Oruç Tutanlara İthafen…

11 ay boyunca bolca yiyip içtikten sonra midemiz ve tüm vücudumuz için 1 aylık kısa bir mola vermenin vakti ‘Ramazan’ geldi. Oruç tutan insanlar sahurda ne yesek de tok tutsa ya da sahurda susatmayan yiyecekler neler acaba gibi sorulara yanıt arıyor.

Biz özellikle sahurda susatmayan yiyecekleri sizlere sunmak istiyoruz. Çünkü insanlar açlığı bir şekilde idare edebiliyor fakat susamış bir insanın hali içler acısı oluyor. Özellikle Ramazan’ın yazın bu uzun ve sıcak günlerine denk geldiği bu dönemlerde susamak çok önemli bir sorun bilen bilir dostlar.

17 saat aç susuz kalacak bünyeler için sahurda susatmayan yiyecek önerilerimiz var!

Tuzsuz Kahvaltılıklara Yönelin

Özellikle haşlamış yumurta başta olmak üzere tuzsuz peynir gibi kahvaltılıklar içerdikleri proteinler sizi uzun süre tok tutacağı gibi çok susamanızı da engeller.

Su Oranı Yüksek Sebze Meyve

Taze ve meyve çeşitleri hem yüksek lif yapıları ile tok tutarken aynı zamanda vücudunuzun su ihtiyacını da karşılar. Yaz mevsiminin şu uzun ve sıcak günlerinin üstesinden, sahurda yenebilecek şöyle güzel bir karpuz gelir elbette. Üzüm, şeftali gibi meyveler de sahurda susatmayan yiyecekler arasındadır.

Ev Yapımı Hoşaf ya da Komposto

En sağlıklısından bir tabak hoşaf ya da kompostoları sahurda içiniz rahat bir şekilde tüketebilirsiniz.

Tabii ki Kuruyemiş

Ama tuzsuz olanlarından… Ceviz, fındık, tuzsuz badem gibi kuruyemişlerden faydalanabilirsiniz.

Yeşillikler ve Çiğ Sebzeler

Şöyle tuzsuz bir söğüş salata yaparak sahur sofranızı yeşillendirin. Salatalık özellikle tüketmeniz gereken sebzeler arasında.  Yeşil sebzelerin yüksek lif ve su oranı sizi hem tok tutacak hem de kolay kolay susatmayacak.

Yoğurt ve Kefiri Unutmayın

Sahurda susatmayan yiyecekler arasında olması gereken önemli yiyeceklerdir. Yağ oranı düşük yoğurtları tercih ederek tüketmeniz önerilir efenim.

Bunların Yanı Sıra…

Sıvı alımını sadece sahura bırakmayın. İftardan sonra sahura kadar aralıklarla sıvı tüketmeye devam edin.

Fazla baharatlı ve yağlı yiyeceklerden sahurda, hatta mümkünse iftarda da uzak durun.

Asitli içecekler susamanıza neden olacağından özellikle sahurda asitli içecekleri tüketmemeye özen gösterin.

Önceki İçerikSahur Sofranızda Muhakkak Yer Vermeniz Gereken Sizi Tok Tutacak Besinler
Sonraki İçerikBir Erkeğin Sizden Hoşlandığını Gösteren Detaylar
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz