Sağlıklı Yaşam Önerileri !

Günümüzde giderek artan hava kirliliği, stres, gündelik koşuşturmalar vb. gibi etkenler karşısında sağlığımızın da aynı oranla bozulmaya başladığını fark ederiz. Bu kimi zaman baş ağrısı, kimi zaman eklem ağrısı ya da halsizlik gibi belirtiler göstermektedir. Bizler de soluğu hemen en yakın doktorda alıyoruz öyle değil mi? Halbuki eskilerinde dediği gibi “kendi kendinin doktoru ol” sözünü kulağımıza küpe ederek her gün yapacağımız belli başlı küçük ve basit bir takım egzersiz yada doğru beslenme ile sağlığımızı büyük ölçüde koruyabiliriz. Biz de bu yazımızda sizlere sağlıklı yaşam konusunda birkaç öneride bulunmak istiyoruz.

Sağlıklı Yaşamda Beslenme !

Sağlıklı bir yaşam için en önemli faktörlerden biri dengeli beslenmedir. Vücudun gelişmesi tüm organların işlevlerini yerine getirebilmesi için besin öğelerinin yeterli miktarda alınması gerekmektedir. Peki nedir bu besin öğeleri?

  • Süt ve süt ürünleri (protein, kalsiyum, fosfor ve B – A grubu vitaminler açısından zengindir)
  • Yumurta, kırmızı ve beyaz et, kuru baklagiller vücudun protein, demir, çinko, yağ gereksinimini karşılamaya yardımcı olur.
  • Sebze ve Meyveler, vücuttaki kalsiyum, demir, mineraller, A, B, C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindirler
  • Tahıllar, vücuttaki karbonhidrat ve enerji ihtiyacını gidermeye yardımcı olurlar.

Sağlıklı Yaşamda Spor !

Her gün düzenli bir şekilde egzersizler yapmayı ihmal etmeyenlerin vücut fonksiyonları daha iyi çalışır, yaşam enerjisi artar, doğru nefes alma tekniklerine hakim olur ve günlük stresleri üzerlerinden atarlar. Spor, özellikle de kalp ve damar hastalıkları, tansiyon ve eklem hastalıklarında oluşacak sorunları en aza indirmeye yardımcı olur. Sağlıklı yaşam için spor şart…

Düzenli Uyku !

Belki de sağlıklı bir yaşam için en önemli faktördür. Zinde kalabilmek için uyku vazgeçilmez bir kuraldır. Uyku düzeni bozuk olan kişilerde sinir, stres, zor algılama, konsantrasyon bozukluğu, halsizlik vb. gibi sorunlar baş göstermektedir. Dolayısıyla her gün düzenli olarak en az 7 – 8 saat uyuyarak dinlenmek esastır.

Değerli vaktinizi ayırıp sitemizi ziyaret ettiğiniz için sizlere çok teşekkür ederiz. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz…

Önceki İçerikYanlış Diyet Saç Döküyor !
Sonraki İçerikSağlıklı Zayıflama
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz