Kimi insanlar için spor vazgeçilmez bir tutkudur. Düzenli olarak spor yaparlar, bu onlar için artık bir yaşam biçimi haline gelmiştir. Kimileri de vardır ki spor onlar için iştir, bu sayede geçimini kazanırlar. Elbette profesyonel sporculardan bahsediyoruz. Ancak ne kadar tutkuyla yapılırsa yapılsın bu işinde müthiş zorlukları vardır. Sakatlanmalar, yaralanmalar, yumuşak doku travmaları, kas kasılmaları, kalp krizi vs. özellikle de futbol, buz hokeyi, basketbol, motosiklet – araba ve kayak sporlarında bu sakatlanmalar azımsanamayacak kadar ileri düzeydedir. İşte bu tarz sporcu sağlığına zarar veren sakatlıklar ve yaralanmalar için de yeni tedavi yöntemleri geliştirilmiştir.

Nedir Bu Tedavi? Nasıl Uygulanır ?

Sporcu sağlığı için uygulanacak olan tedavideki amaç; özellikle sporcunun kas ve iskelet sisteminin esnekliğini ve de eklem hareketlerinin dengelenmesini sağlamaktır. Sporcunun kas gücünü ve direncini koruyarak yeniden spora dönmesini sağlamaktır amaç. Sporcu sakatlanmaları sonucunda ki ameliyat teknikleri de son yıllarda çok büyük aşamalar kaydedilmiştir. Bunları sıralayacak olursak;

  • Kondraplasti,
  • Serbest kıkırdak nakli,
  • Artroskopinin farklı eklemlere uygulanıyor olması,
  • Menüsküs diskleri ve bağ ameliyatı şeklinde özetleyebiliriz.

Tanısı Nasıl Konulur ?

Öncelikle alanlarında uzman doktorlar tarafından sakatlanan sporcuya ne tür bir hasar verebileceği tahmin edilir. Sporcuya gerekli olan MR ve diğer görüntülü teknikler aracılığı ile sporcu muayene edilir ve bu sayede sakatlığa dair kesin bir tanı konulur.

Spor yapmak insan bedenine ayrı bir esneklik katarak pozitif olmalarını sağlar, her bireyin mutlaka spor yapması gerekmektedir. Bu hem sağlık için hem de daha iyi bir görünüme sahip olmak için gereklidir. Tabii ki kendimize uygun spor alternatifleri seçtiğimiz müddetçe. Ancak her alanda olduğu gibi sporda da aşırıya kaçmamakta fayda var. Zira, iskelet ve kas sistemleri ile dokularda bir takım tahribatlara yol açabilmektedir. Hatta öyle ki yapılan araştırmalara göre dünya çapında her yıl 1 milyona yakın sporcunun öldüğü tespit edilmektedir. Bu nedenle spora başlamadan önce muhakkak bir EKG çektirmek sporcu sağlığı için çok büyük önem arz etmektedir.

Sağlık ve güzelliğin adresi iyi21.com

Önceki makaleAra Öğün Nedir?
Sonraki makaleSağlıklı Beslenme Önerileri !
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here