Sürekli Acıkma Sebepleri

Henüz yeni sofradan kalktınız sayılır, aradan sadece bir saat geçti ancak yine mi acıktınız ? Acaba neden hiç doymuyorsunuz? Bunun ardında kötü bir hastalık yatıyor olabilir mi? tüm bu sorular kafanızı kurcalıyor ve hala bir uzmana başvurmadıysanız bu yazımız tam size göre… Biz iyi21.com ekibi olarak sürekli acıkma sebeplerini sizler için araştırdık.

Safra Yetersizliği; sağlıklı beslenmeye dair yazdığımız hemen hemen tüm yazılarımızda günlük alınması gereken besin öğelerine dikkat çekiyoruz işte bunlardan biri de lifli gıdalardır. Eğer lifli gıdaları yeteri kadar tüketmiyorsanız midenizde ciddi miktarda boşluklar oluşacaktır. İşte bu da bir süre sonra sanki hiç yemek yememişsiniz hissi uyandırarak acıkmanıza yol açacaktır. Lifli gıdalar alarak safra oluşumunu arttırmak bağırsakların dolmasını sağlayarak tokluk hissi yaratacaktır. Çünkü safra tüm sıvıyı emme görevi görmektedir. Her gün yaklaşık 1 – 2 avuç dolusu meyve ve sebze yemeye özen gösterilmelidir.

Yemeklerde fazla baharat kullanımı; daha çok restoran yemeklerinde kullanılan çeşitli baharatlar beyindeki açlık ve tokluk hissini idare eden bölgeyi uyararak açlık hissini uyandırırlar. Yani fazla baharatlı yemekler tüketiyorsanız her an acıkmaya mahkumsunuz demektir.

Hormon Yetersizliği; bazen çok az yemek yemenize rağmen yine de kilo alırsınız. Spor da yapsanız bir türlü ideal kiloya kavuşamazsınız işte bu durum tiroit bezlerinizin normalinden daha az çalışmasından kaynaklanmaktadır. Tiroit bezlerinin az çalışması da metabolizmayı çok kötü etkileyerek hipotiroidi denen hastalık ortaya çıkar ve bu da açlık hissi uyandırır. Böyle bir durumda hemen bir uzmana başvurarak gerekli kan testlerini yaptırmak gerekir.

Az Su Tüketimi; bir çok kişi bu gerçeği bilmiyordur eminim. Yeteri kadar su tüketilmediği takdirde her iki saatte bir acıktığınızı hissedebilirsiniz, bunun için de günde en az 2 – 3 litre su tüketmek gerekmektedir. ayrıca su metabolizmayı da hızlandırdığı için sadece acıkmamak için değil aynı zamanda sağlıklı bir yaşam sürmek içinde gerekli olan bir şeydir.

Yeteri Kadar Güneş Enerjisi Almamak; Genelde herkes güneş ışınlarını insan sağlığı açısından sadece D vitamini için önemli olduğunu sanır ancak bir gerçek daha var ki o da, yeterli miktarda güneş ışığı alınmadığı takdirde bununda inanda açlık hissi uyandırdığıdır.

Önceki İçerikYorgunluk ve Strese İyi Gelen Besinler
Sonraki İçerikHer Gün Süt İçmenin Yararları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.