Her gün daha fala gelişen dünyada birçok yeni teknolojiler ortaya çıkmaktadır. Bu yeni teknolojiler hayatımızı her geçen gün daha fazla kolaylaştırmaktadır. Teknolojik gelişmeler sayesinde hayatımız daha kolay ve yaşanabilir hale evrilmektedir. Bu sebepten dolayı da bilime ve teknolojiye her zamankinden daha fazla önem vermeliyiz. Bu günkü yazımızda, Mayıs ayında ortaya çıkmış birbirinden ilginç ve hayat kolaylaştıran teknolojik gelişmeleri sizler için derledik hepinize keyifli okumalar ve iyi haftalar dileriz.

Beklenen Dijital Türk Lirası, Çalışmaları Başladı!

dijital_turk_lirasi_Mayıs ayının belki de en çok dikkat çeken teknolojik gelişmelerinden olan, dijital Türk lirası için geri sayım başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK’ın ortak yürütmüş olduğu, dijital Türk lirası projesinde son çalışmalar yapılmaya başlandı. Ortak yürütülen projede, dijital para biriminin güvenliği, veri analitiği gibi teknik çalışmaları HAVELSAN üstleniyor. Zafiyet denetimi, sızıntı algılama gibi konuların titizlik ile çalışıldığı dijital Türk lirasının kuru 1 TL’ye sabitlenmesi bekleniyor. Böylelikle olası iniş ve çıkışlardan etkilenmemesi planlanıyor.

Dijital Türk lirasını test aşamasında ise, üretim aşamasında yer alan 3 kurumun (HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK) çalışanları yer alacaktır. Mayıs ayındaki teknolojik gelişmelerin en çok yankı uyandıranı olan dijital Türk lirası ilerleyen zamanlarda daha fazla ses getireceğe benziyor.

Teknolojik Gelişmeler Whatsapp ’da Tepkini Emojiler İle Göster!

whatsapp_emoji_tepki_ozelligi_Yeni gelişmelerin en eğlencesi şüphesiz Whatapp’ın emoji hamlesiydi. Whatapp’ın 5 Mayıs’ta yayınlamış olduğu bu yeni özellik Whatsapp kullanan birçok kitle tarafından beğenildi. Önceleri sadece beta kullanıcıların hizmetine sunulan bu özellik, şimdi ise tüm Whatsapp kullanıcılarının beğenisine sunuldu.

Söz konusu Whatsapp’a yeni gelen bu yenilik Facebook, İnstagram ve Telegram gibi sosyal medya uygulamalarında önceden beri var olan özelliklerin başında gelmektedir. Whatsapp kullanıcıları tarafından oldukça benimsenen ve sevilen özellik, konuşmalara renk katmak ve grup konuşmalarını sıkıcılıktan uzaklaştırmak için iyi bir hamle oldu.

Whatsapp’ ta bu özelliği aktifleştirmek için, ilk olarak Whatapp’ın ayarlar kısmından bildirim ayarlarına girerek tepki verme seçeneğini aktifleştirmeniz gerekmektedir. Aktif hale getirdikten sonra ise yeni teknolojinin tadını çıkarmak kalıyor.

Merakla Beklenen Yerli E-Pasaport Geliyor!

yerli_epasaport_Teknolojik gelişmeler hayatımızı kolaylaştırmaya devam ederken, bir kolaylıkta pasaport konusunda gerçekleşti.

Pasaport çipi konusundan zorluklar yaşayan Türkiye, bu zorluklar ile daha fazla baş etmemek için kendi yerli pasaport çipi üretimi yapan firmayı kurdu. Bu sayede artık e-pasaportlar hem daha güvenilir ve şık bir tasarıma sahip olurken, hem de artık çipleri Türkiye de sıkıntı yaşamadan hızlı bir şekilde üretilecek.

