Ramazan; bu yıl da sıcak havaların hüküm sürdüğü bahar aylarına denk geldi. Bu durum da susuz geçirilecek saatleri oruç tutan kişiler için oldukça büyük bir endişeye dönüştürdü. Hemen hemen herkes açlıktan çok susuzluğun zorluğunu düşünür oldu. Biz de bu farkındalıkla sizlere hem iftar sofralarınızın hem de sahur masalarınızın vazgeçilmezi olacak birbirinden lezzetli ve ferah komposto tarifleri hazırladık. Yazımızın içeriğinde yer alan kompostolardan tüketerek hem daha dengeli bir kan şekerine sahip olabilirsiniz hem de meyvelerin lezzetinden gelen serinlikle susuzluğunuzu giderebilirsiniz.

Komposto Nedir?

Komposto, seçilen meyvenin genellikle dilimlenmiş şekilde şekerli suyun içerisinde kaynatılıp soğutulmasıyla hazır hale gelen ferahlatıcı bir içecektir. Komposto yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; karışıma seçilen meyvenin tatlılık oranıyla ters orantılı olarak şeker katılmasının gerekliliğidir. Yani siz kuru üzüm kompostosu ve vişne kompostosuna aynı miktarda şeker eklerseniz elde edeceğiniz iki çeşit içecekten birini muhtemelen beğenmeyeceksinizdir. Çünkü üzüm yoğun şeker içeren bir meyveyken vişne o kadar da tatlı değildir. Bu noktadan hareketle içeceklerinize ekleyeceğiniz şeker miktarına dikkatle karar vermelisiniz.

Şimdi gelelim sizin için seçtiğimiz birbirinden lezzetli komposto çeşitlerine ve bu çeşitlerin tariflerine…

Vişne Kompostosu

Malzemeler

800 gram vişne

2 su bardağı toz şeker (Bu miktarı damak tadınıza göre azaltıp artırmanız mümkündür.),

2 adet karanfil

1 adet çubuk tarçın

6 bardak su

Vişne Kompostosunun Yapılışı

 • Ayıkladığınız ve ayıklayışınızın ardından tertemiz yıkadığınız vişneleri bir kenara koyun.
 • Bu sırada su ve şekeri tencereye alıp sürekli karıştırarak şekerin çözünmesini sağlayın.
 • Sonrasında da karanfil ve çubuk tarçını ekleyerek şeker ve suyu kısık ateşte kaynatın.
 • Kaynamaya başlayan suya ayıklayıp temizlediğiniz vişneleri de katın ve yaklaşık 15 dakika kadar daha kaynatın.
 • Sonrasında da içindeki karanfil ve çubuk tarçınları çıkararak hazırladığınız içeceği buzdolabında soğutun.

Biz vişne kompostosunun taze nane yapraklarıyla birlikte servis edildiğinde daha ferahlatıcı ve serinletici olduğuna dair bir duyum aldık. İsterseniz siz de servis etmeden önce vişne kompostonuza taze nane yaprakları ekleyebilirsiniz.

Ayva Kompostosu

Malzemeler

3 adet orta boy ayva

Yarım bardaktan 2 yemek kaşığı fazla şeker

2 adet karanfil

1 adet çubuk tarçın

5 su bardağı su

Ayva Kompostosunun Yapılışı

 • Çekirdekli kısımlarını temizlediğiniz ayvaları büyükçe parçalar halinde dilimlere ayırın. (Eğer temizledikten hemen sonra kullanmayacaksanız ayvalarınızın kararmasını engellemek için onları limonla ovmayı unutmayın.)
 • Kullanıma hazır ayvalarınızı tencereye aldıktan sonra üzerine şekeri ekleyip; ayvaları güzelce karıştırın.
 • Sonrasında da geri kalan malzemeleri ekleyerek ayva taneleri yumuşayana kadar kompostonuzu kaynatmaya başlayın.
 • Kaynayan kompostonuzu ocaktan aldıktan sonra içerisindeki tarçını ve karanfilleri çıkarın. Soğuttuktan sonra da servis yapın.

Bahar aylarında olduğumuz için şu an ayva bulmanın zor olduğunun farkındayız. Satılan ayvalar da oldukça pahalı. Eğer siz de bu farkındalıkla ayva kompostosu yapmak istemezseniz sizlere buzluğunuzu kontrol etmenizi öneririz. Çünkü buzluğunuzdaki ayvalarla da bu kompostoyu lezzetli bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Elma Kompostosu

Malzemeler

5 adet orta boy elma (Elmaların büyüklüğüne göre sayıyı değiştirebilirsiniz.)

