Starbucks Kahveleri

Starbucks, dünya genelinde bir kahve dükkanı zinciri olarak bilinmektedir ve çeşitli kahve türleri sunmaktadır. Starbucks’ta sunulan bazı popüler Starbucks kahve çeşitlerine gelin birlikte bakalım.

Starbucks Kahveleri Nasıl Seçilir?

“Bir kahveye 40-45 lira verilir mi canım!” diyenlerin bile uğrak noktası olmayı başardı Starbucks. Kahve çeşitleri, markanın popülerliği derken gözümüzde iyice ulaşılamaz bir hal aldı. Starbucks’ı arzu nesnesi haline getirenler utansın! Hal böyle olunca herkes Starbucks’a gitmek istiyor fakat nasıl kahve siparişi vereceğini bilemiyor. Bu yazıyı okuduktan sonra en yakındaki Starbucks’a gidip kallavi bir kahve alacak düzeye geleceksiniz! Başlıyoruz, Starbucks kahveleri nasıl seçilir?

starbucks kahveleri fiyatları-iyi21com
Starbucksta kahve nasıl seçilir-iyi21

ORASI BİR KAHVE DÜKKANI

Bir kahve dükkanında kahve içmek bu kadar abartılabilir olmamalıdır. Evet, o herkesin gittiği ama sizin ilk kez gideceğiniz mekan size biraz havalı ve kompleks görünebilir. Fakat olayı basitleştirmek, her zaman bizi rahatlatacak bir etken olarak yanımızda durabilir. İlk kez gidiyor olmanın verdiği gerginlikle çalışanlara saygısızlık etmek istemeyiz. “İyi çalışmalar”, “Merhaba” gibi kelimelerden kaçınmayalım lütfen.

starbucks da en ucuz kahve-iyi21
Starbucksta kahve nasıl seçilir | iyi21

Soğuk Kahve mi Sıcak Kahve mi?

Kahve çeşitleri ile ilgili daha önce konuşmuştuk. En popüler kahve çeşitlerini merak ediyorsanız şöyle gelin. Kahve çeşitlerini bildiğinizi varsayarak kahvenizi sıcak mı, soğuk mu içmek istediğinize karar vermelisiniz. Soğuk içeceklerden kaliteli kahve sevenlerden, blonde roast espresso sevenlere hadi bakalım!

Tall, Grande, Venti?

Kahvenizi dilerseniz karton bardakta dilerseniz fincanda alabilirsiniz. Fincanda içmekten keyif alıyorsanız, fincan istediğinizi belirtmelisiniz. Starbucks logolu olsun, ismim yazsın, instaya atacağım derseniz normal karton bardakta içebilirsiniz. Tabii burada önemli olan bardağın boyu. Temelde 3 boyut mevcut: tall, grande, venti. Küçük, orta, büyük. Bu boylar arasında küçük fiyat farkları da mevcut tabii. Short boy seçeneğiniz de var elbette, genelde espresso için kullanılır. Starbucks kahve boyları nasıl okunur diye soruyor olmalısınız. Aşağıda Starbucks menü okunuşları konusuna değindik. Birazcık sabır 🙂

starbucks kahve önerileri-iyi21
starbucks kahve boyları nasıl okunur | iyi21

Starbucks bardaktaki kutucuklar ne işe yarıyor?

Kahvemizin ısısı hakkında bilgi verdik, boyunu da belirledik. Sıra geldi kahvemizin içeriğine. Bardakların arka kısmında kutucuklar olur. Baristamız bu kutucukları doldurmak için sizden direktif bekler. Şimdi sırasıyla üzerinden geçelim.

Decaf: Decafein anlamına gelir ve kafeinsiz kahve demektir. Eğer kafeinsiz bir kahve içmek istiyorsanız. Decaf diye belirtmelisiniz.

Shots: Kahveler espresso shotlarıyla hazırlanır. Ne kadar shot isterseniz kahveniz o kadar sert hale gelecektir. Sert kahvelerden hoşlanıyorsanız “Ekstra shot olsun.” gibi bir istekle bunu belirtebilirsiniz.

Şurup: Şuruplar kahveniz için aroma vericilerdir. Eğer şurup isterseniz kaç pompa istediğinizi belirtin. “İki pompa vanilya şurubu lütfen.” Starbucks’ta karşılaşacağınız şuruplar ise; badem, vanilya, ahududu, nane, karamel, fındık veya Irish Cream şurubu. Fındık veya Vanilya şurubunu şekersiz olarak da isteyebilirsiniz.

Milk: Kahvenizi sütlü tercih ediyorsanız, sütün çeşidi hakkında da söz sahibi olabiliyorsunuz. Yağlı (standart), yağsız, laktozsuz ya da soya sütü tercih edebileceğiniz sütler arasında.

Custom: Ek olarak isteyeceklerimiz bu bölüme aittir. Kahvenizin 60 derece olmasını isteyebilirsiniz. Yahut Soğuk olmasını fakat buzlu olmamasını… Buranın kralı sizsiniz, ne isterseniz o olur. Kimse size “Ne dedi şimdi bu” bakışı atamayacak, içiniz rahat olsun.

Drink: İşte şimdi içeceğinizi söyleme zamanı!

