11 ayın sultanı Ramazan ayı bu sene evlerimize yine konuk olmaktadır. Bu değerli ve önemli misafir Müslüman dünyası için oldukça önemli bir gündür. 30 gün boyunca zihinsel ve fiziksel olarak normalden daha fazla dikkat ettiğimiz ramazan ayı bizlere sabrı ve paylaşmayı öğretmektedir.  Sabırlı bir şekilde yemek yeme alışkanlıklarımızı belli kurallar dahilinde kısıtladığımız bu değerli günde yeme ve içmemize dikkat etmeliyiz belli aralıklarda aç kalan mide fazla yemek yüklemesi yapıldığında belli başlı mide sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu sorunların önüne geçip rahat bir Ramazan geçirmeniz adına size özel Ramazan’a özel yemek yeme tüyoları hazırladık. İyi okumalar! Hepimize hayırlı ramazanlar!

Oruç Tutarken Uygulanacak 7 Altın Tavsiye

1-) Sıvı Tüketimine Dikkat Edin

su_icmenin__faydalari_
Vücut, günlük harcadığı enerjiye karşılık belirli bir miktarda su harcaması yapar. Kaybedilen su ihtiyacını karşılamak için gün içerisinde vücudun ihtiyacı olan su ihtiyacı karşılanır. Ramazan ayında ise su ihtiyacı iftar ile sahur arasında karşılanır. Günlük 8 bardak su ihtiyacını bu aralıkta karşılamanız, gün içinde cilt kuruluğu yaşanılmasına ve susama hissine engel olacaktır.

2-) Asitli ve Şekerli İçeceklerden Uzak Durun

asitli_icecekler_zararlari_

Asitli ve şekerli içecekler, içecekler yüksek oranda tüketildiğinde bağışıklık sistemini düşürür. Ramazan ayında oruç tutarken aşırı miktarda asit ve şeker içeren ürünleri değil de süt veya sütlü tatlıları tüketilebilir. Sütlü tatlılar içerdiği süt nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirip, daha sağlıklı bir oruç tutmayı sağlar.

3-) Meyve ve Sebze Tüketin

meyve_sebze_faydalari_

Ramazan ayında bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için ihtiyaç duyulan besinlerin başında meyve sebze gelir. Ramazan ayında bağışıklık sisteminde bazı sorunlar ile karşılaşılabilirsiniz. Ramazan ayında oruç tutarken en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de kabızlıktır. Kabızlık sorunu yaşamamak için lif açısından zengin meyve ve sebze tüketimi yaparak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Ramazan ayının denk geldiği ilkbahar mevsiminde çilek, elma, salatalık, havuç, semizotu gibi yiyecekleri tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirip, iyi bir şekilde oruç tutabilirsiniz.

4-) Hızlı Yemek Yemede Uzak Durun

hizli_yemek_yeme_zararlari_nelerdir_

Ramazan ayında oruç tutarken uzun bir süre aç kalındığından dolayı aniden ve çok fazla yemek yeme alışkanlığı bulunmaktadır. Bunun nedeni beynin tokluk hissinin sinyalini 20 dakika sonra almasıdır. Gün içinde boş olan mideye hızlı şekilde yiyecek ve içecek girmesi hazımsızlık ve kabızlık sorununa yol açabilir. Tok iftar sofrasına otururken yemeğinizi yavaş yiyerek daha az yemekle doyulabilir.

5-)Aşırı Yağlı ve Tuzlu Yiyecek Tüketimine Dikkat Edin
asiri_yagli_yemek_zararlari_

Ramazan sofralarının vazgeçilmezlerinden birisi de ağır yemeklerdir. Ağır yapılan yemeklerin içerisinde tuz ve yağ miktarı ihtiyaç duyulan seviyenin üzerinde olmaktadır. İftarda yenilen bu yemeklerin ertesi gününde tutulan oruçta yaşanacak en büyük sorun susuzluk sorunudur. Çünkü tuz ve yağ gün içerisinde susatır. İftarınızı hafif bir yemekler içeren menü ile yapmak, ertesi gün tutulacak oruç için faydalıdır.

6-) İftar Sonrasında Hafif Yürüyüşlere Çıkın

 

yuruyus_yapmanin_faydalari_

İftar açarken yemekler yenildi ve vücut tembelleşmeye başlar. Vücudun yaşadığı tembelliğini üstünüzden atmak için sevdikleriniz ile birlikte 30 dakikalık yürüyüşlere çıkılabilir. Bunu yaparak hem sevdiklerinizi hem de vücudunuzu mutlu edebilirsiniz.

7-) Dengeli Beslenmeye Dikkat Edin
dengeli_beslenme_faydalari_

Sağlığımızı korunmasında en büyük etkenlerden birisi de beslenme tarzıdır. Her üründen azar azar tüketerek, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, protein ve benzeri ihtiyaçları karşılanır. Dengesiz şekilde beslenmenin sonucunda yüksek tansiyon, obezite, kalp hastalıkları ve daha birçok hastalıklara neden olabilir. Ramazan ayında oruç tutarken dengeli beslenme daha çok önemli hale geliyor. Ramazan ayında dengesiz beslenme ile oruç daha zorlu olacağından sinir sisteminin bozulmasına davetiye çıkarır. Bu yüzden Ramazan ayında dengeli beslenmek hem sağlık hem de sosyal yaşamın kalitesi için önemlidir.

 

Önceki makaleDünyanın Merakla Beklediği James Webb Teleskobundan İlk Kareler!
Sonraki makaleBir Mucizenin Sembolü Paskalya Yumurtasının Hikayesi Nedir?