Neal Stephenson’un 1992 yılında çıkardığı bilimkurgu romanı Snow Crash’da kavram olarak ilk defa yer alan Metaverse, günümüzde teknolojinin gelişmesine paralel olarak sanal gerçekliğe sahip ütopik bir dünya olarak karşımıza çıktı. Az ya da çok herkesin konu hakkında bilgi sahibi olduğu ve fazlaca araştırmış olduğu Metaverse hakkında fazlaca yazılmış makale, haber içeriği bulunmasına rağmen bilgi kirliliği yoğun bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Metaverse nedir? Metaverse arsası Nedir? Metaverse arsaları nasıl alınır? Metaverse geleceği nasıl etkileyecek? Bilmediklerinizle Metaverse dünyasını açıklıyoruz.

Metaverse Nedir?

metaverse_nedir?

Evren ötesi anlamına Metaverse kelimesini anlam olarak incelediğimiz zaman karşımıza Meta Yunanca ’da öte/sonra, universe İngilizce ’de evren anlamında kullanıldığı çıkmaktadır. Terim olarak evren ötesi olarak bilinen Metaverse, insanların bilişsel olarak bilgisayar, Android veya IOS cihazlar kullanarak katılım sağladığı, dijital dünyaların birleştirilmesi sonucunda oluşturulan ve insanların karşılıklı paylaşım alanlarının yer aldığı kurgusal bir düzendir. Mark Elliot Zuckerberg’in sahip olduğu Facebook ve ona bağlı şirketleri meta olarak adlandırıp Metaverse’e değer verdiğini açıklamasından sonra Metaverse alanlarına yönelik talep artışı olmasına neden oldu.

Metaverse Arsası Nedir?

metaverse_nedir?

Avatar karakterlerine sahip kullanıcıları, gerçek dünyada olduğu gibi Metaverse evreninde de ihtiyaç ve planları doğrultusunda kendisine ait olacak bir arsa satın alabilir. Aldıkları bu arsaları kendi ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilir veya zamanla değerlenmesini bekleyip değerlenince satabilir. Bu tamamen kullanıcıların ihtiyaç ve planlarına bağlı olarak değişebilecek bir durumdur.
Metaverse bir dünyadan ibaret değildir. Çoklu bir dünyadan oluşmaktadır. Satın alacağınız Metaverse evrenini bu doğrultuda araştırarak satın almanızı öneririz.

Metaverse Arsaları Ne Kadar?

Metaverse dünyasında Türkiye’deki Metaverse arsalarının fiyatları konumuna ve metrekaresine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin Metaverse İstanbul’da arsa fiyatları 150 liradan başlayıp 1000 liraya kadar çıkabiliyor.

Metaverse Arsa Ne İşe Yarar?

Kişiliğinin grafiksel bir temsili olarak kullandığı avatar karakterlerine sahip olan Metaverse kullanıcılarının, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojisi ürünleri olan sanal gerçeklik gözlüğü (VR), kulaklık, akıllı bileklik vs. kullanılarak yer alabileceği bu sanal alemde konser, iş toplantısı gibi akla gelebilecek her türlü etkinliğe katılıp vakit geçirebileceği alanlardır. Metaverse alanlarını Metaverse arsaları oluşturuyor. Örneğin bir Metaverse evreninde avatar karakterine sahip olan rapçi Travis Scott’un verdiği konserlerine 12 milyondan fazla avatar karaktere sahip kullanıcı katıldı.

Metaverse de Arsa Nasıl Nereden Alınır?

Metaverse dünyasında sanal arsa alabilmek için dijital cüzdanına sahip olmak gerekiyor. Sanal arsa satışı yapan firmalardan dijital hesap cüzdanınızı kullanarak istediğiniz yerden, ihtiyaçlarınız doğrultusunda arsa satın alabilirsiniz. Sanal arsa satışı yapan bazı firmalar kendi ürettiği coin ile satış yaparken bazıları da herhangi bir coin ile arsa satışı yapabiliyorlar.

Dünya’da ve Türkiye’de Metaverse Dünyası

metaverse_nedir?

Popüler hale gelmeye başlayan 1.6 trilyon parsele bölünmüş Metaverse dünyasına ilgi gün gün artmaya devam ediyor. Dünyanın en önemli tarihi eserlerinden Çin Seddi, Eyfel Kulesi, Mısır Piramidi ve daha birçok eser Metaverse evreninde satışa çıkarıldı. Türkiye’de ise tarihi eserlerden Ayasofya Camii, Sultanahmet Camii ve daha birçok tarihi eser satışa sunuldu. Metaverse dünyasındaki arsa satışlarında Türkiye’den ciddi talep bulunmaktadır. Verilere göre İstanbul’da şimdiye kadar en az 15 bin Türkiye’de ise 30 bin parsel arsa satıldı. Bu satılan arsalardan bazıları sosyal medyada tartışma yaratmaya neden oluyor. Örneğin Fenerbahçe taraftarı bir kullanıcı Trabzon şehrinde bulunan Trabzonspor stadyumunu satın alarak Fenerbahçe takımının bayrağını dikmiştir bu olay sosyal medya da büyük bir yankı uyandırmıştır.

Önceki İçerikHayatıyla İlgili Az Bilinen Gerçekler İle; Bergen
Sonraki İçerik2023 Makyaj Trendlerini Mercek Altına Alıyoruz!
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.