Diyete başlamak isteyen herkesin korkulu rüyası sanırım aç kalmak : )  yalnız tüm diyetisyenlerin ortak kararı “ sağlık için en önemlisi aç kalmadan vücudu yormadan diyet yapmaktır” bunun için de vücudun kesinlikle alması gereken besin öğeleri, vitaminler bulunmaktadır.Aksi takdirde vücut yorgun düşer, enerji kaybı yaşar, karaciğerde yağlanma olur vs… Ancak, bazı diyet programları da vardır ki, özellikle de son zamanlarda adından bir hayli bahsedilen, çokça talep edilen ve uygulayan kişiyi yormadan, aç bırakmadan, tedirgin etmeden fazla kilolarından kurtularak daha düzgün hatlara sahip olmalarını sağlayan protein diyetidir.

Protein diyeti; adından da anlaşılacağı üzere daha çok protein içeren yiyeceklerin bulunduğu bir diyet programıdır. Bu diyet türü özellikle de etten vazgeçemeyenlerin strese girmeden kilo vermek isteyenlerin tercihidir. Ancak bu diyette de diğer tüm diyet programlarında olduğu gibi bilinmesi gereken bir takım önemli unsurlar vardır. Bunlar kısaca; protein diyetinin vücuda etkileri, kimler için sakıncalı olduğu, içerdiği besin öğelerinin neler olduğu vs. gibi…

Daha önceki yazılarımızda da sık sık vurguladığımız gibi hangi diyet programı olursa olsun, mutlaka bir uzmana başvurarak vücudumuz için hangi diyetin uygun olup olmadığı hususunda bir takım testlerden geçmekte fayda vardır. Zira; protein diyeti, protein ağırlıklı besinlerden oluştuğu için böbrek hastaları için önerilmemektedir. Çünkü, bu diyeti uygulayan kişinin günde en az 3 litre su tüketmesi gerekmektedir. Bu da böbrekleri bir hayli yormaktadır.

Protein diyeti, karbonhidratlardan tamamen uzak durmayı, protein değeri yüksek gıdalar (et, süt, balık, peynir, yumurta, domates gibi) ile beslenmeyi gerektirir. Bu diyet sayesinde de kişi vücudundaki fazla yağları enerjiye çevirerek daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde acıkmadan kolaylıkla kilo verebilmektedir.

Bir Günlük Protein Diyeti Programı;

Kahvaltı: 1 yumurta, 1 dilim peynir, 2 dilim kepekli ekmek,

 Öğle      : 1 Kase yoğurt, 1 Kase salata

 Akşam  : kırmızı et (ızgarada pişmiş), 1 kase yağsız salata

Şahsen, kilo vermek isteyen tabi bu arada boğazına düşkün özellikle de et türü yiyeceklerden vazgeçemeyen herkese protein diyetini şiddetle tavsiye ederim.

Sağlıklı günler dileriz…

Sağlık ve güzelliğin adresi iyi21.com

Önceki makaleKeşfedilmesi Zor Bir Nokta G Noktası!
Sonraki makaleTarih Boyunca Yemek Kültürü
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here