Unutkanlık belki doğuştan, belki de yaşa bağlı oluşum yaşam kalitemizi düşüren kötü bir sorundur. Bu sorunu aşmak için vereceğimiz yöntemler işinize çok yarayacak.

Aslında unutkanlığı gidermek için yapmanız gereken şeyler basit. Düzenli ve dikkatli olmak. Bu sayede beyniniz günlük yaşantınıza alışır ve unutkanlık sorununu daha az yaşarsınız. Ancak vereceğimiz yöntemler sayesinde bu sorunu hızlıca aşacaksınız.

1. Uykuya Dikkat

Uzun süreli uykusuzluğun hafızada sorunlara yol açtığı bulunmuştur. Bu sebeple her ne olursa olsun düzenli ve tam uyumaya özen gösterin. Uzmanlar ideal uyku süresinin gecelik yaklaşık 7 saat olduğunu söylemektedir.

2. Düzenli Olun

Sürekli kullandığınız eşyaların belirli yerleri olsun. O eşyaları mutlaka kendi yerlerine koyun. Bu sayede, farkında olmadan bir süre sonra eşyalarınızı yerlerinde bulacaksınız. Bu konuda özellikle anahtarlara dikkat etmek çok önemli.

3. Not Alın

Günlük hayatınızda yapmanız gereken ufak şeyleri mutlaka not alın. Bu çok fazla zamanınızı almadan unutkanlık probleminizi çözmenizde fayda sağlayacaktır. Bu sebeple yanınızda sürekli ufak bir not defteri bulundurun.

4. Çalışma Ortamınızı Düzenleyin

Çalışma ortamınızdaki şeyleri unutmamak için bazı eşyalarınızı göze daha çarpan noktalara koyabilirsiniz. Bu sayede onunla ilgili yapmanız gerek bir şey olduğunda, kafanızdan asla çıkmayacaktır.

5. Kendinize Söyleyin

Eğer siz de evden çıktıktan sonra kapıyı kilitlemiş miydim? diye soruyorsanız, kapıyı kilitledikten sonra kendinize sesli olarak “kapıyı kilitledim” deyin. Bu beyninizin, yaptığınız işleri hatırlamasında size daha fayda sağlar.

Önceki İçerikKimyasallardan Bıktınız Mı? Tuvaletinizi Mutlaka Bununla Temizleyin!
Sonraki İçerikYastığa Lavanta Yağı Damlatırsanız…
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz