Sporla ilgilenen pek çok insan vardır. Ancak bu işi profesyonel olarak yapanlar başka… Onlar için spor hem yaşam tarzı niteliğinde, hem de iştir. Dolayısıyla da en iyisini yapmak zorundalar. Bunun için de her gün yeni bir şeyler katarlar kendilerine. Ve tabii ki sağlık ve beslenmelerine ilişkin olarak da dikkat etmeleri gereken de bir çok unsur vardır. Daha önceki yazılarımızda sporcu beslenmesine dikkat çekmiştik, onlar için proteinlerin, karbonhidratların ve vitaminlerin yeterli ve dengeli oranda alınmasının son derece önemli olduğunu belirtmiştik. Bu yazımızda da minerallerin önemini vurgulamak istiyoruz.

Mineral; vücudun sağlıklı kalabilmesi için gerekli olan kendi kendine üretemediği ve inorganiklerdir. Mineraller, kas ve iskelet sistemi ile sinir sisteminin gelişimine önemli ölçüde katkı sağlamaktadırlar.Vücut için muhakkak alınması gerekli 15 çeşit mineral olduğu belirtilmiştir. Bunları günlük içeceklerden ve bazı meyve, sebzelerden alırız. Vücuttaki mineral kaybına neden olan başlıca etkenler arasında ishal, kusma, idrar söktürücü ilaçlar, terlemedir, çünkü bu sayede vücut haddinden fazla su kaybedecektir. Ayrıca, mineral eksikliğini gidermek içinde bol bol sıvı tüketmemiz gerektiğini de hatırlatalım.

 

Vücudumuz için bu kadar önemli olan minerallerin bir de sporcu performansındaki önemini  düşünsenize…Her gün kendilerini biraz daha ileriye taşımak geliştirmek adına bir çok ağır egzersizler yapmaktadırlar. Ve bunlarda sporcunun terlemesine dolayısıyla da su kaybetmesine neden olur. Bir sporcunun vücudunda su kaybetmesi demek aynı zamanda enerjisinin de giderek azalması ve direncini de kaybetmesi anlamına gelir, ayrıca vücuttaki mineral eksikliği bir takım hastalıklara da yol açmaktadır. Bunların başlıcaları; diş, kemik ve cilt hastalıkları ile bazen kalp ritminde bozukluklardır.

 

Mineraller her insan vücudu için mutlak suretle alınması gereken inorganiklerdir ancak sporcuların yeterli oranda almaması durumunda yada haddinden fazla alması durumunda performansları bir anda düşecek ve ne yazık ki bu da spor hayatına son vermeye kadar ilerleyebilmektedir.

Vücudun dengesini korumak için gerekli olan tüm ihtiyaçlarını karşılamak bizim yegane görevimizdir. Zira; yaşamak ile kaliteli yaşamak arasınnda koca bir fark vardır. Hayatın tadını doya doya çıkarmak istiyorsanız önce kendi kendinizin doktoru olacaksınız.

Önceki makaleMetabolizmamızı Hızlandırmanın Yolları
Sonraki makaleStrese Karşı Dikkat
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.