Bu gün dünya geneline baktığımızda özellikle de son 10 – 15 yıldır genetiği değiştirilmiş gıdalar, fast food yiyecekler, trans yağ içeren gıdalar gibi insan sağlığını önemli ölçüde tehlikeye sokan besinlerin tüketimi bir hayli artmış vaziyette. Halbuki televizyon, radyo, internet gibi tüm iletişim araçlarında bu gibi gıdaların ne kadar zararlı olduğuna her seferinde biraz daha dikkat çekilmektedir. Çünkü organik gıdalar doğal yollardan elde edilen, kimyasal bir takım ilaçlar kullanılmadan üretilen ve direk topraktan alındığı şekliyle tüketilen gıdalardır. Ancak ne yazık ki, giderek artan nüfus, ithalat ve ihracat sektöründeki patlamalar sayesinde artık daha fazla ürüne ihtiyaç duyulduğu zira, en erken şekilde hasat alınması için hormon dediğimiz zararlı maddeler ile üretim yapılmaktadır. Biz de iyi21.com olarak organik beslenmenin yararlarına değinerek bunun geleceğimiz için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha tekrar etmek istiyoruz.

Organik Beslenmenin Neden Önemlidir ?

Organik besinlerde bilimsel bir açıklamaya göre daha fazla antioksidan bulunmaktadır. Bu da organik gıdaların özellikle kanser ve kalp – damar hastalıklarında ne kadar iyileştirici etkiye sahip olduğunun bir kanıtıdır.

Organik gıdalarla beslenen kişilerin bağışıklık sistemleri çok daha fazla geliştiğinden kolay kolay hastalıklara yakalanmazlar. Ayrıca içlerinde diğer gıdalara oranla daha çok vitamin, çinko, demir ve mineral bulundurduklarından gerektiği kadar tüketildiğinde ideal kilonun dengelenmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Bunların yanında bir de, organik gıdalardan yapılan yemekler çok daha lezzetlidir. Daha çabuk bozulurlar yani raf ömrü kısadır, bunun nedeni de diğer hazır gıdalar radyasyon gibi zararlı maddeler içermektedirler bu da onların zararlı yada zararsız bütün bakterileri öldürerek besinlerin bozulmasını engellemektedir. Bu ilk bakışta kulağa hoş gelse de asıl sağlıklı olan gıdalar hemen bozulanlarıdır. Bu onların ne kadar doğal olduğunun bir göstergesidir.

Organik gıdaların üretiminde dediğimiz gibi zararlı kimyasal ve atık malzemeler kullanılmaz bu da toprağa zarar vermeyi engelleyerek çevreninde temiz kalarak korunmasında etkilidir.

Sizlerde çocuklarınızın hem zihinsel hem de bedensel açıdan daha sağlıklı büyümelerini istiyorsanız. Hazır gıdalar yerine organik doğal yollardan üretilmiş gıdalar tüketmeye özen gösterin.

Önceki makaleEvde Fitness Önerileri !
Sonraki makaleAyak ve Kol Kaslarını Geliştirme Yöntemleri !
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here