Yeni çağın hastalığı stres… Neredeyse değmediği organ yok diyebiliriz. Eğer stresle baş etmenin yollarını bulamıyorsanız başınız ciddi halde dertte demektir. Aksi halde bir çok hastalıkla ömür boyu savaşmak zorunda kalacaksınız. Kalp, şeker, tansiyon, baş ağrıları, karın ağrıları, mide yanmaları, sinir sisteminin yıpranması ile psikolojik rahatsızlıklar, sindirim sisteminin yavaşlaması, kas – iskelet sisteminde anormallikler vs… O zaman ne diyoruz. Sterese karşı dikkat!

 

Biliyoruz, günümüz Türkiye’sinde çalışma koşulları, yaşam şartları, insanların birbirlerine olan tahammülsüzlükleri, giderek artan terör olayları, patlamalar ve daha bir çok etken nedeniyle strese girmemek elde değil. Haklısınız… ancak, bu gibi durumlarda stresle de baş etmenin yolları vardır.

 

Bir kaç örnek verecek olursak;

 

1- Eğer stres sebepleriniz sadece iş yoğunluğu, uykusuzluk, yorgunluk gibi nedenlerse bunların çözümü oldukça basit. Kendinize zaman ayırın, iş stresini evlerinize taşımayın. Kendi evinizin kapılarını kapattıktan sonra içerideki hayatınız sadece size özeldir. Orada rahatlamak adına ister müzik dinleyin, ister tv izleyin, ister kitap okuyun yada ailenizle sohbet edin. Bunlardan başka boş zamanlarınızı spor yapmakla yada yapmaktan zevk aldığınız her hangi bir aktiviteyle geçirmeye bakın. Uzun lafın kısası hayattan zevk almaya bakın.

2- Strese girmenize sebep olan etken çok daha büyük bir sorun teşkil ediyorsa ilk tavsiyemiz muhakkak bir uzmandan yardım alın. Aksi takdirde bu iş depresyona girmenize neden olabilir. Gazetelerde, televizyonlarda yada sosyal medya aracılığı ile okuduğunuz, duyduğunuz bir çok intihar vakalarına denk gelmişsinizdir. İşte bu gibi durumlar her zaman müthiş bir sinir krizi anında gerçekleşen olaylardır.

3- Sizin mutsuz olmanıza sebep olan insanlardan uzak durmaya bakın, onları hayatınızda çıkarın, ancak asla vazgeçemediğiniz kişiler ise o zaman da onları oldukları gibi kabullenerek, öyle her şeyi kendinize dert etmemeye bakın.

 

Değerli kullanıcılar, kendinize değer verirseniz önce kendinizi severseniz bütün insanları seversiniz. Ve hayata olan bakış açınız bir anda değişir. Sağlığınız en değerli varlığınız olsun. Çünkü sağlık olmadan hiç bir şeyin anlamı kalmıyor… şimdilik bizden bu kadar…

Önceki İçerikMetabolizmamızı Hızlandırmanın Yolları
Sonraki İçerikSporcu Ne Zaman Karbonhidrat Tüketmeli?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz