Türkiye Festivalleri 2023 yılında da tüm hızıyla yaşanmaya devam edecek. Her yıl geleneksel olarak Türkiye’nin dört bir yanında birçok festival düzenlenir. Müzik, film, dans, yemek, tiyatro, kültür-sanat gibi pek çok farklı aktiviteyi içerisinde bulunduran etkinliklerdeki amaç, tabii ki de eğlence. Eğlencenin dışında yaz, kış fark etmeksizin yapılan festivallerin yanında kültürlerin öğrenilmesi, geleneklerin devam etmesi gibi faktörler de bulunur. Türkiye Festivalleri 2023 listesinde yer alan festivallere gidip doyasıya eğlenebilirsiniz. Dünyada yapılan festivalleri öğrenmek istiyorsanız eğer İlginç Dünya Festivalleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Türkiye Festivalleri 2023 Listemizde Yer Alan Festivaller

Adana Portakal Çiçeği Festivali 2023

Bu yıl 11. kez yapılması planlanan ‘’Nisan’da Adana’da’’ sloganıyla Uluslararası Portakal Çiçeği Festivali 2023, her yıl rengarenk sokak görüntüleri ile son yılların en popüler festivalidir. Portakal Çiçeği Festivali sadece Adanalıların buluştuğu bir karnaval değil, çevre illerden ve uzak şehirlerden de herkesi bir araya getirir. Ayrıca, Uluslararası Portakal Çiçeği Festivali, Türkiye’nin ilk festivali olma özelliğindedir.

Festivalin açılışı kortej ile başlar. Kortej sırasında klasik arabalar, ünlü sanatçılar, rengarenk giyinmiş insanlar festivalin heyecanına ortak olur. Birbirinden farklı sanatçıların verdiği konserler ile eğlenmeye başlayan insanlar hem Adana’nın lezzetlerinin tadını çıkartır hem de turistik yerleri keşfetme imkanını bulur. Katılımcılar, rengarenk ve sıra dışı etkinlikler ile 3 gün süren eğlenceli bir deneyim şansını yakalar.
Not: 2023 Adana Portakal Çiçeği Festivali ne zaman sorusu sıklıkla sorulmaya başlandı. Maalesef 6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız deprem nedeniyle Adana Portakal Çiçeği Festivali 2023 yapılamayacaktır.

 Zeytinli Rock Festivali 2023

Türkiye’de yaşayan gençlerin, en ünlü rock sanatçılarını dinlemek için akın ettiği Zeytinli Rock Festivali her yıl geleneksel olarak düzenlenir. Türkiye’nin en iyi yerli rock müzik festivali olarak kabul edilen Zeytinli Rock Festivali, binlerce insanın hem tatil yapabileceği hem de müziğin ve eğlencenin doruklarına çıkabileceği mükemmel bir etkinliktir. Müziğin gün boyu devam ettiği bu festivalde, denize girip güneşin tadını çıkartabilir, müziğin coşkusunu her an yaşayabilirsiniz. Zeytinli rock festivali nerede sorusuna Umut Kuzey öncülüğünde Milyon Yapım Organizasyon tarafından Balıkesir’in Burhaniye Belediyesi’nin katkılarıyla 8. kez gerçekleşecek Türk rock müziğinin geçit töreni Zeytinli Rock Festivali 17-18-19-20-21 Ağustos 2023 tarihleri arasında Balıkesir Burhaniye’de düzenlenecek cevabını verebiliriz.

İstanbul Uluslararası Dans Festivali 2023

İstanbul Uluslararası Dans Festivali’nde bütün bir senenin stresini boşaltma imkânı bulabileceğiniz, dünya çapında tanınmış dansçılar ve koreograflar çeşitli dans türlerini dans tutkunlarına sergiler. Festival boyunca katılımcılar; yerli, yabancı, hip-hop, tango, bale veya modern dans gruplarını izleyebilme şansı yakalar. Uzman dans eğitmenlerinden her dans türünden, düzeye bağlı olarak eğitimler alabilir, farklı dans stillerini öğrenme fırsatı bulabilirsiniz.
Sabahları dans atölyelerine katılabilir, akşamları ise en iyi Djlerin bulunduğu dans partilerine arkadaşlarınızla beraber eğlenebilirsiniz. Öğrendiğiniz dans figürlerini de gittiğiniz patilerde sergileme şansını bulabilirsiniz. Ayrıca festivalde moralinizi yükseltecek açık hava etkinlikleri bulunurken, son gün doyasıya eğlenebileceğiniz after festival parti de bulunur.

İKSV İstanbul Film Festivali 2023

Türkiye’nin en prestijli film festivali her yıl İstanbul’da 7-18 Nisan tarihleri arasında düzenlenir. İKSV Uluslararası Film Festivali 2023, Türkiye’deki sinema sektörüne katkıda bulunmak ve sinema kültürünü yaygınlaştırmak hedefindedir. Ülkemizin film tutkunlarını bir araya getiren festival, bazı film yönetmenleriyle tanışma fırsatı da sunar. 20 gün süren festivalde, 100’den fazla film gösterimi düzenlenir.

 Magic Break 2023 Festivali

Her yıl geleneksel olarak Antalya’nın Alanya ilçesinde düzenlenen Magic Break Festivali, Nisan 2023 tarihinde düzenlenecektir. Magic Break, müzik, kültür, sanat ve eğlence etkinliklerinin bir arada olduğu, elektronik müzikle insanların doyasıya eğlendiği festivaldir. Hem Türkiye’den hem de dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılar, gruplar ve djler deniz kum güneş üçlüsüyle birlikte yılın stresini atmanıza yardımcı olacak ve unutulmaz bir festival deneyimi yaşatacaktır.

Magic Break Festivali, sadece müzik dinlemek için değil, aynı zamanda otelde düzenlenen plaj voleybolu, jet ski, masa tenisi, havuz oyunları gibi etkinleri de bulundurur. Festival boyunca, resim sergilerine, dans gösterilerine, açık hava sinemalarına veya daha birçok aktiviteye katılabilme imkânı bulabilirsiniz. Her yaştan insanların bir araya geldiği festivalde renkli ve eğlenceli etkinlere katılabilir, eğlencenin keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Holifest 2023

Holifest, ilk olarak Hindistan’da kutlanmaya başlanan, dünya genelinde barış ve huzur temalarıyla kutlanan festivaldir. Sokaklarda insanların doyasıya eğlendiği bu festivalde amaç baharın gelişini kutlamaktır. Rengarenk tozların ve suların çok renkliliği ve yeniden doğuşu simgeleyen festivalde insanlar, birbirinden eğlenceli aktivitelere katılır. Türkiye’de Holifest İstanbul 2023 ve Holifest İzmir 2023 olarak düzenlenen festival boyunca Dj performansları, dans gösterileri, müzik gruplarının konserleri katılımcılar için sergilenir. Ayrıca festival kapsamında, Hint mutfağının lezzetli yemekleri, içecekleri veya Hint kınası gibi etkinlikler de festivalin zengin içeriğine katkıda bulunur.

Tekirdağ Kiraz Festivali 2023

Her yıl Haziran ayının ilk haftası düzenlenen Tekirdağ Kiraz Festivali, yörenin kültürünü katılımcılarla bir araya getirerek gelenekleri sürdürmeyi hedefler. Festivalde sergiler, gösteriler, konserler, yelken yarışmaları, güzellik yarışmaları, tavla turnuvaları, briç turnuvaları gibi etkinlikler bulunur. Katılımcılar tarafından büyük ilgi gören konserler ve yarışmalar 3 gün süren festivalde renkli ve unutulmaz anlara sahne olur.

2023 Kuşadası Gençlik Festivali

‘’Her zaman iyi müzik’’ mottosuyla 2016 yılından beri düzenlenen Kuşadası Gençlik Festivali, Türkiye’nin en iyi sanatçıların verdiği konserler ile deniz, kum, güneş üçlüyle birlikte başlar. Türkiye’nin en büyük gencik festivallerinden biri olan kabul edilen etkinlik, gençlerin bir araya gelip dans etmeleri, sevilen sanatçıları dinleyip eşlik etmeleri ve birbirleriyle tanışmaları için harika bir fırsat sunar. Konserlerde doyasıya eğlenirken aynı zamanda kamp yapabilir, sabahları denize girebilir akşamları ise birçok müzisyenin konserine katılma imkânı bulabilirsiniz.

 Bozcaada Caz Festivali 2023

Caz tutkunları için, el değmemiş kendine has saf güzelliğe sahip olan Çanakkale Bozcaada Caz Festivali hem Türkiye’den hem de dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıları ağırlayan bir festivaldir. Bozcaada Jazz Festivali, caz müzik eşliğinde ruhunuzu doyuracak, adanın tadını çıkartmak için harika fırsatlar sunacaktır. jazz müziğinin birleştirici gücünden ilham alınarak düzenlenen festivalde amaç, caz kültürünü benimseyen insanları bir araya getirerek katılımcıları eğlendirmektir. Doğa ile cazın bütünleştiği festivalde, pek çok müzik çeşidini dinleyebilir, sosyalleşmek için bir sürü etkinliğe katılma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Türkiye Festivalleri 2023: İstanbul Kahve Festivali 2023

İstanbul Kahve Festivali 2023, Şişli’de yer alan Küçükçiftlik Park’ta düzenlenen bir etkinliktir. Türkiye’nin en büyük kahve etkinliklerinden biri olan festival, kahve tutkunlarını bir araya getirerek, en lezzetli kahveler katılımcılara sergilenir. Festivalde sadece kahve tadımı yapılmamakla birlikte, kahve üreticileri, perakendeciler, tüccarlar ve ithalatçılar da bulunur.

İstanbul Kahve Festivali 2023, kahvenin çekirdeklerinin ortaya çıkışının öyküsünü, en lezzetli kahve çeşitlerinin karakteristik özelliklerini, kahve aromalarını, kahve kültürünü, kahve demleme tekniklerini uzman baristalar tarafından düzenlenen atölyelerde öğrenebilme fırsatı bulabilirsiniz.

Türkiye Festivalleri 2023 Akbank Caz Festivali

Bu yıl 33’sü düzenlenecek olan Akbank Caz Festivali 1991 yılından itibaren, en iyi caz sanatçılarını katılımcılar ile buluşturmayı hedefler. Akbank Caz Festivali’ne her yıl binlerce caz tutkunu eşliğinde devam etmektedir. Festivalde sadece müzik değil aynı zamanda atölye çalışmaları, söyleşiler, sergilerle dolu birçok etkinlik de bulunur. Festivalin en ilgi çeken özelliklerinden biri ise her sene farklı bir tema üzerinde çalışılması ve caz müziği tutkunları için kaçırılmayacak bir etkinlik olmasıdır.

Türkiye Festivalleri 2023 Mersin Narenciye Festivali

Türkiye’nin en önemli geleneksel festivallerinden biri olan Narenciye Festivali, her yıl narenciye ürünlerini yerel ve uluslararası alanlarda tanıtmak, bölgenin narenciye ürünlerini kutlamak, meyvelerin tüketimini arttırmak, marke değerini yükselmek, Mersin’in doğal güzelliklerinin ve estetiğinin tanıtımını yapma amacıyla düzenlenir.

Festival boyunca, konserler, sergiler, yarışmalar düzenlenir ve yerel halkın en iyi narenciye ürünleri ödüllendirilir. Bölgenin ekonomisine fayda sağlayan festival, aynı zamanda her yaştan insanların sosyal etkinliklerini artırmak için önemli bir fırsat sunar.

Önceki İçerikİzmir’in Saklı Cennetleri
Sonraki İçerikPilates Reformer
iyi21 sağlıklı yaşam önerileri.