Renklerin üzerimizdeki psikolojik etkisi hepimizce malum. Her sabah gardıroba elimizi uzattığımızda seçtiğimiz renk aslında o anki ruh halimiz ve gün boyunca karşımızdakilere yansıtacağımız enerji hakkında sinyal veriyor. Öyleyse kış mevsiminin soğuk ve karanlık günlerini yavaş yavaş geride bırakırken elimizi koyu renklerin üzerinden çekme vakti de geldi. 🙂

Yapılan araştırmalar da renkli giyinmenin, insan duyularını yönlendirdiğini ve üzerimizde yarattığı pozitif etkiyi kanıtlıyor. Ancak hepimizin sevdiği, kendine yakıştırdığı ve karakterimizi yansıtan belirli renkler var elbette. Kimimiz baştan aşağı siyah giyinmeyi tercih ederken bazılarımız cıvıl cıvıl çocuksu pembeleri, sarıları yaz kış kullanmayı seviyoruz.

Bu konuda henüz kararsız olanlar içinse öncelikle renklerin ne şekilde gruplandığına ve birlikte nasıl kullanılabileceğine bir göz atalım.
Psikolojik etkilerine göre renkler, sıcak ve soğuk renkler olarak iki gruba ayrılırlar.

Sıcak renkler;
ateşi ve sıcaklığı anımsatan kırmızı, sarı ve turuncudur.Sıcak Renkler

Soğuk renkler ise ruhsal etkisi huzur ve durgunluk olan yeşil, mor ve mavidir.

Soğuk renkler, düzen, ağrılık, sorumluluk hissi verirler. Yoğun olarak kullanıldıklarında ise kasvetli, hüzünlü,ağırkanlı ve hatta depresif bir ruh hali yaratırlar. Sıcak renkler de tam aksine kolay fark edilir, dışa dönük ve göz alıcı olduklarından bakan kişide yakınlık hissi uyandırırlar.

*Öyleyse canlı tonları üst bedende kullanmak yüzünüzü aydınlatarak daha enerjik görünmenizi sağlar.

*Koyu tonları ise daha çok alt bedende kullanırsanız basen bölgenizin ve bacaklarınızın daha ince görünmesini sağlamış olursunuz.

*Renkleri içlerindeki ışık tonuna veya yoğunluğuna göre sınıflandırmayı deneyin. Örneğin, soft bir pembe bluzu beyaz veya bej rengi bir pantolonla / etekle kombinlemeyi deneyin. Aynı şekilde bej bir kazakla beyaz pantolon da rafine bir şıklık yaratacaktır.

*Birkaç rengi bir arada kullanmak isterseniz aksesuarlarınızı hafif tutmanızda fayda var. *Veya tek renk bir elbiseniz varsa renkli takılarla görünümünüze biraz hareket sağlayabilirsiniz.

*Tek seferde en fazla iki veya üç rengi bir arada kullanmaya özen gösterin böylece kafa karışıklığı yaratmamış olursunuz 🙂

*Siyah, beyaz ve gri hemen her renge uyum sağlayabildiklerinden rahatça kombinleyebilirsiniz. Ancak kırmızı gibi güçlü bir rengi tek başına, siyahla birlikte veya nötr bir renk olan griyle sakinleştirebilirsiniz.

Son olarak size en çok yakışacak tonu bulmak için mağaza içi ışıklarına aldanmak yerine giysiyi mutlaka doğal ışıkta ve ayna karşısında yüzünüze yaklaştırarak bakmayı deneyin.

Gözlerinizdeki ışıltıyı ön plana çıkaran ve sizi aydınlık gösteren renk sizin renginizdir unutmayın!Soğuk RenklerYazar: Deniz DELİCE

Önceki İçerikGüne daha iyi başlamak için tüyolar !
Sonraki İçerikDüzenli Kahvaltı Yapan Çocuklar Daha Zekidir
Deniz Delice, Dokuz Eylül University, Faculty of Fine Arts'ta Fashion Apparel okudu. Beymen Business Koleksiyon Danışmanı, İzmir Tasarım Akademisi Kurucusu ve Moda Tasarım Eğitmeni.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz