İş dünyasına atılmış olan her dünyalı birçok insan tipi ile karşılaşmıştır. Çalışma arkadaşları, patronlar, müşteriler derken tüm gün insanlarla iletişim halinde olanlar bilir ki kolay bir şey değildir insanla uğraşmak… Çalışma hayatını, motivasyonu ve hatta işe gitme isteğini etkileyen pek çok faktör vardır. Bunlardan en önemlisini seçin deseler çoğu insan işvereni ilk sıralara ekler şüphesiz…

Peki birlikte çalıştığınız işvereninizin, sizi sadece bir çalışan olarak gören “patron”mu, yoksa her çalışma arkadaşına değer veren, onları önemseyen bir “lider”mi olduğunu hiç düşündünüz mü ya da bunu bunlardan birini hissettiniz mi? Biz size söyleyelim patron ile lider arasındaki farkları, siz de kimlerle çalıştığınıza karar verin.

Lider Şefkatlidir Patron İse Soğuk

Evet biliyoruz herkes profesyonel. Ama profesyonellik, robotik ve soğuk davranışlar gerektirmiyor. Tabii ‘patron’lar bunun farkında değiller. Merhametsiz ve soğuk davranarak ya da ‘nasılsın’ demeyerek profesyonel olduklarını düşünüyorlar. Lider özellikli insanlar öyle mi? Gerçek bir lider, beraber çalıştığı insanlara karşı her daim şefkatli ve anlayışlı olur. Programı ne kadar yoğun olursa olsun iletişim halinde olmak onlar için önemlidir.

iyi21 - Patron ile lider arasındaki farklar
iyi21 – Patron duygusuz, lider merhametli olur.

Lider Geliştirir Patron Kullanır

Patron ile lider arasındaki farklardan belki de en hissedileni budur. Sizi para verdiği bir çalışan olarak gören patron, bir an önce sonuca ulaşmak ister. Onun istediğin her şeyi yapmanızı bekler çünkü maaşınızı o veriyordur yani kiralamıştır sizi bir anlamda. Sizin kariyer anlamında gelişmeniz umrunda bile olmaz. Sadece işleri yürüsün yeter. Lider ise kendi bildiklerini paylaşarak hem size hem de yaptığını işe katkıda bulunur. Birlikte büyümeyi ister.

iyi21 - Patron ile lider arasındaki farklar
iyi21 – Lider geliştirir, patron kullanır

Patron Korku Salmaya Çalışır Lider İnsana Saygı Duyar

Patron dediğimiz kişiler, çalışanlarından her zaman üstündür(!) Bu mantıkla, çalışma arkadaşlarının ne düşündüğünü önemsemeden onların üzerinde baskı kurmaya çalışırlar. Üstelik bunu yaparken çalışma arkadaşlarının duygu ve düşüncelerini önemsemezler. Lider ise, çalışanlarını bir işçi değil bir çalışma-yol arkadaşı olarak görür. Ne düşündüklerine, ne hissettiklerine ve tabii ki yapılan işlere saygı çerçevesinde yaklaşırlar.

iyi21 - Patron ile lider arasındaki farklar
iyi21 – Patron sürece, lider insana odaklanır.

Patron Sürece, Lider İnsana Odaklıdır

Lider özellikli işverenler sayılı olduğu için pek çoğumuzun başına gelmiştir böyle durumlar. Yapılan iş esnasında patronlar sadece süreç, sonuç ve para odaklı olarak çalışır, çalışanlarına bunu hissettirir. Oysa liderler, işin yanında insan kazanmayı da önemser. İnsan odaklı büyümeyi tercih eder. “Bugün bu eleman gider yarın yenisi gelir.” düşüncesine girmez.

 

 

Önceki makaleSon Zamanlarda En Çok Satan 7 Kitap
Sonraki makaleKan Grubuna Göre Beslenme
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!