6 bardak su

1 limonun suyu

1,5 bardak toz şeker

2 adet karanfil

1 adet çubuk tarçın

İsteğe göre 1 tane yıldız anason

Elma Kompostosunun Yapılışı

 • Elmaları yıkayarak dörde bölün ve çekirdeklerini alın.
 • Küp küp doğradığınız elmalarınızın üzerine suyu, şekeri ve diğer kalan malzemeleri ilave ederek tencerenin kapağını kapayarak kaynatmaya başlayabilirsiniz.
 • Meyveler yumuşadıktan sonra tencereden alarak soğumaya bırakabilir; soğumasının ardından da servis edebilirsiniz.

Elma kompostosunun ağzı kapalı pişirilmesinin nedeni; elmanın aromasının diğer meyvelere göre daha yavaş bir şekilde çıkmasıdır. Tencerenin kapağı kapanarak aroma suya daha kolay bir şekilde hapsedilir.

Size serin serin içildiğinde hararetinizi alacak kompostolardan çok lezzetli 3 tanesinin tarifini verdik. Şimdi sıra içeriğimiz aracılığıyla kompostoya dair merak edilen diğer bilgilere geldi.

Komposto Buzlukta Nasıl Saklanır?

Kompostolarınızı buzlukta saklamak istiyorsanız; yapmanız gereken şey soğuttuğunuz kompostolarınızı bir huni aracılığıyla seçtiğiniz büyüklükteki pet şişelere doldurup; sonrasında da şişelerinizi buzluğunuza koyarak kompostolarınızı buzlukta muhafaza etmektir.Fakat önerimiz dondurulmuş içeceklerinizi çok da fazla bekletmemeniz… Şişeleri buzluktan çıkardıktan sonra oda sıcaklığında erimesini bekleyerek keyifle tüketebilirsiniz.

Kompostoların Kalorileri

Kompostoların kalorileri her ne kadar içine konan şeker oranına göre değişiklik gösterse de; biz size bu içeceklerin bir bardaklarının ortalama kalori değerlerini yazacağız.

Vişne Kompostosunun Kalorisi: 150 kalori

Şeftali Kompostosunun Kalorisi: 130 kalori

Erik Kompostosunun Kalorisi: 150 kalori

Elma Kompostosunun Kalorisi: 60 kalori

Kayısı Kompostosunun Kalorisi: 120 kalori

Komposto Anne Sütünü Artırır mı?

Az sütü olan anne adaylarının en çok merak ettikleri sorulardan biri de; kompostonun anne sütünü artırıp artırmadığıdır. Bu soruyu cevaplayacak olursak; belirtmek isteriz ki her komposto anne sütünü çok fazla artırmayabilir.  Fakat bu artışı daha çok destekleyecek kompostolar bulunmaktadır. Uzmanların açıklamalarından yola çıkacak olursak bir meyve ne kadar suluysa anne sütünü o kadar destekler diyebilmemiz mümkündür. Buradan hareketle de kayısı kompostosunun, vişne kompostosunun ve şeftali kompostosunun anne sütünü artırma da fazlasıyla işlevsel olduğunu söylemek mümkündür.

Komposto Dolapta Ne Kadar Dayanır?

Söz konusu lezzetli kompostolar olduğunda en merak edilen noktalardan bir diğeri de; bu içeceklerin buzdolabında ne kadar saklanabileceğidir. Sürekli komposto yaparak dolapta muhafaza eden kişilerin bu konu hakkında yaptığı açıklamaya göre; hazırladığınız içeceğinizi cam şişelere doldurarak maksimum 2 hafta boyunca dolapta saklayabilirsiniz.

Komposto ve Hoşaf Arasındaki Fark Nedir?

Hemen hemen herkes komposto ve hoşafı eş anlamlı kelimeler sansa da; aslında iki kavramın içerikleri birbirinden farklıdır. Komposto taze meyvelerle yapılan içeceklere verilen adken; hoşafın yapımında kuru meyveler kullanılır.

Siz de bu tarifleri okuduktan sonra hangi kompostoyu yapacağıma karar verdim ama yanına hazırlayacağım iftar menüm yok diyenlerdenseniz; “Pratik ve Lezzetli İftar Menüsü” yazımızı da okumalısınız.

 

 

 

 

 

 

Önceki makaleOtel Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Sonraki makaleÜç Türkü Üç Şehir