Saksıda sebze yetiştirmek, günden güne daha da popülerleşe aktivitelerden biri haline geldi. Sokaklarda da yeşil rengin azaldığı bu dönemde, bahçesi olmayan kişiler, mutfak, balkon, cam kenarı gibi alanlarda saksılarda sebze yetiştiriyor. Hem ruhsal olarak rahatlama sağlayan bu aktivite hem güzel görüntüsü ile göze hitap ediyor. Ayrıca biber, domates gibi yenilebilen sebzelerin yetiştirilmesi, kişinin kendi yetiştirdiği sebzeleri tüketmenin zevkini tattırıyor.

Saksıda Sebze Yetiştirilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Saksıda sebze yetiştirmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri mekan uygunluğudur. Güneş ve hava bakımından bitki yetiştirmeye uygun alanlarda sebze yetiştiriciliği yapılmalıdır. Camla kapatılmış balkonlar saksı yetiştiriciliği için uygundur. Güneş alan balkonda ya da pencere kenarlarında saksıda sebze yetiştiriciliği verimli bir şekilde yapılabilir.
 • Rutubetli olan alanlar, bitki yetiştirmek için uygun değildir.
 • Saksıda sebze yetiştirilecek toprak, karışım formunda olmalıdır. İçerisinde kum ve biraz da gübre bulunan toprak, verimlilik açısından yarar sağlar. İçerisinde yabancı materyal bulunmayan ve böceklerden arındırılmış sağlıklı bir toprağa ekim yapılmalıdır.
 • Saksının bulunduğu konuma dikkat edilmelidir. Saksının yerleştirileceği hangi cephe daha sıcak, ne kadar güneş alıyor tespit edilmelidir. Bu noktada ekilecek sebzenin hava, güneş ihtiyacı da göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Sulama düzeni oturtulmalıdır. Düzensiz sulama verimsizliğe yol açabilir. Güneş tam doğmadan, sulama yapılması sebzenizin sağlığı için önemlidir. Güneş ışınlarının yoğun geldiği ve sıcaklığın yüksek olduğu vakitlerde sulama yapılması, yaprak yanması, yaprak buluşması gibi durumlara yol açabilir. Akşam yapılan sulama sonrasında ise saksının içerisindeki toprak nemli kalabilir ve mantar oluşumu meydana gelebilir.
 • Saksı seçimi de saksıda sebze yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Geniş saksılar seçilmesi yetiştiricilik için daha uygundur. Bütün bu maddeler dikkat edilmesi gereken noktaların yanı sıra saksıda sebze yetiştirmenin püf noktalarıdır.

Saksıda Sebze Yetiştirmenin Faydaları

 • Bulunduğu alana estetik görünüm katar. Ortamı güzelleştirir.
 • Stresi, gerilimi ve endişeyi azaltır.
 • Toprakla uğraşmak negatif enerjiden kurtulmaya yardımcı olur.
 • Toprağın içirişinde bulunan “Mycobacterium Vaccae” adlı bakteriler, doğal antidepresan görevi görmektedir.
 • Bulunduğu ortamdaki hava kalitesini yükseltir.
 • Zihinsel yetenekleri geliştirir.
 • İyileşmeyi hızlandırır.
 • Zihinsel ve bedensel rahatlama sağlar.
 • Yetiştirilen bitkiler, olgunlaştıktan sonra tüketilebilir.
 • Acil ihtiyaç olması durumunda yetiştirilen sebzeler, tüketilebilir.
 • Büyüme, bakım, yetişme sürecinin takipçisi olmak zevk verir.
 • Evde sebze yetiştirme, çocuklarla olumlu ilişki ve iletişim kurmayı sağlayan kaliteli bir aktivite olabilir.
 • Bireyin sorumluluk duygusunu geliştirir.

Saksıda Sebze Yetiştirmek İçin İhtiyacınız Olanlar

Balkonda, terasta, pencere kenarında  sebze yetiştirmek için ihtiyacınız olan şeylerden biri temiz, kaliteli karışım topraktır. cocofit gibi suyu iletmeyen topraklardan uzak durun. Kum, gübre, torf karışımından elde edilen toprak, saksıda yetiştirdiğiniz sebzelerinizin verimliliği ve sağlığı için önemlidir. Doğal gübre, sebzeleriniz için güzel bir besindir. Sebzelerinizin sulamalarını düzenli ve ölçülü yapabilmek için sulama kabına ihtiyacınız olabilir. Drenaj için çakıl taşlarından faydalanabilirsiniz. Bitki köklerinin rahatlıkla yayılabileceği, sıkışıklık problemine sebep olmayacak saksı modelleri seçimi önemlidir. Tabi ki saksıya ekecek sebze tohum ve fidanlarına ihtiyacınız var.

