Sadece Ette Olduğu Sanılan B12 ve Omega 3!

Halk arasında vejetaryenlerin B12 vitamini ve Omega 3 yağ asidinin sadece ette olduğu ve vejetaryenlerin bunlardan mahrum kaldığı düşünülmekte. Ancak durum öyle değil. Vejetaryenler de günlük hayatta aldığı besinlerle B12 ve Omega 3 ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

B12 Vitamini

B12, et olmayan yiyeceklerde çok az miktarda bulunur. Özellikle bitkilerde yok denecek kadar azdır. Ancak insan vücudunun yaklaşık olarak 30 yıl boyunca B12 depolayabileceğini düşünürsek, hayatının herhangi bir bölümünde B12 vitamini almış olan bir kişi, B12 eksikliği çekmeyecektir. Yapılan araştırmaya göre, bu güne kadar insanlarda B12 vitamini eksikliğine çok sık rastlanmamıştır.

Peki B12 Et Haricinde Hangi Yiyecekte Var?

B12 vitamini, sütte ve yumurtada bulunmaktadır. Vejetaryen kişiler diyetlerine et ve yumurta takviyesi yaparak, B12 vitaminine rahatlıkla kavuşabilirler.

Omega 3 Yağ Asidi

Omega 3 yağ asitleri özellikle balıklarda bolca bulunur. Ancak vejetaryenler balık yemediği için, onların Omega 3’ten mahrum kaldığı düşünülmektedir. Fakat vejetaryenler de pekala Omega 3’ü doğal bir şekilde, besinlerle alabilirler.

Omega 3 Kaynakları

Omega 3 yağ asidi kaynağı olarak gösterilebilecek en iyi sebze semizotudur. Ancak sadece semizotunda Omega 3 bulunmaz. Ceviz, kabak, kivi, kanola yağı, kenevir tohumu, keten tohumu, brokoli ve fındık içerisinde bolca Omega 3 yağ asidi bulundurur.

Eğer siz de vejetaryen bir beslenme düzenine geçiş yaptıysanız, sağlıklı kalmak için yemek listenize yukarıdaki besinleri eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Sağlıklı kalın!

Önceki makaleŞekeri Azaltmak İçin 5 Önemli Neden
Sonraki makaleEn Tutkulu Aşkı Yaşayan Burç
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here