Home Yaşam Türkiye’deki Hava Kargo Şirketleri

Türkiye’deki Hava Kargo Şirketleri

0
337

Küreselleşme ile birlikte bölgesel sınırlar ortadan kalkmış ve dünya global bir pazar haline gelmiştir. Bu durum, ihracat ve ithalat faaliyetlerine yönelik olarak gerçekleştirilen kargo taşımacılığının da önemini arttırmıştır. Günümüzde ithalat ve ihracat alanında en fazla kullanılan kargo taşımacılığı yöntemleri: kara yolu kargo, deniz yolu kargo ve hava yolu kargo taşımacılığıdır. Diğer kargo taşımacılığı yöntemlerine göre daha hızlı, daha güvenilir ve daha geniş pazar ağına sahip olan hava kargo taşımacılığı, özellikle son dönemlerde büyük önem kazanmıştır. Ülkemizde pek çok hava kargo hizmeti veren kargo şirketi mevcuttur. Gönderimi yapılacak mallar için direkt olarak firmadan fiyat almak mümkün değildir. Bu durumda flight forwarder hizmeti veren aracı kuruluşlardan yardım alınmalıdır.

Hava Kargo Nedir?

Hava yolu kargo taşımacılığı, yirminci yüzyılın başlarında posta taşımacılığı ile başlamıştır. Globalleşen dünya ve serbest piyasa ekonomisi şartlarına bağlı olarak gelişimi devam eden ve önemi giderek artan hava kargo ile canlı hayvan kargo, sebze-meyve kargo, tehlikeli madde kargo, dondurulmuş kargo gibi farklı türde kargoların taşınmasına yönelik hizmet verilmektedir.

Uçak Kargonun Avantajları

· Hava kargo hizmetleri, kargo türleri içerisinde en hızlı kargo taşımacılık türüdür ve esnek planlama yapılabilir.

· Uçak kargo ile kargo gönderinizi 7/ 24 saat takip edebilirsiniz.

· Kargo teslimat süresinin hızlı olması sigorta primleri düşük olmasını sağlamaktadır.

· Deniz yolu taşımacılığı ve kara yolu taşımacılığı ile ulaşamayacak bölgelere hava yolu kargo ile ulaşım sağlanmaktadır.

· Kargoların elleçleme ve yüklenme sürecinde özenli ve itinalı davranılması, taşınacak ürünlerin zarar görme ihtimalinin önüne geçmektedir.

· Hava kargo, siyasi ve bürokratik sorunlardan en az etkilenen taşımacılık yöntemidir.

· Hava kargo taşımacılık hizmetinde, gümrük-taşıma prosedürleri diğerler yöntemlere göre daha kolaydır.

Hava Kargo İle Taşınabilen Ürünler

· Bozulabilir ürünler

· Canlı hayvanlar

· Yüksek değerli kargolar

· Küçük miktarlı ya da küçük hacimli kargolar

· Teslimat önceliği olan kargolar

· Tekstil ürünleri

· Tehlikeli maddeler

· Elektronik ürünler

· İlaç ve medikal kargolar

· Cenaze kargolar

Türkiye’deki Hava Kargo Şirketleri

Ülkemizde pek çok hava kargo şirketi bulunmaktadır. Bu hava kargo şirketleri, kargoların hızlı ve güvenli biçimde istenilen konuma teslim edilmesine yönelik hizmet vermektedir.

UPS

Ülkemizde hizmet veren uçak kargo şirketlerinden biri olan UPS kargo, 1907 yılında ABD’de kurulmuştur. 185’ten fazla ülke ve bölgede uluslararası küçük paket ve belge taşımacılığı gerçekleştiren UPS, kapıdan kapıya kargo teslimatı gerçekleştirmektedir.

DHL

190’dan fazla ülkeye hava kargo hizmeti veren DHL, esnek teslim süreleri ile hızlı ve güvenilir kargo hizmeti vermektedir. Taşınan malları ve ürünleri; kapıdan kapıya teslim, havaalanından havaalanına teslim, kapıdan havaalanına ya da havaalanından kapıya teslim gibi seçenekleri ile müşterilerine büyük kolaylıklar sağlamaktadır. DHL, uzak lokasyonlara değerli ve bozulabilir ürünlerin taşınmasına için sıklıkla tercih edilen bir kargo firmasıdır.

FEDEX

1971 yılında Federal Express ismiyle kurulan FEDEX, dünyanın en büyük hava kargo firmaları arasında yer almaktadır. 2015 yılında hava kargo hizmeti veren TNT’yi de bünyesine katan FEDEX, 669 uçak ile kargo hizmeti vermektedir. Kapıdan kapıya, adresten havalimanına gibi teslimat seçenekleri ile taşınan kargoları hızlı biçimde alıcıya ulaştırmaktadır.

THY Kargo

Türk Hava Yolları, hava kargo hizmetini Turkish Cargo olarak adlandırdığı şirket aracılığıyla vermektedir. Dünyanın 126 ülkesine hava kargo hizmeti veren Turkish Cargo, 300’den fazla destinasyona kargo hizmeti vermektedir. Bu destinasyonlardan 88’i direkt kargo noktasıdır. Turkish Cargo, internet sitesinde yer alan bilgilere göre 2023 yılında, 120 destinasyona direkt uçuş gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Canlı hayvan kargo, bozulabilir ürün kargo, tekstil kargo, değerli eşya kargo, yedek parça kargo ve teknolojik ürün kargo gibi çeşitli türde kargolar, uygun koşullarda alıcıya teslim edilmektedir.

Hava Kargo Fiyatları Nasıl Alınır?

Hava kargo gönderimi yapmak için “flight forwarder” yetkili hava kargo acentelerinden hizmet alınmalıdır. Yük, malların belirli bir lokasyondan başka bir lokasyona teslim edilmesi için taşıyıcı firma ile gönderici arasında aracılık yapan ve köprü hizmeti gören hava kargo acenteleri, müşterilerin yüklerini taşımak için anlaşmalı oldukları hava kargo firmaları ile bağlantı kurarak taşınma sürecini yönetir. Ortaya çıkan sorunların çıkan sorunların çözümüne yönelik hizmet veren flight forwarder acenteler, hava kargolar için fiyatlandırma yapar, en uygun fiyatla en güvenilir hava kargo taşımacılığı yapılmasını sağlar. Flight forwarder yetkili bir acente olan TR Freight&Logistics, hava kargonuz için en hızlı ve en uygun ulaşım yollarını sizlere sunmaktadır. Karşılıklı güven ilkesiyle müşteri memnuniyetini ön planda tutan TR Freightline; THY Cargo, Qatar Air, Emirates, MNG kargo, Canada Air gibi birinci sınıf hava kargo firmaları ile ortak çalışarak, güvenilir hava kargo hizmeti sunmaktadır. IATA yetkisine sahip olan TR Freightline; tekstil kargo, meyve-sebze kargo, tehlikeli madde kargo, canlı hayvan kargo, bozulabilir kargo, genel kargo gibi kargoların sorunsuz bir biçimde alıcıya ulaşmasını sağlamaktadır. Yurtiçi ve uluslararası kargolarınızı TR Freight&Logistics güvencesi ile en uygun fiyata, en hızlı şekilde gönderebilirsiniz.