Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)’nin 26 Aralık 1991 yılında yıkılmasından sonra kurulan devletlerden birisi olan Rusya, bu dağılma sürecinin getirdiği ekonomik ve siyasi buhranlar ile boğuşmak durumunda kaldı. 31 Aralık 1999 yılında dönemin devlet başkanı Boris Yeltsin’in istifa etmesinin ardından geçici hükümetin başkanı olarak seçilen Vladimir Putin, ilk yapılan seçimlerde bağımsız olarak girmesine rağmen oyların %53.4’unu alarak Rusya devlet başkanlığı serüvenine resmen başladı. Peki bugün kiminin ikinci dünya savaşında milyonlarca insanın ölümünden sorumlusu Adolf Hitler’e benzettiği kiminin de kapitalist dünya düzenine karşı kurtarıcı olarak gördüğü Vladimir Putin kimdir?

Vladimir Putin’in Hayat Hikayesi

Vladimir Putin
Vladimir Putin

7 Ekim 1952 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin St. Petersburg veya eski adıyla Leningrad şehrinde yoksul bir çiftçi ailede dünyaya geldi. Babası Vladimir Spiridonoviç Putin ikinci dünya savaşın sırasında bacağında yaralanmasından dolayı bacağından problemler yaşayan bir fabrika işçisi, annesi Maria Ivanovna Shelomova ise laboratuvarlar ekipmanlarını temizleyen temizlik işçisidir. SSCB’nin paylaşımlı ev kullanımı politikası nedeniyle Putin ailesi kötü koşulları olan bir evde yaşamaktaydı. Okul dönemini maddi zorluklar nedeniyle çok zor koşullarda devam eden Vladimir, altıncı sınıfta iken bir öğretmeninin yardımıyla burs kazanmasının ardından orta halli olan notları ve yaramaz kişiliği değişmeye başladı. Lise döneminde soğuk savaşın etkisiyle yayınlanan romantik ajan filmlerinden etkilenen Vladimir Gizli İstihbarat Teşkilatı olan KGB’de ajan olmayı istedi ve bu isteğini de gerçekleştirmek için görüşmeler yaptı. Görüşmelerde ajan olabilmesi için önce Hukuk Fakültesini bitirmesi gerektiğini öğrenen Vladimir, ajan olabilmek için Leningrad( St. Petersburg) Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Uluslararası Hukuk bölümünü 1975’te tamamlayıp aynı yıl KGB’de ajan olarak göreve başladı. Doğu Almanya’da ajanlık faaliyetlerinde bulunan Vladimir, Leningrad şehrine geri dönerek üniversitenin yönetim kadrosunda görev aldı.

Vladimir Putin Siyasi Hayatı

SSCB’nin soğuk savaşı kaybetmesi ve yaşanan kriz ortamının da etkisiyle 1990 yılında orta kademeli KGB ajanı olan Vladimir, belediye başkanı olan Anatoly Sobçak desteğiyle ajanlıktan istifa edip siyasete girdi. Vladimir Putin’in bugün devlet başkanlığında bulunmasında A. Sobçak’ın etkisi büyüktür. İlk olarak belediyenin dış ilişkiler komitesinin başkanlığı görevine başlayan Vladimir, ardından 1994 yılında başkan yardımcılığı, 1997/1998 Başkanlık ana kontrol departmanı başkanlığı, Bölgelerle  ilişkiler idaresi başkan yardımcılığı, Rusya güvenlik federal servisi direktörlüğü, Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi üyeliği ve Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi sekreterliği görevlerinde bulundu. Rusya devlet başkanı Boris Yeltsin, istifa etmeden önce geçici devlet başkanlığı için Vladimir Putin’e teklifte bulunmasının ardından V. Putin 3 ay süreyle görev yapacak olan geçici hükümetin başkanı olarak göreve başladı.

Rusya Devlet Başkanlığı Seçimleri ve Muhalefetin Durumu

2000 yılından bu yana düzenlenen her seçimi ana aday olarak belirlenen Vladimir Putin’in kazanmasının ardından muhalefet  lideri olan Ksenia Sobçak ( Anatoly Sobçak’ın kızı) seçimin sahte olduğunu belirterek seçimleri kumarhaneye benzetti .

Vladimir Putin eleştirmeni olarak bilinen ve The Wall Street Journal tarafından Vladimir Putin’in en çok korktuğu adam olarak tanımlanan Aleksey Navalyn, Rusya’nın en önemli muhalefet liderlerinden birisidir. Rusya gizli istihbarat servisi tarafından zehirli madde kullanılarak suikast girişiminde bulunulan Aleksey suikasttan kurtulup, ülkesine döndükten sonra tutuklanan ve 2021 yılından sonra destek gösterisi düzenleyen destekçilerinden binlercesinin polis tarafından gözaltısı ile sonuçlanan olay dünya gündemini uzun süre meşgul etmişti.

Vladimir Putin Aile Hayatı

Vladimir Putin, Leningrad Üniversitesi’nde okurken aynı üniversitede İspanyol Dili bölümünü okuyan Lyudmila Shkrebneva  ile tanışıp, 28 Temmuz 1983 yılında evlenmiştir. Lyudmila Putina ile evliliklerinden Yekaterina Putina ve Mariya Putina isimli 2 kız çocuğu olan çift 7 Haziran 2013 yılında karşılıklı anlaşarak boşanmıştır.

Vladimir Putin

Vladimir Putin Kaç Yıldır Başkanlık Görevini Yürütüyor?

Vladimir Putin 31 Aralık 1999 yılında geçici hükümete başkanlığı göreviyle başladığı devlet başkanlığı görevini 22 yıldır devam etmektedir.

Önceki İçerikRusya Ukrayna Savaşı: Geçmişten Günümüze Büyüyen Aile Kavgası
Sonraki İçerik8 Mart Dünya Kadınlar Gününe Özel En Güzel Şiirler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.