Alkol tüketimi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün artış gösteriyor. Arttıkça da bağımlılık yapıyor. Dolayısıyla insanlar alkol tüketimini en azından azaltmanın da yollarını aramaya koyuluyor. Çünkü; fazla miktarda tüketilen alkol beyni ele geçirir ve kişi bir süre sonra tek başına ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelir. Kimileri terapilere yönelir, kimisi hipnoz yöntemlerine başvurur, kimisi de farklı aktivitelerle uğraşır. İşte bu aktivitelerden biri de spor yapmaktır.

Spor yapmak bir insanın hayatını baştan sona yenileyebilecek nitelikte bir aktivitedir. Dahası bir yaşam biçimidir. Spor yapmayı günlük programlarına dahil edenler ve her zaman disiplinli ve planlı yaşayanlar her zaman daha sağlıklı, özgüvenli, disiplinli ve daha zeki oldukları bir gerçek. Alkol tüketimini azaltmak yada tamamen bırakmak isteyenlerde spor yaparak amacına çok kısa bir sürede ulaşabilirler.

Zaten spor ve alkol bir arada bulunmaz, zira; çok tehlikeli olabiliyor. Spor yapan bir kişi spordan hemen sonra alkol alırsa bulantı, kusma, kalp çarpıntısı, baş dönmesi gibi sorunlarla karşılaşabilir. Ayrıca, spor yaptıktan sonra metabolizma çok hızlı çalışacağından spordan en az 2 saat sonra bile hala spor yapıyormuşçasına yine aynı şekilde metabolizma hızlı bir şekilde çalışmaya devam eder. Dolayısıyla alkol alan bir vücut aynı zamanda spor yaparsa vücuttaki tepkimeler normalinden iki kat daha hızlı artış gösterecektir. Çok ciddi sağlık sorunları yaratabilir.

Alkol alan bir vücutta laktik asit birikimi oluşacağından yapılan sporun da hiçbir anlamı kalmayacaktır. dolayısıyla spor yapmak isteyen bir kişi alkolü ya tamamen bırakacak ya da azaltacaktır. Yani aslında bir seçim yapmak zorunda. Ya alkol, ya da spor… bunlarla birlikte alkol bir besin olmadığı için enerjiye dönüşmez vücutta yağ olarak depolanır. Ve bir süre sonra da karaciğer zarar görür. Spor da bu tarz sorunlardan kurtulmak için yapıldığından yapılan spor sıradan hareketlerden öteye gitmeyecektir.

Dolayısıyla etrafınızdan “bu ne perhis bu ne lahana turşusu” gibi bir deyimle karşılaşmak istemiyorsanız iki seçenekten birine yönelin ve bu tercihiniz spordan yana olsun lütfen : )

Önceki makaleKansere Karşı Spor !
Sonraki makaleAşırı Güneşli Havalarda Nasıl Giyinmeli?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here