Sporcular her ne kadar profesyonel olsalar da çoğu zaman sakatlanmalar yada antrenman anında ağır kırıklar ve yaralanmalara maruz kalabiliyorlar. Onlar böyle durumlarda neler yapacaklarını iyi biliyorlar ancak spora yeni başlayan yada iyi bir sporcu olmak isteyen herkesin sakatlık döneminde sporcuların nelere dikkat etmesi gerektiği ve nasıl yaşamaları konusunda bir takım bilgilere ihtiyacı vardır. Bizde bu yazımızda size bunlardan bahsedeceğiz.

Bir Sporcu Sakatlandığında Nelere Dikkat Etmelidir ?

Elbette ki sporcu sakatlandığı anda hemen idmanı bırakmalıdır. Tabi burada sakatlığın derecesi de önemlidir. örneğin; 300 metrelik bir koşunun 150. metresinde sakatlandı ancak çok ağrı hissetmiyor, biraz daha koşuya devam edebilir. Ancak ağrıda artış gözlemleniyorsa hemen antrenmanı bırakıp önce buz tedavisi uygulamalı eğer hala geçmediyse mutlaka bir hekime başvurmalıdır.

Ağır sakatlanmalar durumunda doktorun verdiği tarihten önce asla idmana başlanmamalıdır, onun haricinde hafif bir sakatlık ise günlük antrenmanların sakatlanan bölgeyi zorlamadan yapılması mümkündür.

Sporcu Sakatlık Döneminde Nasıl Yaşamalıdır ?

Sakatlık dönemindeki sporcu öncelikle psikolojik olarak kendini yıpratmamalıdır. Bir çok sporcu ağır sakatlanmalarda bir daha koşamayacak mıyım? Yüzemeyecek miyim? gibi sorularla depresyona girebilmektedir. Bu durum sporcu iyileşse bile onun performansında müthiş bir gerileme oluşmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla sporcunun her şeyden önce kendi kendini iyi motive etmesi gerekir.

Kendilerine daha yeni hedefler belirleyerek çabuk iyileşmek için tedavisinde en küçük bir ayrıntıyı bile atlamamalıdır. Bu sayede iyileşip sahalara geri döndüğünde daha aktif ve daha hırslı bir şekilde idmanlarına başlayabilecektir.

Yalnız kalıp içine kapanmak yerine arkadaşlarıyla ve ailesiyle vakit geçirmeye dikkat etmelidir. Ayrıca sanki her gün spor yapıyormuş gibi erkenden kalkıp, kahvaltısını yapmalı ve hafif egzersizler de yapması hem psikolojik hem de fiziksel olarak kendini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Ve tabi ki sabırlı olmalıdır ! Unutmayın ki sabırsızlık bir insanın kendine verebileceği en büyük cezadır. Başarısızlığın temelinde her zaman sabırsızlık yatmaktadır. Bu sporcularda çok daha büyük önem taşımaktadır.

Önceki makaleHer Gün En Az 15 Dakika Spor ve Önemi
Sonraki makaleAyak Tipinize Göre Koşu Ayakkabısı Seçme Rehberi
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here