Sporda esneme bir diğer adıyla gerdirme hareketleridir. Burada ki amaç; egzersiz öncesinde kasları uzatarak dokudaki elastikliği arttırmaktır. Böylece sporcunun performansı artar ve sakatlanma riski de neredeyse tamamen ortadan kaldırılmış olur. Spor öncesinde ve sonrasında esneme hareketleri mutlak suretle yapılması zorunludur. Çünkü; düzenli ve planlı olarak yapılan esneme hareketleri tek yönlü kas yükünden kurtararak eşit miktarda yük dağılımı yaparak kas gücünü ikiye katlar, bunun yanında özellikle omurgadaki fazla yükün azaltılmasına yardımcı olur.

 

Esneme Hareketleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

  • Isınma hareketleri yapılır, örneğin; yavaş tempolu koşu, bacakların her iki yana doğru uzatılması, dizlerin iki el gücüyle çekilmesi, yere uzanıp bacaklar uzatılarak ayak parmakları çekilmeye çalışılır ve her hareket de yaklaşık 20 saniye kadar beklemek gerekir.
  • İç uyluk kasları ile basen arka uyluk kaslarının çalışması için basen ve vücudun üst kısmı kalçalara doğru esnetilir.
  • Ayakta tabanlarınız tüm ağırlığınca yere değecek, bir bacağınız yarım metre kadar ileride, elleriniz kalçada ve nefes alıp verin, daha sonra alçalın ve tekrar… bu arada ağırlığınızı arka bacağınıza vermeye çalışın.
  • Ayak parmaklarınız omuzlarınızla paralel olacak şekilde dik durun eller belinizde ve bacaklarınızı oynatmadan sağa sola arkaya ve ileriye doğru nazikçe eğilin, bunu yaparken yine doğru nefes egzersizlerini yapmayı da asla unutmayın.
  • Başınız yere değecek şekilde sırt üstü yatın ve iki elinizle dizlerinizi alttan kavrayarak kendinize doğru çekin bu şekilde 20 saniye kadar bekleyin bu sırada nefes alıp verin ve kalçanızı hafif hafif kaldırın bu hareketi yaparken çenenizin göğsünüze değdiğinden emin olun.
  • Yüz üstü yatın, eller göğüs hizasında iken ellerinizle kendinizi kaldırmaya çalışın ve boynunuzu da yukarı doğru kaldırın böylece bel ve boyun esnemiş olacaktır.
  • Ayakta dik vaziyette durun ve bacaklarınızı omuz hizasında açarak dik durmanızı sağlaması için bir çubuk yardımıyla sağa ve sola dairesel hareketlerle dönün.

Spor sonrasında;

Yukarıda saydığımız maddeler spor öncesi egzersizlerdir. Vücut yeterince ısınıp spor yapıldıktan sonra kalp ritminin normale dönmesi için birden bire dinlenmek yerine hafif egzersizler yapmaya devam edin, yüksek tempolu yürüyüş yada bisiklet kullanmak gibi…

Önceki makaleEnerji Yükseltmenin Yolları
Sonraki makaleHastayken Spor Yapılmalı Mı?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here