Saksıda Yetiştirmek İçin Uygun Sebzeler

Taze Soğan:

Saksıda kolaylıkla yetiştirilebilen bitkilerden biri olan taze soğanın yetiştirilmesi için torf bakımından zengin toprağa ihtiyaç duyulur. Arpacık soğanı ya da mutfakta yeşillenmeye başlayan kuru soğanı ekerek  taze soğan yetiştiriciliğine başlayabilirsiniz. Saksının içerisine 15-20 cm olacak kadar torf toprağı yerleştirin. Ardından üzerine arpacık soğanları ya da yeşillenmiş kuru soğanı yerleştirin ve hafifçe toprağın içerisine bastırın hafifçe bastırarak yerleştirin. Arpacık soğanların ve yeşillenmiş kuru soğanın açacak uç kısımların üste, saçaklı kısmın alta geldiğinden emin olun. Üstünü tamamen kapatmayacak biçimde torf toprağı ekleyin ve sulayın. Kısa süre sonra ektiğiniz soğanlar filizlenmeye başlayacaktır. Güneş ışığı seven taze soğanın uygun bir alana yerleştirilmesi, toprağının nemli kalması önemlidir. Suluma yaparken, çok fazla sulamama özen gösterilmelidir. Fazla sulanma, toprak altında çürümeye neden olabilir.

Domates:

Saksıda domates yetiştirmek için uygun derinlikte ve genişlikte saksı seçimi önemlidir. İlk olarak domates tohumlarını, çimlendirme tepsisinde ya da plastik bardaklarda çimlendirin. Çok çeşitli domates türleri bulunduğu için, yetiştirmek istediğiniz türde tohum tercih etmeye dikkat edin. Çimlendirme tepsisine ekilen tohumları, güneş görmeyen, sıcak bir ortamda çimlenene kadar bekletin. Tohumlar çimlendikten sonra ortalama 1-1,5 hafta güneş gören yerde fide haline gelene kadar bekletin.

Şimdi sıra fideleri, saksıya ekmekte. Seçtiğiniz saksının içerisini torf toprağı ile doldurun. Sonrasında domates fidelerini köklere zarar vermeden saksıya yerleştirin ve çok bastırmadan fidelerin üzerini toprakla kapatın. Güneş gören bir yerde, toprağını nemli tutun. Zaman içerisinde çiçeklenen fideler yaklaşık 3-3,5 ayda domates vermeye başlayacaktır.

Marul

Saksıda marul yetiştirmek için ilk yapmanız gereken şey, marulun beyaz kökünü çok büyük olmayınca şekilde kesin. Kestiğiniz bu parçayı su dolu cam bardağa ya da kavanoza yerleştirin. Bu işlemi yaparken  marul kökünün üst kısmına su gelmemesine ve kuru olmasına dikkat edin. Kavanozu güneş gören bir yere yerleştirin. Fakat kökün kurumamasına ve su ile bağlantısının kesilmemesine özen gösterin. Yaklaşık olarak bir hafta içerisinde kökün üst kısmında yeni yapraklar çıkmaya başlayacaktır. Daha sonra marul kökünü, yapraklar dışarıda kalacak şekilde saksıya ekin. Yaprakların üstünün toprakla kapanmamış olması önemlidir. Güneşli bir alanda, düzenli biçimde sulamaya devam edin. İlk hafta sonunda yapraklar daha da büyüyecektir.

Maydanoz

Saksıda maydanoz yetiştirmek için ilk ihtiyacınız olan şey humuslu toprak ve maydanoz tohumdur. Çok derin olmayan saksınızı, saksının üst kısmında iki parmak kalacak şekilde humuslu toprakla doldurun. Üst kısımla tohumların ekildiği alan arasında çok mesafe olması maydanozun geç çıkmasına sebep olur. Toprakla doldurduğunuz saksının içerisine maydanoz tohumlarını homojen şekilde dağıtın ve toprağa hafifçe bastırın. Daha sonra tohumların üstünü yaklaşık 1 cm kalınlığında nemli toprakla örtün. Tohumların filizlenmesi için toprağın nemli olması ve düzenli olarak sulanması önemlidir. Bol sulanmaması gereken tohumlar yaklaşık olarak 15-20 gün içerisinde filizlenir. 5-6 hafta içerisinde tüketilecek hale gelir.

 

Önceki makaleSağlıklı Bir Diyet Türü: Zone Diyet Nedir?
Sonraki makaleBağışıklık Sistemini Güçlendiren Yoga Duruşları