cilt bakım önerileri
cilt bakım önerileri

Starbucks Kahveleri Nasıl Seçilir?

“Bir kahveye 10-15 lira verilir mi canım!” diyenlerin bile uğrak noktası olmayı başardı Starbucks. Kahve çeşitleri, markanın popülerliği derken gözümüzde iyice ulaşılamaz bir hal aldı. Starbucks’ı arzu nesnesi haline getirenler utansın! Hal böyle olunca herkes Starbucks’a gitmek istiyor fakat nasıl kahve siparişi vereceğini bilemiyor. Bu yazıyı okuduktan sonra en yakındaki Starbucks’a gidip kallavi bir kahve alacak düzeye geleceksiniz! Başlıyoruz, Starbucks kahveleri nasıl seçilir?

starbucks kahveleri fiyatları-iyi21com
Starbucksta kahve nasıl seçilir-iyi21

ORASI BİR KAHVE DÜKKANI

Bir kahve dükkanında kahve içmek bu kadar abartılabilir olmamalıdır. Evet, o herkesin gittiği ama sizin ilk kez gideceğiniz mekan size biraz havalı ve kompleks görünebilir. Fakat olayı basitleştirmek, her zaman bizi rahatlatacak bir etken olarak yanımızda durabilir. İlk kez gidiyor olmanın verdiği gerginlikle çalışanlara saygısızlık etmek istemeyiz. “İyi çalışmalar”, “Merhaba” gibi kelimelerden kaçınmayalım lütfen.

starbucks da en ucuz kahve-iyi21
Starbucksta kahve nasıl seçilir | iyi21

Soğuk Kahve mi Sıcak Kahve mi?

Kahve çeşitleri ile ilgili daha önce konuşmuştuk. En popüler kahve çeşitlerini merak ediyorsanız şöyle gelin. Kahve çeşitlerini bildiğinizi varsayarak kahvenizi sıcak mı, soğuk mu içmek istediğinize karar vermelisiniz. Soğuk içeceklerden kaliteli kahve sevenlerden, blonde roast espresso sevenlere hadi bakalım!

Tall, Grande, Venti?

Kahvenizi dilerseniz karton bardakta dilerseniz fincanda alabilirsiniz. Fincanda içmekten keyif alıyorsanız, fincan istediğinizi belirtmelisiniz. Starbucks logolu olsun, ismim yazsın, instaya atacağım derseniz normal karton bardakta içebilirsiniz. Tabii burada önemli olan bardağın boyu. Temelde 3 boyut mevcut: tall, grande, venti. Küçük, orta, büyük. Bu boylar arasında küçük fiyat farkları da mevcut tabii. Short boy seçeneğiniz de var elbette, genelde espresso için kullanılır. Starbucks kahve boyları nasıl okunur diye soruyor olmalısınız. Aşağıda Starbucks menü okunuşları konusuna değindik. Birazcık sabır 🙂

starbucks kahve önerileri-iyi21
starbucks kahve boyları nasıl okunur | iyi21

Bardaktaki kutucuklar ne işe yarıyor?

Kahvemizin ısısı hakkında bilgi verdik, boyunu da belirledik. Sıra geldi kahvemizin içeriğine. Bardakların arka kısmında kutucuklar olur. Baristamız bu kutucukları doldurmak için sizden direktif bekler. Şimdi sırasıyla üzerinden geçelim.

Decaf: Decafein anlamına gelir ve kafeinsiz kahve demektir. Eğer kafeinsiz bir kahve içmek istiyorsanız. Decaf diye belirtmelisiniz.

Shots: Kahveler espresso shotlarıyla hazırlanır. Ne kadar shot isterseniz kahveniz o kadar sert hale gelecektir. Sert kahvelerden hoşlanıyorsanız “Ekstra shot olsun.” gibi bir istekle bunu belirtebilirsiniz.

Şurup: Şuruplar kahveniz için aroma vericilerdir. Eğer şurup isterseniz kaç pompa istediğinizi belirtin. “İki pompa vanilya şurubu lütfen.” Starbucks’ta karşılaşacağınız şuruplar ise; badem, vanilya, ahududu, nane, karamel, fındık veya Irish Cream şurubu. Fındık veya Vanilya şurubunu şekersiz olarak da isteyebilirsiniz.

Milk: Kahvenizi sütlü tercih ediyorsanız, sütün çeşidi hakkında da söz sahibi olabiliyorsunuz. Yağlı (standart), yağsız, laktozsuz ya da soya sütü tercih edebileceğiniz sütler arasında.

Custom: Ek olarak isteyeceklerimiz bu bölüme aittir. Kahvenizin 60 derece olmasını isteyebilirsiniz. Yahut Soğuk olmasını fakat buzlu olmamasını… Buranın kralı sizsiniz, ne isterseniz o olur. Kimse size “Ne dedi şimdi bu” bakışı atamayacak, içiniz rahat olsun.

Drink: İşte şimdi içeceğinizi söyleme zamanı!

Hadi, hemen bir alıştırma yapalım:

“Merhaba, hot, venti, decaf, ekstra shotlı, iki pompa karamel şuruplu, yağsız sütlü, 60 derece bir White Chocolate Mocha alabilir miyim?”

Bu işin biraz şovu tabii. Starbucks’tan sipariş verecek 10 kişiden 2 kisi kahvesini bu şekilde istiyordur. Elbette bu şekilde söylemek doğru olanı ama ben sütlü bir filtre kahve istiyorsam “Merhaba küçük boy sütlü kahve alabilir miyim?” demek kimse için garip bir durum yaratmayacaktır.

starbucks kahve boyları nasıl okunur-iyi21
starbucks menü okunuşları | iyi21

Starbucks Kahve Boyları Nasıl Okunur?

Short: Şort
Tall: Toll
Grande: Grande
Venti: Venti

Starbucks Kahvelerinin Okunuşları

Americano: Amerikano
Mocha: Moka
White Chocolate Mocha: Vayt Çaklıt Moka
Latte: Latte
Macchiato: Makiato
Cappuccino: Kapuçino
Flat White: Flet Vayt
Cold brew: Kold Briv
Caramel Frappuccino: Karamel Frappuçino
Strawberries & Cream Frappucino: Stovberiis ve Kriim Frappuçino
Cool Lime: Kuul Laym
Ristretto Bianco: Ristretto Bianko
Chai Tea Latte: Çai Ti Latte
Java Chip Cream: Cava Çip Kriim
Créme Brulée Latte: Kriim Brule Latte
Toffee Nut Latte: Tofi Nat Latte

Granül kahve sağlığa zararlı mı?

Starbucks Kahveleri Fiyatları

İçeçek Küçük (Tall) Orta (Grande) Büyük (Venti)
Caffe Mocha 12,50 14,25 15,75
White Chocolate Mocha 13,25 15,25 17,00
Signature Hot Chocolate 12,25 14,00 15,75
Kid’s Hot Chocolate 8,50
Filtre Kahve ve Çay
 Fresh Filter Coffee  7,50 8,75 9,75
 Vanilla Filter Coffee 10,00 10,75 11,25
 Türk Kahvesi 8,50
 Chai Tea Latte  12,25 14,00 15,25
 Tea (Çay)  8,50 8,50 10,00
 Espresso
 Blonde Espresso Roast Latte 11,25 11,75 12.25
 Caffe Latte 10,25 12,00 13,50
 Cappucino 10,25 12,00 13,50
 Caffe Americano 9,75 11,25 12,50
 Caramel Macchiato 12,50 14,25 15,75
 Ristretto Bianco 11,25
 Flat White 11,25
 Espresso 7,00 7,50
 Espresso Macchiato 7,50 8,00
 Espresso Con Panna 7,50 8,00

Starbucks Kahve Önerileri

Starbucks’ta kahve nasıl seçilir? konusunun en önemli adımlarından biri de kahve çeşitlerini bilmek. İşe size mevsimlere göre birkaç alternatif:

Yaz ayları için öneriler:
Starbucks Doubleshot on Ice (Starbaks Dabılşat on Ays)
Iced White Chocolate Mocha (Ays Vayt Çaklıt Moka)
Cold Brew Coffee (Kold Briiv Kafi)
Iced Americano (Ays Amerikano)
Iced Caramel Macchiato (Ays Karamel Makiyato)

Kış ayları için öneriler:
White Chocolate Mocha (Vayt Çaklıt Moka)
Toffee Nut Latte (Tofi Nat Latte)
Pumpkin spice latte (Pampkin Spays Latte)
Chai Tea Latte (Çai Ti Latte)
Vanilla Macchiato (Vanilya Makiyato)

İsminizi Öğrenebilir Miyim?

Siparişinizi verdikten sonra, barista isminizi öğrenmek isteyecektir. Heyecana kapılmayın, sadece siparişlerin karışmaması için alınan bir önlem. İsminizi söyledikten sonra ödemeyi yapıp iki üç adım ilerleyin. Kahvenizin hazırlanmasını kasada beklemeyin. Kasadan sadece sipariş alınıyor. Servisler masanın sonundan teslim edilir. Biraz ilerledikten sonra barista size seslenecektir. “Ahmet bey, latteniz hazır!

Kahvenizi aldıktan sonra peçetelerin, şekerlerin ve bardağa geçirilen ısı koruyucu bandın bulunduğu bölümler olur. Buradan ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Starbucks’ta kahve nasıl seçilir sorusunun cevabını umuyoruz ki aldınız. Yöntem işte bu kadar basit, keyfini çıkarın!

starbucks kahve önerileri-iyi21
Starbucksta kahve nasıl seçilir | iyi21

 

Önceki makaleEv Aydınlatmasında Sıkça Yapılan Hatalar
Sonraki makaleBoyun ağrısı nedenleri nelerdir? Boyun ağrısı nasıl geçer?
Kübra Yakut, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. Ünsüz düşünür, çok yazar, hiç çizer. #Yıldıztilbefunclub

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here