Tasarımında da değişikliğe gidilen bu yeni e- pasaportlar da, Turkey yerine Türkiye yazılacağının yanı sıra aynı zamanda tasarımında Türkiye’nin en güzel tarihi eserleri ve yerleri yer alacaktır. Bu yerlerin başında Sümela Manastırı, Göbekli tepe, Çorum – Hattuşaş, Ayasofya Camisi tam 20 ve 21.’nci sayfalarda, Mevlana Türbesi, Çamlıca Camisi, Çifte Minareli Medrese – Erzurum, İshak Paşa Sarayı – Ağrı, Amasya evleri, Diyarbakır’da surlar Hevsel bahçeleri, 1915 Çanakkale Köprüsü ve TBMM gelmektedir.

Aynı zamanda önceden 5 yıl geçerliliği olan e-pasaportlar, şimdilerde ise geçerlilik süresi 10 yıla çıkarılacağı duyuruldu.

Samanyolu Galaksisi’ndeki Devasa Kara Deliğin İlk Fotoğrafı Çekildi!

karadelik_fotografi_Bilim ve teknolojik gelişmelerin belki de en çok merak edileni olan Kara deliği ilk fotoğrafı çekildi. 12 Mayıs’ta yankı uyandıran bu olay tüm dünyada ses getirdi.

Gökbilimciler tarafından fotoğraflandırılan karede, karadeliğin tüm detayları net bir şekilde görülmektedir. Bu detaylara biraz değinecek olursak eğer, fotoğrafta ateş çemberinin çevrelediği kocaman yuvarlak bir karadelik gözükmektedir. Bu ateş çemberi, kızgın gazların deliğe düşmesine neden oluyor.

Fotoğraf karesine sığdırılan bu devasa kara deliğin toplam büyüklüğü, Güneşten daha büyük olup yaklaşık güneşin 6,5 katı büyüklüğünde olduğu saptanmıştır.

Teknolojik Gelişmeler 86 Yıl Öncesine Ait Fosil Kalıntıları Ortaya Çıktı!

olum_ejderhasi_fosil_resmi_Yeni teknolojiler her geçen gün daha fazla yeniliğe neden olurken, henüz keşfedilmemiş olayları da gün yüzüne çıkarmaktadır.

Arjantin de En son teknolojik imkanlar kullanılarak yapılan kazılarda, 86 milyon yıl öncesinde yaşamış ve “Ölüm Ejderhasına” ait fosil kalıntıları bulundu. Yapılan bu kazı çalışmaların sonucunda, Ölüm Ejderhasının kanat genişliğinin tam olarak 9 metre olduğu saptanmıştır. Ayrıca kazıda yer alan uzmanların yapmış olduğu açıklamalara göre, bu esrarengiz hayvanın oldukça ürkütücü bir görüntüye sahip olduğu da belirtildi.

Yapılan kazıda ortaya çıkan bu esrarengiz hayvanın, kuşların varoluşlarından daha önceki bir tarihte avlanmak ve uçmak için kanatlarını kullanan bir yırtıcı kuş türü olduğu da belirtildi.

İnternet Kabloları Deprem Sensörleri Olarak Kullanılabilir!

fiber_internet_deprem_sensoru_Mayıs ayında belki de en merak uyandıran ve ilginç gelen teknolojik gelişmelerin başında gelmektedir. Tüm insanların korktuğu ve büyük felaketlerin başında gelen depremi artık tespit etmek daha kolay olacak.

Bilim adamların denizin altında yapmış olduğu araştırmalar sonucunda, denizin altındaki fiber kablolar basınçtan dolayı sismik hareketleri algılayabileceğini açıkladı. Bu açıklamanın sonunda, karada kullanılan deprem sensörleri kadar etkili olduğu da kayıtlara geçti. Böylelikle artık depremi denizin altındaki fiber kablolar sayesinde, saatler öncesinde belki de yeterli teknolojik imkanlar sağlanırsa günler öncesinde de depremin olabileceği ihtimali rahatlıkla saptanabilinir.

Önceki İçerik2023 Mayıs Ayı Önemli Günleri Ve Haftaları Nelerdir?
Sonraki İçerik2022 – 2023 Yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Nedir
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.