Hadi, hemen bir alıştırma yapalım:

“Merhaba, hot, venti, decaf, ekstra shotlı, iki pompa karamel şuruplu, yağsız sütlü, 60 derece bir White Chocolate Mocha alabilir miyim?”

Bu işin biraz şovu tabii. Starbucks’tan sipariş verecek 10 kişiden 2 kisi kahvesini bu şekilde istiyordur. Elbette bu şekilde söylemek doğru olanı ama ben sütlü bir filtre kahve istiyorsam “Merhaba küçük boy sütlü kahve alabilir miyim?” demek kimse için garip bir durum yaratmayacaktır.

starbucks kahve boyları nasıl okunur-iyi21
starbucks menü okunuşları | iyi21

Starbucks Kahve Boyları Nasıl Okunur?

Short: Şort
Tall: Toll
Grande: Grande
Venti: Venti

Starbucks Kahve İsimleri ve Okunuşları

Americano: Amerikano
Mocha: Moka
White Chocolate Mocha: Vayt Çaklıt Moka
Latte: Latte
Macchiato: Makiato
Cappuccino: Kapuçino
Flat White: Flet Vayt
Cold brew: Kold Briv
Caramel Frappuccino: Karamel Frappuçino
Strawberries & Cream Frappucino: Stovberiis ve Kriim Frappuçino
Cool Lime: Kuul Laym
Ristretto Bianco: Ristretto Bianko
Chai Tea Latte: Çai Ti Latte
Java Chip Cream: Cava Çip Kriim
Créme Brulée Latte: Kriim Brule Latte
Toffee Nut Latte: Tofi Nat Latte
Vanilla Latte: Vanila Latte

Starbucks Kahve Fiyatları 2023

İçecek Tall

(Küçük)

Grande

(Orta)

Venti

(Büyük)

Filtre Kahve Fiyatı 47,00 54,00 60,00
Caffe Latte Fiyatı 39,00 45,00 50, 00
Chai Tea Latte Fiyatı 47,00 53,00 59,00
Mocha Fiyatı 53,00 61,00 67,00
White Chocolate Mocha Fiyatı 54,00 62,00 68,00
Americano Fiyatı 35,00 39,00 44,00
Cappuccino Fiyatı 39,00 45,00 50,00
Latte Macchiato Fiyatı 39,00 45,00 50,00
Caramel Macchiato Fiyatı 50,00 57,00 64,00
Türk Kahvesi Fiyatı 28,00 Solo 32,00 Doppio
Classic Hot Chocolate Fiyatı 47,00 53,00 59,00
Çay Fiyatı 18,00 22,00
Cold Brew Fiyatı 41,00 47,00 52,00
Cool Lime ve Berry Hibiscus Fiyatı 50,00 57,00 63,00
Caramel Frappuccino Fiyatı 51,00 58,00 64,00
Vanilla Latte Fiyatı 57,00 64,00 70,00
Espresso Frappuccino Fiyatı 50,00 57,00 63,00
Mocha Frappuccino Fiyatı 51,00 58,00 64,00

 

 Starbucks Kahve Çeşitleri

Starbucks’ta kahve nasıl seçilir? konusunun en önemli adımlarından biri de kahve çeşitlerini bilmek. İşe size mevsimlere göre birkaç alternatif:

Yaz ayları için öneriler:
Starbucks Doubleshot on Ice (Starbaks Dabılşat on Ays)
Iced White Chocolate Mocha (Ays Vayt Çaklıt Moka)
Cold Brew Coffee (Kold Briiv Kafi)
Iced Americano (Ays Amerikano)
Iced Caramel Macchiato (Ays Karamel Makiyato)

Kış ayları için öneriler:
White Chocolate Mocha (Vayt Çaklıt Moka)
Toffee Nut Latte (Tofi Nat Latte)
Pumpkin spice latte (Pampkin Spays Latte)
Chai Tea Latte (Çai Ti Latte)
Vanilla Macchiato (Vanilya Makiyato)

İsminizi Öğrenebilir Miyim?

Siparişinizi verdikten sonra, barista isminizi öğrenmek isteyecektir. Heyecana kapılmayın, sadece siparişlerin karışmaması için alınan bir önlem. İsminizi söyledikten sonra ödemeyi yapıp iki üç adım ilerleyin. Kahvenizin hazırlanmasını kasada beklemeyin. Kasadan sadece sipariş alınıyor. Servisler masanın sonundan teslim edilir. Biraz ilerledikten sonra barista size seslenecektir. “Ahmet bey, latteniz hazır!

Kahvenizi aldıktan sonra peçetelerin, şekerlerin ve bardağa geçirilen ısı koruyucu bandın bulunduğu bölümler olur. Buradan ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Starbucks’ta kahve nasıl seçilir sorusunun cevabını umuyoruz ki aldınız. Yöntem işte bu kadar basit, keyfini çıkarın!

starbucks kahve önerileri-iyi21
Starbucksta kahve nasıl seçilir | iyi21

Önceki İçerikEge Bölgesi Kamp Yerleri
Sonraki İçerikBeni Ne Motive Eder?
Kübra Yakut, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. Ünsüz düşünür, çok yazar, hiç çizer. #Yıldıztilbefunclub

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz