Genelde yemeklerden sonra kendini belli eden karındaki şişkinlik, insanda patlayacakmış gibi bir his uyandırabilir. Bunun için tabii ki birkaç çözüm üretebilirsiniz, örneğin; yemekten sonra bir şişe soda yada maden suyu içme, kemeri gevşetme veya daha rahat bir şeyler giyinmek gibi… ancak hiç düşündünüz mü? Belki de bu şişkinliğin tek nedeni fazla yemek yemek değildir. Belki de bir sağlık sorunudur. Dolayısıyla öncelikle bu sorunun neden kaynaklandığını iyi anlamak lazım.

Uzman bir hekime başvurmadan önce karındaki şişliklerin ne kadar aralıklarla meydana geldiğini yani kronik olup olmadığı anlaşılırsa tedavisi de daha çabuk sonuç verebilir.

Şişlik Neden Kaynaklanır ?

  • Midede gaz oluşması :

Beslenme sırasında özellikle de karbonhidratlı yiyecekler tüketirken istem dışı olarak hava yutarız bu da dışarı gaz olarak geri çıkmaktadır. Yada yediğimiz ağır besinleri bağırsakların sindirimi esnasında yararlı bakteriler besinleri parçalar ve bu esnada gaz çıkışı olmaktadır.

  • Kronik kabızlık sorunundan kaynaklanabilir
  • Kronik ishal, kronik karın şişkinliği, dislepsi, bağırsak sendromu yani gastrointestinal bozukluklardan kaynaklanan bir şişkinlik olabilir.

Şişkinlik Problemi Yaşamamak İçin Ne Yapmalıyım ?

Eğer tıbbi açıdan bir hastalığınız yoksa aşağıda sıralayacağımız aşamaları takip ederek şişkinlik probleminizden kurtulmanız mümkün.

  • Yemekleri azar azar ancak sık sık yeme alışkanlığı kazanın,
  • Sindirimin daha kolay olması ve bağırsakları da fazla zorlamama için besinleri iyice çiğnemeden yutmayın,
  • Karbonhidrat ve gaz içeren yiyecek ve içecekleri tüketmemeye gayret edin.
  • Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durun, çünkü bu şekilde besinlerin sindirimi çok daha uzun süreceği için daha çok gaz üretecektir.
  • Yemeği masada yemeye çalışın ve dik oturmaya özen gösterin, böylece yiyecekler daha kolay sindirilecektir.
  • Gaz yapan nohut, kuru fasulye, elma, süt ve süt ürünleri gibi gıdaları alırken ölçüyü kaçırmayınız.

Hekimlere göre günde 10 ila 25 defa gaz çıkarmalar normal kabul edilmektedir. Dolayısıyla ilaç kullanıp kimyasalları vücuda depo  etmek yerine yukarıda saydığımız önlemleri almanız şişkinlik problemlerinizde çok daha faydalı olacaktır.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz…

Önceki İçerikAnne Sütüne Yakınlığı ile Tanınan Keçi Sütünün Faydaları
Sonraki İçerikKoşucuların Sahip Olduğu Alışkanlıklar
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz