Sukulentler özellikler ofislerde, teraryumların içerisinde sıklıkla karşımıza çıkan bitkiler arasında yerini aldı. Genelde kaktüslerle karıştırılan sukulentler, yaşam koşulları ve bakım rutinleri açısından kaktüsle benzerlik gösterir.

Sukulent Nedir?

Sukulentin kelime anlamı, “etli yapraklı ve özü sulu”dur. Kaktüsgiller familyasının bir üyesi olan bu bitki, sulu ve etli yapraklı bitkilerdir. Dikensiz kaktüsler olarak da adlandırılan sukulentler, kurak iklimlere ve zorlu koşullara karşı dayanıklıdır. Antarktika dışında tüm kıtalarda doğal yayılım gösterebilir. Aşırı soğuk, yağmur ve don olayları bu bitkinin sağlıklı büyümesini engelleyebilir. Yapraklarında ve gövdelerinde su depolayabilir. Sulamaya çok dikkat edilmelidir. Sukulentlerin farklı iklim koşulların uyumlu türleri bulunmaktadır. İlkbahar ve yaz aylarında büyüme gelişim gösterirken kış mevsimini uykuda geçirir. Türlerine göre çiçek açma zamanları farklılık gösterir. Dip kısımlarından ya da dallarından çoğalırlar. Bölme, kök ayrımı ya da yapraktan çoğaltma yöntemleri ile de sukulentlerinizi çoğaltabilirsiniz. Kök ayrımı yöntemi ile çoğaltma yapacaksanız, sukulentlerin gelişim ayları olan ilkbahar-yaz aylarını tercih etmelisiniz.

Sukulent Ne Kadar ve Nasıl Sulanır?

Sukulentler zorlu koşullara uyum sağlayabilen bitkilerdir. Suyu fazla sevmez. Çok fazla su tutmayan sukulentleri çok sularsanız çürüyebilir. Su ihtiyacı olup olmadığını anlamak için toprağını kontrol edebilirsiniz. Çoğunlukla haftada 1 ya da 10 günde 1 , toprak ıslanacak kadar sulamak yeterlidir. Dibinde su birikmemesine özen gösterin. Sulamak için sprey kullanabilirsiniz ya da yaprakları hafif kaldırarak dibine az miktarda su dökebilirsiniz.

Sukulentler Ne Kadar Işık İster?

Hem ev içerisinde hem de dışarıda yetişebilen sukulent, aydınlık seven bir bitkidir. Işık alan ortamda daha hızlı büyür. Fakat uzun süre direkt olarak  gün ışığı almamasına dikkat etmelisiniz.

Sukulentler Nasıl Çoğaltılır?

Sukulenti çoğaltmak kullanılan farklı üç yöntem vardır. Bu yöntemler; yapraktan çoğaltma, tohumdan çoğaltmaya da kök ayırma yöntemiyle çoğaltmadır. Sukulentlerin belli türleri yapraktan çoğalır. Çoğaltma yöntemleri arasında en kolay olan yöntemdir.Yapraktan çoğaltma yöntemi ile çoğaltma yapılacaksa en büyük, en diri yapraktan çoğaltma yapılması gerekir. Sağa sola hareket ettirilerek koparılan yaprak, uç kısmı toprakla temas edecek biçimde toprak üzerine bırakılır. Nemli toprakta kısa sürede tomurcuklanma başlar.

Sukulent Nasıl Gübrelenir?

Sukulent, sağlıklı gelişme için gübreye ihtiyaç duyar. Genellikle yavaş büyüyen bitkiler olan sukulentler için gübre seçerken azotu az, fosfor ve potasyumu çok gübre olmasına özen gösterilmelidir. Kış mevsiminde, uykuda olduğu için gübreleme yapılmamalıdır. İlkbahar mevsiminde, büyüme belirtileri görülmeye başlayınca gübreleme yapılamaya başlanmalıdır. Ağustos-eylül ayı sonunda gübreleme kesilmelidir.

Saksı ve Toprak Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sukulentlerin yetiştirileceği  saksıların altının delik dikkat edilmelidir. Seçilen saksının sukulentin boyutları ile doğru orantılı olması önemlidir. Kökleri saksıyı doldurduktan sonra büyüme gösterir. Kumlu, humuslu ve geçirgen yapıdaki topraklarda sağlıklı şekilde büyür.  Kullandığınız toprağa hava geçirgenliği kazandırmak amacı ile çakıl taşları ekleyebilirsiniz.

Sukulent Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken  Noktalar

  • Suluma işlemi için spreyler ya da ucu dar sulama kabı tercih edilmelidir.
  • Hafif alkali su ile sulanması, bitkinin daha sağlıklı olmasını sağlar.
  • Gövdesinde ve yapraklarında su hapseden sukulentin, toprağının nemli olması yeterlidir.
  • Aydınlık ve yarı aydınlık yerler, sukulentin gelişimi için önemlidir.
  • Yoğun ve yakıcı güneşten uzak tutun.
  • Dışarda duran sukulentleri güneşin az ve kar ya da yağmurun olduğu zamanlarda sulamaktan kaçının.
  • Fazla güneş ışığı alan yerde sukulentin yaprakları güneşten yanar ve dolayısı ile kahverengi bir renge dönüşür.
  • Boyutuna göre saksı seçimi yapılmalıdır.
  • Saksı değişimi zamanının geldiğini sukulentin büyümeye başlamasından anlayabilirsiniz.

 

Önceki makaleRooibas Çayı İçmek İçin 10 Sebep
Sonraki makaleAnanasın Faydaları Nelerdir?