Son zamanlarda özellikle kadınlar arasında oldukça popüler olan spor dalıdır. Pilatesin nasıl yapıldığıyla alakalı herkesin mutlaka bir fikri vardır. Ancak tekrar etmekte fayda görüyoruz, Pilates; diğer sporlara oranla vücudu daha az yoran ve daha yumuşak hareketler dahilinde yapılmaktadır. Bu spor ile vücudunuzun bölgesel olarak zayıflamasını ve daha sıkı bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Aslında pilates tam olarak denge ve sağlıklı bir görünümün bütünleşmesini sağlayan bir spordur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı dengedir. Zira, pilates topu üzerinde durmak deyim yerindeyse cambazlığı gerektiren bir durumdur.

Pilates Nasıl Yapılır ?

  • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi öncelikle dengede durmayı öğrenmek gerekir.
  • Pilates topu üzerinde C harfi şeklini almak; bu duruş sayesinde hem karın bölgesindeki yağlardan kurtularak karın kaslarını geliştirir, hem de dengede durmayı öğrenmiş olursunuz. Ayrıca, sadece karın bölgesini değil kalçalarınızla da dengeli sağlamayı öğrenerek omurganızın doğru yönü bulmasına da yardımcı olacaksınız.
  • Bel ve yan bölgelerini çalıştırma; pilates topu üzerine. omurga son derce dik bir şekilde oturun, bacaklarınızı omuz hizasında açtıktan sonra nefes alarak sağa dönün, sonra tekrar dik pozisyonu alarak nefesinizi verin bu hareketi yaklaşık olarak 10 – 15 kere tekrar etmenizde yarar vardır.
  • Popo sıkılaştırma yöntemi ; topu bir ayağınızın altına yerleştirin, yavaş yavaş çömelin ve çömelirken de nefes verin, bu hareketi diğer ayağınız için de gerçekleştirmeyi unutmayın.
  • Yanlara doğru esneme hareketi; yine topun üzerinde dik bir şekilde oturun, omuzları serbest bırakın ve her iki yanınıza doğru sırayla eğilin ve bu hareketi yaparken de eğilme esnasında nefesinizi verin.
  • Yarım mekik hareketi ; yere sırt üstü uzanın, kollarınızı hiçbir şekilde kullanmadan iki yana doğru serbest bırakın ve bacaklarınızla pilates topunu almaya çalışarak yukarı doğru kaldırın, bu hareketi yaparken kaldırma esnasında nefesinizi vermeyi asla unutmayın. Bu gibi egzersizlerde doğru nefes almak oldukça önemlidir.

Peki pilates tek başına düzgün bir görünüm kazanmaya yeterli midir? hayır. Bu sporu yaparken aynı zamanda beslenmenize de dikkat ederseniz çok kısa sürede istediğiniz sonucu alırsınız, ancak aksi durumda ise ister pilates ister başka bir spor dalı… hiçbir şekilde işe yaramayacaktır. Bilginize…

Önceki İçerikPilates Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Sonraki İçerikKoşmanın Bedene Faydaları !
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz