Pandemi ile beraber tüm yaşamsal rutinlerimiz ve satın alma alışkanlıklarımız değişti. Bu değişim diğer sektörleri de etkilemiştir. Değişen bu sektörlerin başında özellikle borsa ve ekonomi piyasası da gelmektedir. Pandemiden dolayı değişen para piyasasında  karlı çıkışların yanı sıra sert düşüşlerde veya yeni sanal para birimleri ortaya çıktı. Ortaya çıkan sanal para birimleri birçok kişi tarafından ilk önceleri çekimser olarak karşılansan da son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Bugünkü popüler para birimlerinin başında gelen bitcoini tüm ayrıntılarıyla anlatacağız. Eğer sizde sanal para birimlerinden olan bitcoine yatırım yapanlardansanız bu yazımız tam size göre. Keyifli okumalar ve bol kazançlı günler dileriz!

Tüm Detaylarıyla Bitcoin Nedir?

Son dönemlerde adına sıkça rastladığımız bitcoin, blockchain zincirinin en önemli kilit isimlerinden birisidir. Kısa sürede dünya çapında çok fazla üne kavuşan bitcoin tam olarak ekonomi piyasasına 2009 yıllının başlarında ortaya çıktı. Piyasaya çıkmasıyla beraber hızlı bir şekilde ivme kazanan bu yeni nesil para birimi, Satoshi Nakamoto adında, henüz kimliği ve ismi hakkında teoriler öne sürülen anonim bir yazılımcı tarafından icat edildiği bilinmektedir. Kısa sürede büyük üne kavuşan yeni sanal para birimi  “Bitcoin: A peer-topeer Electronic Cash System” adlı bir makale ile tüm dünyaya duyuruldu. Bu makale genel olarak elektronik para birimi olan Bitcoin’in güvenilirliği, ne olduğu hakkında birçok bilgiyi beraberinde barındırmaktaydı. Esrarengiz bir şekilde ortaya çıkan para birimi, ekonomi piyasalarında hızlı bir yer edinerek büyük bir ivme kazandı.

Popülerliği her geçen gün artan yeni para birimi, fiziksel olarak bir para birimi olmadığından dolayı yapısı itibariyle günümüzde kullandığımız para birimlerinden oldukça farklıdır. Fiziksel olarak dokunamadığımız bitcoinler sanal dünya için tasarlanmış yüksek güvenlikli koruma altına alınmış bir para birimidir. Yüksek güvenliğe sahip bu para birimi, özel şifreler ile korunmuş sanal para kasalarında veya sanal cüzdanlarda korunmaktadır.

Tüm Zamanların En Popüler Para Birimi Olan Bitcoin Nasıl Alınır?

nasil_bitcoin_alinilir_Bitcoin almak sanılanın aksine oldukça kolay ve zahmetsiz bir iştir. Bunun birçok alternatif yolu vardır. Bunların başında güvenilir ve bilinen bitcoin sitelerinden bitcoin alım satımı yapabilirsiniz. Buna ek olarak bitcoin madenciliği ile de bitcoin elde edebilirsiniz.

Bitcoin alım- satımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus bitcoin piyasasını çok iyi analiz edip bilmektir. Aksi halde bitcoinler de çok fazla zarara uğrayarak düşüşler yaşayabilirsiniz. Bunun için bitcoin piyasasına girmeden önce piyasayı iyi bir şekilde bitcoin analizi yapmanız ve bitcoin jargonuna hakim olmanız gerekir. Ardından güvenilir bir bitcoin sayfasına üye olarak bitcoin borsasına dahil olabilirsiniz. Bitcoin piyasasına dahil olduktan sonra sanal bir kasanın oluşacaktır. Bu sanal kasanın size özel bir şifresi olacaktır bu şifre ile bitcoin alım- satımı yapabilirsiniz. Bitcoin piyasasından bitcoin alım satımı yapmak için bakiye yüklemesi yapmanız gerekmektedir. Böylelikle bitcoin satın alma işlemi yapabilirsiniz.

Bitcoin alım satımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli püf nokta aslında analiz kısmıdır. Bitcoin analizi yaparken, bitcoin grafiklerine çok hakim olmak gerekir. Bitcoin fiyat grafikleri sizin doğru zamanda doğru hamleler yapmanızı sağlayacaktır. Böylelikle bitcoin alım satımı yaparken kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır.

Herkesin Merakla Öğrenmek İstediği Bitcoin Madenciliği (Mining) Nedir?

bitcoin_madenciligi_nedir_Bitcoin alım satım yaparken, bitcoin madenciliği (mining) çokça kullanılan bir yöntemdir. Bitcoin madenciliği (mining)  sanılanın aksine kolay bir şekilde bulunduğunuz herhangi bir ortamdan yapılabilmektedir.  Bu zahmetsiz ve kolay işlemi yapabilmek için güçlü bir donanıma, ekipmana ve birikime ihtiyaç duyulmaktadır. Güçlü bir işlemciyle bitcoin madenciliği yapabilirsiniz.

Bitcoin madenciliği yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, elektrik giderlerinin göz önünde bulundurulmasıdır. Bitcoin madenciliğinde matematiksel bitcoin hesaplamaları yaparak doğru ve karlı hamleler yapabilirsiniz.

Bitcoin madenciliği yaparken farklı yollar kullanılmaktadır Örneğin;

  • Donanım İle Bitcoin Madenciliği yapmak
  • Cloud Mining Bitcoin Madenciliği yapmak
  • Bilgisayar ile Bitcoin(BTC) Madenciliği Yapmak

Herkesin Merak Ettiği Ayı Ve Boğa Sezonu Nedir?

ayi_sezonu_nedir_Ayı piyasası, arz talep ilişkisi yönünde talebin arzdan daha düşük olduğu dönemlere denmektedir. Bu tarz dönemlerde bitcoin borsasındaki fiyatlar düşmektedir ve fiyatlar eksi eksenine doğru hareket etmektedir. Böyle dönemlerde bitcoin piyasasına güven oldukça azdır. Bitcoin piyasası ayı sezonunda olduğu dönemlerde bitcoin alım satım takası yapmak, yeni yatırımcılar açısından oldukça zordur.  Oldukça olumsuz gibi gözüken bu dönemde avantajlarda göz ardı edilmemelidir. Uzun vadede bitcoin yatırımı yapmak isteyen alımcılar açısından en dip fiyattan alınarak belli bir süre işletilerek en pik seviyeye vardığında satabilirsiniz. Böylelikle %100 yakın kar elde edebilirsiniz.

bitcoin_

Boğa piyasası, ayı piyasasının tam aksine talebin arzdan daha yüksek olduğu döneme verilen isimdir. Boğa piyasasından bitcoin borsa piyasasına olan güven oldukça yüksektir bu sebepten dolayı da fiyatlar artı yönünde yukarı doğru hızlı bir şekilde tırmanıştadır.  Bu dönemlerde genellikle bitcoin alım satımı yapan kişiler, bitcoinlerini satarlar böylece kazanç elde etmiş olurlar. Boğa döneminde çok fazla bitcoin alımı yapıldığı gözlemlenemez.

Önceki İçerikEge Bölgesindeki Büyüleyici Antik Kentler Hangileridir?
Sonraki İçerik2023 Mayıs Ayı Önemli Günleri Ve Haftaları Nelerdir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.