Ramazan ayına girmemize sayılı günler kaldı. İnsanları da ayrı bir telaş ve heyecan sarıyor tabii, alışverişler, hazırlıklar, kafada bir takım sorular “Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz? oruç tutarken hem spor yapmak hem de sağlıklı kalmak mümkün mü? Oruç tutarken aynı zamanda spor da yapabilir miyiz? gibi…” oruç tutarken de gayet hem spor yapmak hem de gayet sağlıklı bir yaşam sürmek elbette ki mümkündür. Ayrıca, oruç sadece bir nefsin terbiye edilmesi olmayıp, aynı zamanda vücudun ve tüm organlarının dinlenmesi demektir. Yani aslında oruç, sağlıklı yaşamın ta kendisidir. Ancak, nasıl iftar ve sahur vaktinde nasıl beslenmemiz gerektiğini bilirsek tabi ki.

Ramazan Ayında Beslenme !

Yapılan araştırmalar, ramazan ayında daha çok erkeklerin %51’inde kilo artışı meydana geldiği tespit edilmiştir. Normal şartlarda da zaten yemeklerden sonra mide sindirim sıkıntısı çektiğinden ramazan ayında bu durum daha da artış göstermektedir. Peki bu durumda ne yapmalıyız? Öncelikle, şunu iyi bilmemiz gerekiyor, ramazan ayında yemek yeme saatlerimiz belli, sahur ve iftar arası… o zaman programımızı 4 öğüne ayarlayabiliriz. “iftar açılış, iftar, yatmadan önceki hafif atıştırmalıklar ve sahur” iftar açılış dedik, çünkü; iftar saatine kadar boş olan mideyi bütün yemeklerden bir anda yiyerek doldurursanız daha sonrasında da mide yanması, hazımsızlık aşırı gaz, şişkinlik, tansiyon gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşırsınız. Dolayısıyla iftar açılışında önce vücudun ihtiyacı olan sıvı ihtiyacını gidermek için yarım bardak su ve sonrasında bir kase çorba içmek ve ardından yarım saat kadar bir süre beklemek en doğrusu olacaktır.

 

İftar açılışından sonrasında ise, daha çok ızgara yada fırında pişmiş yemekleri tercih etmek gerekiyor. Zira, yağlı ve ocakta pişmiş yemeklerin kilo artışına neden olma oranı daha yüksektir. Yemeklerden hemen sonra çay yada meyve yemek aslında bizim toplumumuzda çok benimsenmiş olsada, aslında doğru olan bunların yemeklerden en az yarım saat – 40 dakika bir aradan sonra tüketilmesidir. Yukarıda da  bahsetitiğimiz gibi ara öğün olarak uyumadan önce hafif atıştırmalıklar vücudun besin ve enerji ihtiyacını karşılayacaktır. Son olarak sahurda da tok tutacak, ancak yağlı yemek tarzında değilde yine mevsimine göre hafif bir çorba ve ardından kahvaltılık peynir, zeytin, yumurta, yaz sebzelerinden tüketebilirsiniz. Bu arada ramazan ayında acıkmamak için size bir püf noktası 🙂 sahurda en az 5 adet hurma ve bir kase yoğurt yerseniz hem açlığınızı bastırır, hem susuzluğunuzu giderir hem de vücudun neredeyse tüm besin takviyesinide yapmış olursunuz. Hurma mucizevi bir gıdadır.

 

Ramazan ayında spor mevzusuna gelirsek, bu ayda profesyonel sporcular haricinde sporla ilgilenenler genelde sporu bıraksalar da, vücudun metabolizmasını dengelemek, kilo artışına neden olmak ve elbette ki zinde kalabilmek için yine de hafif egzersizler yaparak sporu aksatmamak gerekir.

 

Sonraki makaleAgatha Christie’yi analım
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here