Pilates Reformer, pilates egzersizlerinin özel ve kişiye uygun olarak tasarlanmış cihaz kullanılarak yapılan bir egzersiz türüdür. Pilates Reformer egzersiz türünde cihaz yardımıyla vücudunuzun her bölgesini hedefleyen bir dizi egzersiz rutininden oluşmasının yanı sıra, direnç bandı, ağırlık ve diğer egzersiz aletleri gibi malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Bu yazımızda son zamanlarda popüler olan Pilates Reformer hareketleri, pilates reformer faydaları hakkında beklediğinizden daha fazla bilgi edineceksiniz. İyi Okumalar

Reformer Pilates Nedir?

Reformer Pilates Nedir, Kişilere özel olarak tasarlanmış reformer cihazı yardımıyla yapılan pilates egzersiz türüdür. Reformer cihazı, kişinin hareket aralığını artırmak, postürünü düzeltmek ve kasların güçlendirilmesini sağlamak amacıyla kullanılır. Reformer cihazı, yatak, bir dizi yay ve kayar platformundan oluşmaktadır. Kişisel olarak reformer cihazınıza vücudunuzun farklı bölgelerini hedefleyebileceğiniz hareketleri yapmak için birçok aksesuar da ekleyebilirsiniz.
Reformer pilates, tüm vücudu hedefleyen egzersiz türü olmasının yanı sıra bölgesel olarak yoğunlukla bacaklar, sırt, kollar, omuz ve kalça gibi temel kas gruplarına da odaklanmaktadır. Reformer cihazı ayrıca kasları uzatma, esneklik sağlama ve dengenizi artırma konularında da oldukça faydalı olduğu için deneyebilirsiniz.

Pilates Reformer Aleti Nedir?

Pilates reformer aleti, pilates egzersizleri için kişiye özel olarak tasarlanmış bir egzersiz cihazıdır. Pilates reformer aleti kullanım amaçları arasında stresi azaltmak, dayanıklılığı artırmak, hareketliliği artırmak, vücudu dengelemek ve kas gücünü artırmak bulunmaktadır.

Pilates reformer aleti, yay, yatak, kollar, ayaklıklar, çerçeve ve başlık bileşenlerinden oluşan basit ve etkili bir cihazdır. Cihazın uzunluğu, genişliği, yüksekliği farklı tiplerden oluşabilmektedir. Çünkü cihaz kişiye özel olduğu için boy ve diğer fiziksel özellikleri bu değişikliğin sebebi olabilmektedir. Pilates reformer egzersizleri, yatak üzerinde hareket eden platformda direnç oluşturulması ile gerçekleştirilir. Cihazın uyguladığı direnç sayesinde vücuttaki kasların çalışıp, güçlenmesi sağlanır.

Reformer Pilates’in Faydaları

Reformer pilates  egzersizleri, egzersizi yapan kişilere  birçok fayda sağlar. İşte en önemli reformer pilates faydalarından bazıları:

1-) Vücudun Hizalanması

Reformer pilates, kişinin omurga hizalamasına, kas dengelemesine ve postürü düzeltmesine yardımcı olur. Yapılan egzersizler, vücutta yer alan kasları uzatma ve esnekliği artırma konularında da faydalıdır. Çünkü reformer pilatesi düzenli şekilde yapmak, yürüme, koşma ve diğer aktiviteler sırasında da omurga hizalanmasını korumaya ve postürü düzeltmesine de yardımcı olur.

2-) Kas Gücü

Reformer Pilates yapmak kas gücünün artması için de etkilidir. Çünkü bu egzersizler kuvvet gerektiren kalça, sırt, bacak ve kol kaslarını hedefleler. Bu da yüksek direnç gerektiren hareketlerle vücudunuzun güçlü ve etkili şekilde çalışmasını destekler.

 3-) Esneklik

Reformer pilates hareketleri, esneklik ve hareket aralığını artırmaya yardımcı olan hareketler bütününden oluşur. Düzenli şekilde yapılan hareketler, eklem hareketliliğini ve kas uzunluğunu artırır, ve böylece pilates egzersizleri yapmanız için daha rahat bir hareket sağlar.

4-) Stres Azaltma

Çağımızın vebası olarak bilinen stresi azaltmaya yardımcı egzersizler içeren reformer pilates, zihninizi ve bedeninizi sakinleştirerek stres seviyenizin düşmesine yardımcı olur. Bu egzersiz türünde doğru nefes tekniklerini kullanıp solunumunuzu kontrol etmenize yardımcı olur ve bu durum da zihninizi sakinleştirir. Düzenli şekilde ezgersiz hareketleri yapan insanların daha iyi bir ruh hali ve genek sağlık durumunun iyileşmesine yardımcı olabilir.

5-) Denge

Dengeyi artırmaya yardımcı olan egzersizleri içeren reformer pilates, ayakta durmak, koşmak, yürümek, spor yapmak ve diğer birçok sportif aktiviteler sırasında dengenizi korumanıza yardımcı olur.

6-) Kas Dayanıklılığı

Kasların dayanıklılığının artmasına yardımcı olan reformer pilates egzersizleri, yüksek tekrarla yapılabilir, aktivitelerde daha iyi performans göstermeye ve kasların dayanıklılığını artırarak normalden daha uzun süre hareket etmenize destek olur.

7-) Yaralanmaları Önleme

Vücudunuzdaki kasları güçlendirmeye ve dengelemeye yardımcı olan egzersizler, bölgesel yaralanmaları önlemeye yardımcı olur. Buna ek olarak hareket aralığını artırarak ve postürünü düzelterek yaralanmaları önleyebilir.

😎 Kalori Yakma

Zayıflamak isteyenleri mutlu edecek egzersizler, hızlı şekilde kalori yakmaya ve kilo kaybını destekler. Özellikle egzersizler içerisinde yüksek dirençli hareketlerle kaslarınızın daha fazla çalışmasını sağlayıp, daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur.

Reformer Pilates’in Hareketleri

Bacak, kalça, karın, sırt, omuzlar ve kollar gibi tüm vücudu hedefleyen bir dizi hareket içeren reformer pilates hareketleri arasında en popülerlerinin bazıları şu şekildedir;

.  Footwork

.  Knee Stretches

.  The Hundred

.  Long Stretch Series

.  Short Box Series

.  Elephant

.  Swan

. Teaser

Bu reformer pilates egzersiz hareketleri, kişiye özel olduğu içim farklı seviyelerde uygulanabilir.  Bu nedenle, alanında uzmanlaşmış pilates eğitmeniyle çalışıp, doğru teknikleri öğrenmek egzersiz hareketlerinden doğru etkiyi görmek için önemlidir.

Yazımızın sonuçları arasında, reformer pilates egzersizleri, tüm vücudu hedefleyen, kasları güçlendiren, esnekliği artıran ve stresi azaltan bir egzersiz türü olarak karşımıza çıkıyor. Bu Egzersizleri doğru tekniklerle uygulamak ve alanında uzman pilates eğitmeniye çalışmak, en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olur. Sağlıklı yaşamlar.

 

Önceki İçerikTürkiye Festivalleri 2023
Sonraki İçerikGebelik Egzersizleri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.