Yeni yıla sayılı günler kalmışken; ”dört gün sokağa çıkma yasağında neler yapılır” diyorsanız doğru yerdesiniz! Hepimizin severek oynadığı gülmekten krizlere girdiğimiz Tabu oyunu ile ilgili işte tüm detaylar burada…Gelin, birlikte tabu nasıl oynanır sorusuna cevap verip, oynarken sizi galibiyete götürecek ipuçlarına bakalım!

Tabu Nasıl Oynanır?
Tabu Nasıl Oynanır?

Tabu Nasıl Oynanır? 

Yılbaşında hangi oyunlar oynanır, yılbaşında oynanan eğlenceli oyunlar neler? ” sorularının kuşkusuz bir numaralı cevabı tabu; minimum dört, maksimum 12 kişi olarak oynanabiliyor. Aradaki oyuncu değerleri içinse sayı çift olmak zorunda. İki grubun da eşit dağılabilmesi, bu anlamda son derece önemli. Tabu kaç kişi oynanır sorusunu sağlıklı bir şekilde cevapladığımıza göre, gelelim diğer detaylara. İster elinizde oyunun hazır hali olsun, isterseniz mobil tabu ya da kendi kartlarınızla hazırladığınız oyun olsun. Merak etmeyin evde tabu oyunu yapımına birazdan geleceğiz. Ama hangi tabu oyununu seçerseniz seçin, mantıcın aynı olduğunu söylemeliyiz. 

Tabu oyununda amaç, ana kelimeyi anlatmaya çalışırken aşağıda belirlenen beş tane yasaklı kelimeyi kullanmamanızdır. Ardından belirlenen süre zarfında maksimum kelime anlatılmaya çalışılır. Tabii kelimeler anlatılırken takımlar, karışık olarak oturulmalıdır. Muhakkak kelimeyi takım arkadaşına anlatan kişinin yanında bir karşı takım üyesi bulunmalı ve rakibinin yasaklı kelimeleri kullanıp kullanmadığına dikkat etmelidir. Eğer ki yasaklı kelime kullanılırsa kart geçilmeli ve takımdan bir puan silinmelidir. Bir tur boyunca da toplam üç pas hakkınız olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle çok zorda kalmadıkça pas geçmeyin! Haklarınız biterse, sizi zor saniyeler kucaklayabilir!

Tabu Kelimeleri Daha Kolay Nasıl Anlatılabilir?

Tabu oyunu kelime bilginize bağlı olduğu kadar biraz da şans ve tecrübe işidir. Kelimelere biraz da olsa hakimiyetiniz ve yasaklı kelimelere olan aşinalığınız son derece önemli. Ancak bunların ötesinde, öncelikli olarak oyunun ilk başına gidelim: tabuda takımları kurma. Eğer ki bir kura yöntemiyle takımları belirlemiyor ve kendi isteklerinize göre takım oluşturuyorsanız yakından tanıdığınız kişilerle eşleşmeye dikkat edin. Çünkü bu oyunda anılar, tahmin edemeyeceğiniz kadar önemli bir yere sahip. Anlatamayacağınızı düşündüğünüz, zor bir kelime ile karşı karşıya kaldığınıda hafızanızı hızlıca süzgeçten geçirmelisiniz. Bu kelimeyle ilgili ya da altında yer alan yasaklı kelimeler ile ilgili bir anınız var mı? Eğer varsa hızlıca takım arkadaşınıza bu anıları hatırlatacak kelime ve durumları anlatın. 

Bir diğer önemli husus ise çağrışım yapmak. Hem anlatan kişi, mümkün olduğunca farklı kelimeler kullanmalı; hem de anlamaya çalışan kişi sürekli olarak yeni kelimeler türetmelidir. Anlatıcı, takım arkadaşının anlatılmaya çalışılan kelimeye yaklaştığını hissettiği anda ürettiği kelimede durdurmalı ve takım arkadaşının bu kelimeler üzerinden gitmesini sağlamalıdır. Bu süre zarfında da arkadaşınızın anlamasını kolaylaştıracak kelimeler üretmeniz iyi olabilir. 

Tabu Oynarken
Tabu Oynarken

Evde Tabu Oyunu Yapımı

Evde kolayca tabu oyunu oynayabileceğiniz iki farklı yöntem mevcut. Bunlardan biri hummalı bir çalışmayla baştan yüzlerce kart hazırlamanızdır. Hangi kelimeleri kullanacağınıza, hangi kelimeleri yasaklı olarak belirleyebileceğinize internet üzerinden yapacağınız küçük araştırmalarla ulaşabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise, kartları oyun esnasında oluşturmanızdır. Rakibinizin kullanacağı kelimeleri ve yasaklı kelimeleri takım arkadaşlarınızla belirleyebilir, zorluk seviyesini kendiniz oluşturabilirsiniz!

Tabu Oyunu Nasıl Oynanır?
Tabu Oyunu Nasıl Oynanır?

Yılbaşında sokağa çıkma yasağını keyifli bir hale getirmek, sevdiklerinizle doyasıya eğlenmek için yılbaşında evde neler yapılır sorusuna kolayca kutu oyunu tabu oynayın diyebiliriz. Ama biz bunlara doymayız, bize daha fazlası lazım diyorsanız evde oynanabilecek oyunların başrollerinden bir diğeri olan Monopoly ile ilgili “Monopoly Oynarken Bilmeniz Gerekenler” yazımızı da ziyaret edebilirsiniz!

Önceki İçerikMonopoly Oynarken Bilmeniz Gerekenler
Sonraki İçerikScrabble Oynarken Kazanmanızı Sağlayacak 5 Strateji
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.