Bronzlaşma bazı insanlar için neredeyse vazgeçilmezdir. Özellikle de esmer bir tene sahip olmak isteyen genç kızlar için. Ancak, bazen bu durumu abarttıkları da olmuyor değil hani. Örneğin kışın ortasında sırf bronzlaşmak için solaryum merkezlerine akın eder bunu da çok sık aralıklarla tekrar ederler. Halbuki önemli olan sağlıklı bronzlaşmaktır. Sağlıklı bronzlaşmada vücuda bir çok fayda sağlamaktadır.

 

Sağlıklı bronzlaşmanın faydaları sadece estetik bir görünüm kazanmaktan yani daha hoş görünmekten daha ötedir. Her şeyden önce güneş ışınlarının bizim vücudumuzun en önemli vitaminlerinden olan D vitamini kaynağına ulaşmamızı sağlamaktadır. D vitamini de öyle bir vitamin değeri taşımaktadır ki tek başına ağızdan alınmakla yeterli olmayabiliyor. Ancak ve ancak güneş ışınlarından faydalanarak bu gerekli vitaminin yeterli miktarda vücudumuzda üretimi sağlanabilir.

Bu vitaminin eksikliği durumunda ise raşitizm deden kemik hastalığı, kemiklerin eğrileşmesi ve yine bir takım kemik sorunları ortaya çıkmaktadır. Bunun haricinde güneş ışınları vücudumuzda mutluluk hormonu denen endorfin üretiminin artırımını sağlamaktadır. Bu da bizim sağlıklı bir psikolojiye sahip olmamızı sağlamaktadır. Yine bunların yanı sıra mikroplara karşı direncimizin artması gibi faktörler de bronzlaşmanın bize sağladığı katkılardan biridir.

Sağlıklı bronzlaşmanın en sağlıklı hali güneş altında belli bir müddet kalmaktır. Elbet de koruyucu ürünler ile zararlı ışınlardan korunmalıyız bu esnada. Bunun yerine kış mevsimlerinde solaryum merkezlerindeki bronzlaştıran makinelerin sağlığa bir faydasının olması bir yana sık aralıklarla tekrarlandığı takdirde bazı cilt hastalıklarını da beraberinde getirir.

Bu arada, önemli bir konunun altını çizelim. Güneş ışınları ile bronzlaşmak D vitamini açısından faydalıdır dediysek de unutmayalım ki her şeyin fazlası zarardır. Özellikle öğlen saatlerinin o kavurucu sıcaklarına maruz kalmadan, muhakkak önceden kaliteli ve yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanarak güneşlenmek gerekir. Aksi halde cilt hastalıkları, kalıcı lekeler ve yanıklar gibi daha bir çok cilt sorunlarıyla baş etmekle uğraşmak zorunda kalırsınız. Hiç birimiz cildimizde yer yer lekeler oluşmasını istemeyiz öyle değil mi? Zira, cildimiz en değerli elbisemizdir.

Önceki makaleDağılmayan Eyeliner Sürme Yöntemi
Sonraki makale7 Adımda Yaz Diyeti
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here