişlik olarak kendini gösteriyor. Sadece görüntü itibariyle değil aynı zamanda verdiği ağrı nedeniyle de oldukça rahatsız edici olabiliyor. Ancak o kadar da büyütülecek bir problem değildir çünkü çözümü oldukça basit. Sizlere bu konuda birkaç öneride bulunmak istiyoruz.

Vücutta biriken ödem nasıl atılır ?

Öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı bir gözden geçirin derim. Zira yanlış giden bir şeyler varsa bunun köküne inmekte fayda var. Yanlış ve dengesiz besleniyorsanız zaten sadece ödem değil daha pek çok sorunla sürekli savaş halinde olursunuz.

Yoğurt tüketimi önemli (tabii az yağlı olmak kaydı ile) ; yoğurt içerdiği bir takım faydalı bakteriler sayesinde ödem söktürmede birebirdir. Özellikle sabah kahvaltıdan önce bir kase yoğurt yiyerek birkaç gün sonra kendinizdeki o muhteşem farkı göreceksiniz.

Ananas ; ananasın vücuttaki şişkinlikleri yani ödemi attığını biliyor muydunuz? Evet aslında pek bilinmez bir gerçek. Ananas içerdiği vitaminler ve bol lifli yapısı sayesinde vücuttaki ödemi atmaya yardımcı bir meyvedir.

Nar Tüketmek ; bilinen en güçlü antioksidandır. Sadece vücuttaki ödemi atmaz aynı zamanda bir çok zararlı toksinlerden de arındırır ve nar tüketimi sayesinde kolay kolay enfeksiyon kapmazsınız. Hatta o kadar güçlü bir yapısı vardır ki bazı ilaçların yapımında da kullanıldığı belirtilmektedir. Dolayısıyla nar tüketerek ödem probleminizden kurtulabilirsiniz.

Kivi tüketmek ; kivinin vücuttaki elektrolit dengesini sağladığı herkes tarafından bilinmiyordur. Evet böyle bir etkisi olduğu gibi ayrıca vücuttaki ödemi de atmaya yardımcı olmaktadır. Bol bol kivi tüketiniz.

Su tüketimi ; en doğal ve en çok bilinen yöntemdir. Bol bol su tüketerek bir iki gün içinde vücudunuzda biriken ödemi atabilirsiniz.

Ödem oluşumuna neden olan tuz, kola, tatlı yiyecekler ya da benzeri gıdalardan uzak durunuz.

Bunlardan başka ödemi atmak için bir takım bitkisel çaylar da tüketebilirsiniz. Örneğin;  tarçın, yeşil çay, mısır püskülü, adaçayı, kiraz sapı gibi…

Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.

Önceki İçerikB12 Eksikliği ve Beslenme Önerileri
Sonraki İçerikDoğum Sonrası Beslenme Önerileri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.