Sağlıklı beslenme tam olarak, sağlığımızı korumak, hastalıklara karşı direnç kazanmak, ya da bir takım hastalıklara yakalanmamak adına yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmektir. Bu da en kısa ifadeyle, vücudun ihtiyacı olan günlük protein, karbonhidrat, vitamin, mineral ve yağ içeren yiyecekler ile içecekleri kararında yani yeteri kadar tüketmekten geçer.

Sağlıklı beslenme, sağlımızı korumaya yardımcı olan en birinci etkendir. Çünkü, sağlıklı beslenme bir bireyin beyni, kalbi, iskelet – kas sistemi ve diğer tüm organlarının işlevlerini daha sağlıklı bir şekilde yerine getirmelerini sağlamaktadır. Bazen sağlımızı koruyalım derken aslında farkında olmadan çok daha fazla zarar veriyoruz vücudumuza. Şöyle ki; kimi insanlar proteini kesip karbonhidrata yönelir, kimileri de karbonhidratı tamamen kesip proteine yada vitaminlere yönelirler. Bu çok yanlıştır… proteini kesip karbonhidrata yöneldiğimiz takdirde vücuttaki yağ oranı artar ve böylelikle de aynı oranla kilo artışına neden olur, tam tersine karbonhidratı kesip proteine yönelirsek de bu kez vücutta enerji kaybına yol açar,  yağ oranı azalır, karaciğerdeki glikojen deposunu kullanmaya başlar vücut ve sonrasında da karaciğerde yağlanma oluşur. Bu çok ciddi bir sağlık sorunudur! Yani önemli olan besin değeri yüksek olan gıdaları vücudun gereksinimlerine göre tüketmeyi bilmektir.

Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız ?

  • Her gün kahvaltı yapmaya özen göstermek( daha çok, erken saatlerde ve besin değeri yüksek gıdalardan oluşmalı)
  • Fazla yağlı, tuzlu yiyecekler ve hamur işi tüketmemek
  • Bol su tüketmek (her gün en az 2,5 – 3 Litre)
  • Protein, karbonhidrat, vitamin ve mineralleri yeteri kadar tüketmek,
  • Akşamları saat 20:00 dan sonra yememeye gayret etmek,
  • Azar azar ama sık sık beslenme alışkanlığı kazanmak,
  • Sağlıklı beslenme için mutlaka ara öğünlerde bir şeyler atıştırmak,
  • Kırmızı etten ziyade beyaz ete özellikle de balık yemeye ve tabii ki sebze – meyve tüketimine ağırlık vermek.
  • Günlük öğünleri atlamamak.

Değerli kullanıcılar, sayfamızdaki sağlıklı beslenmeye ilişkin diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayın lütfen. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

www.iyi21.com

Önceki makaleVücut Tipine Göre Giyin!
Sonraki makaleEvde Spora Başlamak !
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here