Sauna Zayıflatır mı?

Son yıllarda zayıflamak için ne çok yöntem geliştirildi öyle değil mi? Binlerce diyet listesi, spor, yağ aldırma, mideye kelepçe taktırma, mideyi küçültme… İşte bunlardan biri de sauna ile zayıflamadır. Evet sauna zayıflatır. Bunu uzmanlar söylüyor. Hatta son zamanlarda zayıflamak için en çok tercih edilen yöntem olduğu belirtiliyor. Çünkü, hem ter yolu ile vücutta su kaybına yol açıyor akabinde bol bol su tüketimi ile vücutta zayıflamaya neden oluyor hem de ciltteki ölü hücreleri de arındırarak daha taze ve diri bir cilde sahip olmayı sağlıyor sauna. Kimileri için de oldukça rahatlatıcı ve eğlenceli…

Hatta sauna doğru kullanıldığı takdirde kas iskelet sisteminde bulunan ağrıları da dindirmeye yardımcı olmaktadır. Ancak kendisinde kalp, tansiyon, şeker ya da böbrek hastalıklarından biri bile bulunan kişilerin saunaya girmemeleri önemli vurgulanıyor.

Saunada kilo kaybetmek için önemli olan nokta sıcaklığı ayarlamaktır. Uzmanlara göre saunanın hafta da en fazla bir kere kullanılması gerekmekte olup 100 dereceyi de geçirmemek gerekiyor. Ayrıca her sauna seansının 15 dakikadan fazla sürmesinin sağlığa zararlı olduğu belirtilmektedir.

Bu arada bir hatırlatmada bulunalım konuyla pek alakası yok ancak önemli bir bilgi; yapılan araştırmalara göre saunanın erkekler tarafından sıklıkla kullanılması sıcaklık nedeniyle sperm sayısında azalma olduğu kanıtlanmıştır. Dolayısıyla ileride oluşması muhtemel bir kısırlık sorunu ile karşılaşmak istemiyorsanız saunayı kullanım sürelerinizi dengeleyiniz.

Saunaya girerek zayıflamak isteyenlerin daha sağlıklı sonuçlar elde etmeleri için dikkat etmeleri gereken bir takım hususlar bulunmakta;

Yoğun egzersiz yaptıktan sonra saunayı kullanmayınız, aksi takdirde vücut normalinden daha fazla sıvı kaybedecektir ve bu da kalp ritmini bozabilir.

Saunaya girmeden bir gün önce ve girdikten bir gün sonrasına kadar aşırı tuzlu, yağlı, baharatlı yiyecekler tüketmeyiniz. Yaptığınız onca çaba boşa gidebilir.

Sauna öncesi ve sonrasında en az 1 litre su içmeyi unutmayınız. Burada önemli olan vücuttaki sıvı kaybını önlemektir. Sauna öncesinde vücudunuzu biraz nemlendirmek için ılık bir duş alabilirsiniz.

Siz siz olun yine zayıflamak için bir uzmandan yardım almayı deneyin…

Önceki İçerikGünde Kaç Kalori Almalıyız
Sonraki İçerikKabızlığa Karşı Beslenme Önerileri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz